חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | החזקת חלקי נשק או תחמושת

החזקת חלקי נשק או תחמושת

עבירת החזקת חלקי נשק, אבזר או תחמושת היא הקלה ביותר מבין עבירות הנשק שמגדיר חוק העונשין, אך עדיין עלולה להוביל להליך פלילי ארוך ובלתי נעים, לרישום פלילי ואף לעונשי מאסר בפועל של מספר חודשים עד שנים. רמת הענישה תלויה במספר שיקולים שמפעיל בית המשפט הנוגעים לנסיבות ההחזקה ומטרותיה, כאשר עורך דין פלילי מיומן בהחלט עשוי להוביל להקלה משמעותית בחומרת ההליכים הפליליים ובהרשעה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת החזקת חלקי נשק, אבזר או תחמושת ומרכיביה.

עבירת החזקת חלקי נשק, אבזר או תחמושת

ישנם אנשים תמימים לגמרי המוצאים את עצמם מואשמים בעבירה זו, מפני שהחזיקו בתום לב ובשאננות חלקי נשק או תחמושת עוד מימי הצבא, או שנתגלגלו לידיהם בדרכים אחרות. לעיתים מדובר במחסנית, מכלול אקדח וכיוצא בזה השוכבים בארון או מחסן ומעלים אבק, ולכאורה אינם מהווים כל סכנה לאחרים. ואולם, החוק רואה זאת בצורה שונה לחלוטין. מבחינת המחוקק, נשקים מהווים סכנה לשלומם ולביטחונם של אחרים, ואפילו אם מדובר בחלקים בלבד עדיין קיימת אפשרות לשימוש הרסני בהם. יתר על כן, הרשויות נאבקות בעבריינים ובארגוני הפשיעה שבהחלט עושים שימוש בנשקים למטרות פגיעה באחרים, ולא פעם מחביאים נשקים, חלקים, תחמושת ואבזרים במבנים שונים. לכן, הגישה המחמירה נועדה גם להרתיע מפני החזקה זו, בין אם מדובר במי שמתכוון להשתמש באותם חלקים או במי שמסתיר אותם עבורו.

מהי רמת הענישה?

ראשית, חשוב לדעת כי חלקים, אבזרים ותחמושת בהחלט נמנים על הגדרות חוק העונשין באשר לכלי נשק, ואינם נבדלים באופן זה מכלים המצויים במצב שלם. יחד עם זאת, אכן קיימת הבדלה ברמת הענישה, ומבין כל עבירות הנשק המוגדרות בסעיף 144 לחוק העונשין זוהי היחידה מסוג עוון ולא פשע. כמו כן, העונש המקסימאלי עליה עומד על 3 שנות מאסר, וזאת למשל בניגוד לעבירת רכישה או החזקה של נשק שלם בה העונש עומד על 7 שנות מאסר, או עבירת סחר בנשק בה עומדת הענישה המרבית על 15 שנות מאסר. עוד יש לציין, כי העונש של 3 שנות מאסר אינו מושת רק על החזקה של אותם חלקים, אביזרים ותחמושת, אלא גם על הובלתם ונשיאתם.

גם אם הכלים אינם שייכים לאדם

חשוב להבין כי בעל המקום או השטח בו נמצאו הנשק או חלקיו, הוא האחראי עליהם בעיני החוק ונחשב למחזיק בנשק. כלומר, אפילו אם לבעלי המקום לא הייתה כל ידיעה על הימצאות הנשק במחסן או בשדה שבבעלותו, אפילו אם הושלך שם על ידי גורם עברייני בעת מנוסה מהמשטרה, ובוודאי אם ידע כי פלוני הטמין שם תחמושת. המשמעות היא שאם תחמושת או חלקים נמצאו באותו השטח, עשוי קצין מדרגת מפקח להחליט כי החלקים שייכים לבעלים, ומכאן יחל הליך בו הבעלים יהיה נאשם בעבירת ההחזקה.

גם אם לא נעשה שימוש בנשק

כאמור, מטרתו של החוק היא להגן על שלום הציבור מפני פגיעות הנוצרות משימוש בכלי נשק, ובעניין זה משחקת ההרתעה תפקיד משמעותי. לכן, מבחינת הגדרת העבירה אין זה משנה אם בחלקים, באבזרים או בתחמושת אכן נעשה שימוש שהוביל לפגיעה באחרים. עצם ההחזקה מהווה עבירה וצפוי לענישה. יחד עם זאת, קיימת חשיבות גדולה לכוונת ההחזקה ולמטרותיה, ותהיה לה השפעה גדולה על הטיפול בתיק ועל פסיקת בית המשפט.

חשיבותו של עורך הדין

את חשיבות הפנייה לעורך דין פלילי ניתן להבין כבר מהדוגמא המובאת לעיל, של אדם שבשטחו נמצאו חלקים ותחמושת מבלי שידע עליהם. במקרה זה, ביכולתו של עורך הדין לסייע רבות כבר למול התביעה המשטרתית בהבהרת הנסיבות ובסגירת ההליך. יתר על כן, כמעט בכל המקרים של עבירות אלו לא נפסק העונש המקסימאלי, כאשר הממוצע עומד על פחות מ- 12 חודשים. אמנם, גם כשמדובר באנשים ללא עבר פלילי עלולים להיגזר עונשי מאסר בפועל, וזאת עקב הגישה המחמירה, אך בית המשפט בהחלט מתייחס למספר נסיבות בקביעת העונש.

לדוגמא, מה הייתה כוונת ההחזקה? האם לנאשם יש עבר פלילי? האם ישנן ראיות מוצקות? מהן הנסיבות האישיות להחזקה? עורך דין פלילי בהחלט מסוגל להעלות טיעונים מקלים כבר למול המשטרה והפרקליטות, וכן בבית המשפט. בנוסף, הוא ידע להבחין בתקלות שהתרחשו בעת איסוף הראיות, ובשגיאות בחוות הדעת של מומחה לכלי נשק, ומכאן להוביל להסדרי טיעון מקלים יחסית להאשמות. לכן, במקרים אלו אין תחליף לפנייה אל בעל מקצוע מיומן, משעה שנודע על החשדות התלויים כנגדכם.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקת חלקי נשק או תחמושת?

פנה לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות נשק מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקת חלקי נשק, אבזר או תחמושת פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות נשק | החזקת נשק ללא רישיון | ייצור נשק | החזקת חלקי נשק | החזקת מחסנית | החזקת אמל"ח | החזקת חלקים של נשק | החזקת כדורי נשק | החזקת תחמושת שלא כדין | החזקת חלקי תחמושת

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
גזר דין קשה על החזקת פחות מגרם גראס
אנונימי | 11:39 19/02/2018
גזר דין קשה על החזקת פחות מגרם גראס
עו''ד עודד רגב | 18:38 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עידו | 10:07 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עו''ד עודד רגב | 18:52 19/02/2018
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
גיא | 08:47 09/11/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
עו''ד אור הדאיה | 12:38 16/11/2017