חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | משפט צבאי | מהמרפאה לכלא - עבירות התחלות והטלת מום בצבא
קטגוריות: משפט צבאי

מהמרפאה לכלא - עבירות התחלות והטלת מום בצבא

תופעת ההתחלות בצבא הינה תופעה נפוצה ביותר ועם השנים אף השתכללה באמצעות שיטות מגוונות. קיימים מקרים רבים של חיילים אשר הטילו בעצמם מומים – החל משבירת עצמות ועד לדברים חמורים יותר, הכל בכדי לחמוק משירות צבאי. אמנם לא הכל מודעים להשלכות המשפטיות האפשריות של מעשים אלו, שעשויות להסתיים בשהייה ממושכת מאחורי סורג ובריח. עו"ד אסף דוק מסביר מהם העונשים שנקבעו בגין עבירות אלו ומדוע צה"ל מתייחס אליהם בחומרה כה רבה.

מה העונש המרבי שנקבע לחייל שהתחלה או גרם לעצמו מום בכדי לחמוק משירות צבאי?

סעיף 100 לחוק השיפוט הצבאי קובע כי חייל שגרם לעצמו מום או מחלה, או אפשר לאדם אחר לגרום לו למום ומחלה, או לחלופין החמיר מום או מחלה קיימים, כל זאת בכדי לפסול עצמו מהשתתפות בשירות צבאי, או לפסול עצמו מלמלא תפקיד לו היה ראוי ללא המחלה או המום, דינו 10 שנות מאסר. כמו כן, סעיף 101 לחוק קובע מאסר למשך שנתיים לחייל שהעמיד פני חולה או בעל מום בכוונה לפסול את עצמו לשירות או למילוי תפקיד.

לפי סעיפים אלו בהתאם לדין שחל על אלו המשרתים בצבא, כל מעשה בו חייל פוגע בעצמו בצורה כזו אחרת, בכדי לקבל ימי מחלה, פטור משירות או שינוי תפקיד, ייחשב כעבירה פלילית קשה מסוג פשע, שהעונש המרבי עליה הוא עד 10 שנות מאסר, כולל רישום פלילי. אמנם, בדרך כלל הענישה המקובלת במקרים של חיילים שהורשעו בעבירה זו הינה בין מספר חודשים של עבודות צבאיות לבין מספר חודשי מאסר בכלא צבאי. יש להדגיש שהמונח מום מתייחס גם לפציעה זמנית שהחייל גרם לעצמו, גם הקלה ביותר.

מהו העיקרון העומד מאחורי עבירת התחלות והטלת מום?

קיים בצה"ל מיתוס משכבר ימים על כך שפגיעה עצמית נחשבת עבירה של "פגיעה ברכוש צה"ל". אמנם, בפועל האיסור על התחלות או הטלת מום אינו קשור כלל לעבירות רכוש בצבא, אלא ניצב יסוד אחר: תכלית האיסור על התחלות הינו למנוע מחיילים להשתמט מתפקיד כזה או אחר, לעצב עבור עצמם את מסלולם הצבאי או אף לקבל פטור משירות, בזמן שחבריהם נושאים בנטל. כמו כן, עבירת ההתחלות והטלת מום פוגעות במוכנותו וכישרותו של הצבא כיוון שאיכות כוח האדם נפגעת כתוצאה מעבירה זו. בנוסף, חייל שהתחלה או הטיל מום בכוונה תחילה עלול לקבל טיפולים רפואיים יקרים, ארוכים ואינטנסיביים, טיפולים אשר יכלו להינתן לחיילים שאכן זקוקים להם.

אי לכך, חייל שגרם לעצמו מום בכוונה ובכך הוביל לכדי נכות זמנית או קבועה, לא יקבל ממשרד הביטחון הכרה כנכה ולא יהיה זכאי לתגמולים וכן לזכויות אחרות הנובעות מנכותו.

העמדה לדין צבאי בגין עבירת התחלות או הטלת מום

חייל שנחשד או הואשם בגין עבירת התחלות או הטלת מום יעבור חקירת מצ"ח הסובבת סביב המניע לפגיעה העצמית. יחד עם זאת לא קיימים קריטריונים חד משמעיים הנוגעים לעת בו יועמד לדין פלילי והאם התביעה הצבאית תסתפק בהעמדתו לדין משמעתי בתוך יחידתו. אי לכך, לא ידוע האם חייל שגרם לעצמו לחבלה בכוונה וקיבל על כך מספר ימי מחלה יתייצב למשפט בבית דין צבאי או לא.

נעצרת או הואשמת בעבירת התחלות או הטלת מום – מה עליך לעשות?

במידה וקיים נגדך חשד שגרמת לעצמך חולי או מום בכוונה תחילה, עליך להתייעץ עם עורך דין צבאי באופן מיידי. ישנה עדיפות לכך שתתייעץ עם עורך דינך טרם חקירתך במצ"ח שילווה וידריך אותך לאורך ההליך נגדך. זכור שבצבא לקירות יש עיניים ואוזניים, ולכן חשוב שלא תדבר על כך עם אף אחד, גם לא עם אחד מ "חבריך", חוץ מאשר עם עורך דינך. עורך דין צבאי בעל ניסיון בתחום יפעל למען חפותך ויציג את גרסתך באופן המהימן והמקצועי ביותר.

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה במצ"ח ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד צבאי טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירת מצ"ח עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכת בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדך חקירה פלילית במצ"ח באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
ייצוג חיילים | עונש על התחלות | עבירת התחלות בצבא | עבירת התחלות בצה"ל | עבירת הטלת מום בצבא | עונש על הטלת מום עצמי | עבירת הטלת מום והתחלות | עבירת הטלת מום או מחלה בצבא

הצלחות המשרד בתחום
שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא סגירת תיק פלילי לחובש בית ספר שנחשד במעשים מגונים בתלמידים במסגרת תפקידו סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד שתקף את ילדיו הקטינים דחיית בקשה למתן צו הרחקה נגד לקוחה בעקבות חשיפת הקלטה שהוכיחה שדווקא מבקש הצו הוא שאיים ותקף

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
אישום על שימוש עצמי ללא אחזקה
דור | 18:14 29/12/2018
אישום על שימוש עצמי ללא אחזקה
עו''ד רביד כהן | 12:42 02/01/2019
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
נועם | 19:52 01/10/2018
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
עו''ד רביד כהן | 22:31 01/10/2018
שימוש עצמי ואלימות ומצד השוטר.
מבואס | 12:06 01/07/2018
שימוש עצמי ואלימות ומצד השוטר.
עו''ד אסף דוק | 06:48 02/07/2018