חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | משפט צבאי | עבירות התגייסות במרמה או קבלת פטור במרמה משירות צבאי

עבירות התגייסות במרמה או קבלת פטור במרמה משירות צבאי

לצו הראשון המגויסים הטריים מתייצבים בנחישות תוך תקווה שהמבחנים והבדיקות הרפואיות יעברו בשלום. אומנם רבים המועמדים עם רעל בעיניים שמעוניינים לבצע שירות משמעותי, ביחידות מובחרות, חולמים על סגירת שבתות, שמירה בגבולות ותקיפת אויבים. למרבה הצער, לעיתים מצבם איננו מאפשר את הגשמת שאיפתם עקב מצבם הרפואי או בעיה אחרת. אומנם, בכדי לא להיוותר עם חלום בלתי ממומש על מסע כומתה וצל"ש מכובד, בודים הם סיפורים או שמסתירים ומעלימים מידע רפואי אודותיהם. מהצד השני של המטבע רבים החיילים המעוניינים להשיג פטור משירות צבאי. בשני המקרים מדובר בעבירות פליליות כאשר עונש המאסר על האחרונה הוא החמור ביותר. עו"ד אסף דוק מסביר על העונשים הצפויים לחיילים שהתגייסו לצה"ל תוך העלמת פרטים חשובים או שהשיגו במרמה פטור מהשירות הצבאי.

העלמה או הסתרה של מידע לשם גיוס לצבא

לא פעם, המגויסים החדשים, המתייצבים לצו הראשון, מעלימים או מחסירים פרטים הנוגעים למצבם הרפואי וזאת בכדי להתגייס ליחידה מובחרת עליהם חלמו משחר ילדותם. לא רבים יודעים כי הסתרת מידע רפואי בכדי להתגייס במרמה מהווה עבירה פלילית. אומנם עונש המאסר יהיה ממושך וחמור יותר במקרה ונעשה ניסיון הונאה על מנת להשתמט מצה"ל.

עונשו של המתגייס במרמה לשירות צבאי

סעיף 96 בחוק השיפוט הצבאי קובע כי מי שהתקבל לכוחות הסדירים או לכוחות המילואים, וטרם התקבלות זו השתמש בטענות שווא, העלים פרטים חשובים או השתמש באמצעי הונאה אחרים בנוגע לכשרותו להתקבל כאמור, רואים אותו כחייל משעת העבירה ודינו שנת מאסר. במילים אחרות, במידה ובצו הראשון, העלמתם או הסתרתם מהרופא שבדק אתכם מידע רפואי עקב הרעל שלכם להתגייס ליחידה מובחרת, תדעו שעברתם עבירה פלילית שדינה שנת מאסר בכלא צבאי, ובמידה ותורשעו בה תבלו אותה טרם התגייסתם. רבים מהחיילים שאינם מתאימים לשירות הצבאי שחלמו עליו או ליחידה המובחרת ששאפו להגיע אליה ולכן פועלים בשיטת הונאה זו.

זאת ועוד, רבים החיילים המעוניינים לקבל או להתמנות לתפקיד עליהם חלמו בצבא. לעיתים, תפקידים מבוקשים אינם ניתנים לכלל החיילים החושקים בהם על כן, עשויים חיילים מסוימים להשתמש באמצעים מסוימים בכדי לקבל את תפקיד חייהם. בכדי לאפשר את השיבוץ המתאים לכל חייל וחייל ולמנוע מצב של תחבולות ומרמה, נקבע בסעיף 97 לחוק השיפוט הצבאי כי חייל שהשתמש בטענות שווא, העלים פרטים חשובים או השתמש באמצעי הונאה אחרים בקשר לכשרותו בכדי להתמנות לתפקיד בצבא דינו מאסר שנתיים.

למרות האמור לעיל, עומדים החיילים בצד השני של המטבע, שאינם מעוניינים כלל להתגייס לצבא ולכן שוקדים ופועלים בתחבולות מגוונות בכדי "להשתחרר" משירות בביטחון המדינה. מה עונש המאסר שנקבע בחוק השיפוט הצבאי לפוטרים עצמם במרמה משירות בצה"ל?

עונשו של המשיג פטור במרמה משירות צבאי

סעיף 99 בחוק השיפוט הצבאי קובע כי חייל שהשיג לעצמו פטור משירות בטחון כמשמעותו בחוק שירות הביטחון התשמ"ו-1986 תוך העלמת פרטים חשובים, בטענות שווא או באמצעי הונאה אחרים דינו 10 שנות מאסר. עוד נקבע בסעיף 98 כי חייל שהשיג את שחרורו מהכוחות הסדירים של הצבא בטענות שווא, בהעלמת פרטים חשובים או באמצעי הונאה אחרים דינו 10 שנות מאסר. העונש שנקבע הוא חמור ביותר שכן, שירות בטחון המדינה מהווה את הגוף המגן והפועל באופן בלתי פוסק למען שמירת שלומם של האזרחים בישראל, על כן, השתמטות ממנו עשויה להפר את הסדר הקיים.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין התגייסות במרמה או השגת פטור במרמה משירות צבאי?

התגייסות במרמה או פטור משירות הביטחון במרמה מהווים עבירות חמורות ביותר. חייל שאינו כשיר לתפקיד עליו חלם, מסכן את עצמו, את האנשים סביבו ואת גוף הביטחון, ובכדי למנוע מקרים אלו נקבע כי הדבר מהווה עבירה פלילית שדינה שנת מאסר. כך גם בנוגע לחייל שאינו מתאים לתפקיד מסוים אך פועל בתחבולה כדי להשיגו. בנוסף, המחוקק ראה לנכון לקבוע עונשי מאסר ממושכים ולהטיל סנקציות מחמירות על חיילים הפועלים בכדי להשתחרר או לקבל פטור משירות ביטחון במרמה וזאת על מנת לשמר את הגוף השומר על אזרחי מדינת ישראל. במידה וזומנת לחקירה במצ"ח או הואשמת בעבירות דנן, דע כי מדובר בעבירות פליליות חמורות בעלות תוצאות הרסניות כולל אפשרות סבירה ביותר שתשהה מאחורי סורג ובריח למשך זמן ממושך. עורך דין צבאי הבקיא ברזי חוק השיפוט הצבאי ובעל ניסיון עשיר ורב בתחום עשוי למזער את הנזקים ואף למנוע את העונשים הכבדים.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחיילים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. באפשרותך להיוועץ עימנו בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
ייצוג חיילים | התגייסות במרמה | פטור משירות צבאי | קבלת פטור משירות צבאי במרמה | התגייסות במרמה לצבא | העלמה או הסתרת מידע לצורך גיוס לצבא | פטור משירות מילואים במרמה | פטור משירות ביטחון במרמה

הצלחות המשרד בתחום
שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים קבלת בקשה לעיכוב הליכים בתיק יבוא סמים סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בגניבה והיזק לרכוש במזיד סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד שאיים ותקף את אשתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 18:16 03/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:52 04/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 15:42 04/01/2016
צו הרחקה שהושג במרמה
קובי | 19:07 06/09/2016
צו הרחקה שהושג במרמה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:57 06/09/2016
צו
קובי | 20:52 06/09/2016
מחיקת תיק פלילי לפני גיוס לצבא
יונתן | 05:19 16/05/2016
מחיקת תיק פלילי לפני גיוס לצבא
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:11 16/05/2016