חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | משפט צבאי | מדיניות חדשה בצה"ל: חיילים לא יופללו על שימוש חד-פעמי בסמים קלים
קטגוריות: משפט צבאי

מדיניות חדשה בצה"ל: חיילים לא יופללו על שימוש חד-פעמי בסמים קלים

מדיניות אכיפה חדשה בצה"ל מקלה על חיילים שעישנו סמים קלים באופן חד-פעמי מחוץ ליחידתם. בהתאם למתווה החדש, חיילים שייתפסו עם סמים קלים מחוץ לצבא יידרשו לתקופת מבחן שבסיומה לא יועמדו לדין צבאי והרישום הפלילי נגדם יימחק. בין התנאים הנדרשים מאותם חיילים יהיו מתן דגימות שתן, הימנעות מביצוע עבירות נוספות, השלמת שירות תקין ועוד. עו"ד אסף דוק מסביר אודות המדיניות החדשה של צה"ל בכל הקשור לשימוש בסמים קלים.

שימוש בסמים קלים הינה תופעה רווחת בקרב צעירים רבים בישראל שנמצאים לפני שירותם הצבאי, במהלכו ואף לאחריו. המערכת הצבאית מחמירה הרבה יותר מאשר זו האזרחית בנוגע לעבירות אלו בשל הדרישה מהחיילים להיות אחראיים ובכוננות מתמדת לאור המצב הביטחוני במדינה. חשוב לדעת כי הרשעה בעבירת סמים בצבא גוררת רישום פלילי באזרחות ומכתימה את עתידו של החייל הצעיר. לאור קריאות הלגליזציה, לאחרונה מתקיימת בצה"ל מדיניות מקלה באשר לשימוש בסמים קלים במידה והדבר אירע מחוץ לבסיס הצבאי ובאופן חד-פעמי.

האם יש הבדל במדיניות האכיפה בעבירות סמים בין המערכת הצבאית לאזרחית?

המערכת הצבאית מחמירה הרבה יותר בכל הנוגע לשימוש בסמים מאשר זו האזרחית. צה"ל דורש מחייליו להיות בכשירות מתמדת, בכוננות, נותן להם נשק ורואה בהם אנשים אחראיים. חיילי צה"ל נחשפים למידע חשוב ורגיש ניתן להם מעמד משמעותי לאור המצב הביטחוני בארץ. לכן מצופה מהם לעמוד בסטנדרטים גבוהים של התנהגות ועקב כך חשופים לאכיפה פלילית ומשמעתית מוגברת יותר מאשר כלל אזרחי המדינה.

מה הדין על שימוש בסמים בצבא?

החוק בישראל יוצר הבחנה בין שימוש והחזקת סמים לצריכה עצמית, לבין פעולות שאינן מיועדות לצריכה עצמית, וזאת בהתאם לכמות החומר שנמצא ברשות הנאשם. ההבדל בא לידי ביטוי בעיקר בחומרת הענישה על העבירה, אשר במקרה של שימוש עצמי מגיעה עד 3 שנות מאסר, ואילו התנהלות שאינה עומדת בהגדרה זו, כדוגמת סחר בסמים, או אפילו החזקה של סם לצריכה עצמית אך מעבר לכמות המנויה בחוק - עלולים להוביל לעונש של עד 20 שנות מאסר.

דעו כי אין הבחנה בין סמים קלים לסמים קשים מבחינת החוק. רף הענישה תלוי בכמות הסם שנתפסה, בנסיבות המקרה, בסוג העבירה ובנתוניו האישיים של החייל הנאשם.

ענישה צבאית בגין שימוש בסמים במהלך השירות עשויה להיות מחמירה ולגרור סנקציות נוספות מלבד מאסר כמו הדחת החייל מיחידות יוקרתיות, הורדה בדרגה, שלילת הסיווג הביטחוני, שלילת הרישיון הצבאי ועוד. יש לזכור כי שימוש בסמים במהלך חופשה מהשירות נחשבת גם היא לעבירה וגם עבירה שנעברה בידי חייל מילואים פעיל בחופשה שנמצא תחת צו.

מה צפוי לחייל שייחשד בשימוש בסמים?

חייל הנחשד בעבירות סמים ייחקר במצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) ולרוב ישהה במעצר עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו. למפקדיו הישירים של החייל החשוד אין השפעה בעניין החקירה והם מחויבים לדווח למצ"ח במידה ומתעורר חשד בדבר העבירה. כמו כן יחידתו של החייל החשוד בעבירת סמים מחויבת לאסור עליו נהיגה ברכב צבאי ולרוב, באם יורשע, יישלל רישיונו הצבאי.

מהי הגישה שהייתה נהוגה בצה"ל עד היום לגבי עבירות סמים?

עד העת האחרונה צה"ל נקט בגישה מחמירה ביותר בכל הנוגע לעבירות סמים כשהטענה היא כי הדבר מהווה סכנה לאומית. צה"ל לא הבחין בין חייל שנתפס לראשונה לבין משתמש קבוע ונהג להעמיד לדין את שניהם תוך שהוא מתייחס לדבר במלוא החומרה. לרוב, הענישה לא הסתיימה במאסר בלבד ולוותה לא פעם בהדחה מתפקיד, בהורדת דרגה, שחרור מהצבא בעילה של התנהגות חמורה ורעה, ביטול הסיווג הביטחוני ועוד כשהללו עשויים לפגוע בעתידו של החייל. חשוב לציין כי הרשעה בצבא גוררת רישום פלילי באזרחות, כך שהדבר עשוי לחבל באופן משמעותי בעתידו של הפרט.

מהי המדיניות החדשה של צה"ל בכל הקשור לשימוש בסמים קלים?

לאחר עבודת מטה ממושכת החליטו בצה"ל לשנות את מדיניות האכיפה ולהקל על חיילים שעישנו סמים קלים באופן חד-פעמי מחוץ ליחידתם. עד היום, חיילים הועמדו לדין גם בעבירות סמים קלות ושימושים חד-פעמיים או ספורים בנסיבות אזרחיות. על-פי המדיניות החדשה של צה"ל, חייל שייתפס צורך סמים קלים באופן חד פעמי מחוץ לבסיס הצבאי יידרש לעמוד במספר תנאים על מנת שהתיק נגדו ייסגר ללא העמדה לדין. ואלו הם התנאים העיקריים:
1. התחייבות לעבור בדיקות שתן תקופתיות בתנאי שהתוצאות ייצאו נקיות ללא שרידי סמים.
2. התחייבות לא לעבור עבירות נוספות.
3. השלמת שירות צבאי תקין.

ניכר כי השינוי באכיפה מקל עם החיילים אך צריך לזכור כי הדבר נוגע רק לשימוש בסמים קלים בפעם הראשונה ומחוץ לבסיס הצבאי. למרות השינוי במדיניות, חייל שייתפס משתמש בסמים בתוך הבסיס יעמוד לדין וייענש בחומרה.

זומנת לחקירת מצ"ח או הוגש נגדך כתב אישום בגין שימוש בסמים בצבא?

במידה ונתפסת משתמש בסמים במהלך שירותך הצבאי כדאי שתיעזר בעורך דין צבאי שיפעל למען שחרורך וימנע את הרשעתך וחבלה בעתידך. למרות השינויים המקלים בעבירות סמים בצבא, היוועצות משפטית מקצועית חשובה אף במידה ונתפסת בפעם הראשונה מחוץ לבסיס צה"ל. עורך דין מנוסה יציג את גרסתך באופן מיטבי ואמין ויפעל למען סגירת התיק נגדך. 

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה במצ"ח ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד צבאי טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירת מצ"ח עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכת בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדך חקירה פלילית במצ"ח באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתרהפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שימוש בסמים בצבא | חקירה במצ"ח | ייצוג חיילים | עבירות סמים בצבא | עורך דין סמים בצבא | עונש על סמים בצבא | שימוש עצמי בסמים קלים בצבא | חקירת סמים במצ"ח | חקירת מצ"ח | עישון סמים בצבא | מדיניות הטיפול בסמים בצה"ל

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות יבוא סמים באינטרנט - בפעם השניה ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תקיפת בת זוג קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה שחרור חשוד במעשה מגונה בקטינה ממעצר בית בשל היעדר עילת מעצר והתיישנות סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירת מצ"ח על החזקת סמים
גיא | 12:55 27/08/2016
חקירת מצ"ח על החזקת סמים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:02 28/08/2016
חקירת ילדים על-ידי חוקר מיוחד
שרה | 08:28 25/03/2017
חקירת ילדים על-ידי חוקר מיוחד
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:11 26/03/2017
חקירת חשוד בשפתו
עורך דין | 17:47 06/01/2015
חקירת חשוד בשפתו
עו''ד אסף דוק | 18:06 06/01/2015
חקירת חשוד בשפתו
עורך דין | 08:32 07/01/2015