חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | משפט צבאי | כיצד ניתן להקל בעונש שנגזר בבית דין צבאי?

כיצד ניתן להקל בעונש שנגזר בבית דין צבאי?

לא מעט חיילים מסתבכים עם המערכת הצבאית בתקופת שירותם, מוצאים עצמם מורשעים בבית דין צבאי ומאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. לא הרבה יודעים אך חיילים אשר הורשעו בעבירה פלילית בבית דין צבאי זכאים להגיש בקשות הקלה בעונש, המתקת העונש וחנינה. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד ניתן להקל בעונש ולמנוע ישיבה ממושכת בכלא הצבאי.

פרשת אלאור אזריה פתחה צוהר אל עולם בית הדין הצבאי, תוך שהיא מעלה סוגיות מהותיות. לאחר גזירת גזר דין, אחד מהנושאים שנדונו באמצעי תקשורת, מפי משפטנים או פוליטיקאים, הינו אפשרויות החייל לקבל חנינה ובכך להימנע ממאסר בפועל, על אף הרשעתו בדין.

כל חייל שהורשע במסגרת משפט צבאי בביצוע עבירה, יכול לנקוט במספר דרכי פעולה בכדי לקבל הקלה בעונש או אף להשיג חנינה ובכך להימנע בישיבה בכלא צבאי. את הבקשה, החייל המורשע יכול להגיש הן לאחר הרשעה בדין משמעתי, וכן לאחר שהורשע בעבירה פלילית.

בקשה להמתקה או הקלה בעונש שהוטל בבית דין צבאי

אפשרות ראשונה העומדת בפני חייל המעוניין להימנע מישיבה בכלא צבאי, הינה בקשת המתקה או הקלה של העונש. מדובר בהגשת בקשה להקל או להמתיק את העונש, אותה ניתן להגיש רק לאחר שכל ההליכים בעינינו הסתיימו, גזר הדין התקבל והעונש נקבע. בקשה זו, במידה ותאושר, תוכל להוביל להמרה של עונש המאסר בפועל למאסר על תנאי או לריצוי עבודות צבאיות, המקבילות לעונש של עבודות שירות או של"צ.

חוק השיפוט הצבאי מגדיר שרק קצין בדרגת אלוף ומעלה (קרי רמטכ"ל, ראש אכ"א או כל אלוף שהחייל הוא פקודו), מוסמך לאשר את הבקשה שהוגשה, ולהמתיק את העונש אשר נגזר על החייל. הבקשה תוכל להיות מוגשת רק אחרי שפסק הדין הפך לחלוט, כלומר שלא ניתן להגיש עוד ערעור על פסק הדין שנקבע. על-פי הדין הצבאי, פסק דין הופך לחלוט לאחר 15 יום ממועד קביעת גזר דין בידי בית דין מחוזי, או לחלופין לאחר 30 ימים מהמועד שבו נפסק הדין על ידי בית הדין לערעורים. יש להגיש את הבקשה תוך חודש ממועד הפיכת פסק הדין לחלוט. כמו כן, במסגרת הליך זה לא ניתן יהיה להחמיר בעונש שהוטל, אלא רק להקל עליו.

גם במערכת בית הדין הצבאי, עומדים בפני אדם שהורשע אפשרויות שונות לקבל חנינה, להקל או להמתיק את עונשו. במידה והורשעת בבית דין צבאי בעבירה כלשהי, עליך להתייעץ עם עורך דין צבאי באופן מידי, בכדי שיוכל להמליץ לך ולגבש יחד אתך את דרך הפעולה הטובה ביותר שתוביל לכך שעל אף ההרשעה, העונש שתקבל יהיה מינימלי, או לחלופין יבוטל. אל תקבל את הדין בהכנעה, התייעץ עם עורך דין צבאי אשר שיפעל למען ישיבתך בכלא צבאי, או לפחות לקצר תקופה זו ולמנוע רישום פלילי בתיקך האישי.

הגשת בקשה חנינה לנשיא המדינה

ממש כמו אזרחים שהורשעו בבית משפט בביצוע עבירות, ונידונו לעונשי מאסר, גם בפני חיילים מורשעים האפשרות העיקרית העומדת בפניהם לקבלת חנינה, היא באמצעות הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה, אשר בסמכותו לדחות או לאשר את הבקשה. את החנינה ניתן להגיש במידה ומעוניינים בחנינה מלאה, אבל גם כשמבקשים להקל בעונש או גם למחוק את הרישום הפלילי שיצרה ההרשעה.

שלא כמו אזרחים שהורשעו בבתי משפט ושאין בינם קשר למערכת השיפוט הצבאית, הבקשה לחנינה שמוגשת על ידי חייל צה"ל לנשיא המדינה, מופנית אל מדור חנינות של הפרקליטות הצבאית. כל המידע הרלוונטי הקשור למקרה מרוכז שם, ובהמשך מדור החנינות מגבש חוות דעת והמלצה האם לדעתו יש לדחות את בקשת החנינה או לחלופין לאשר אותה, והאם החנינה צריכה להיות מלאה או חלקית. להמלצת מדור החנינות השפעה רבה על ההחלטה הסופית של בקשת החנינה, אשר מוחלטת על ידי נשיא המדינה בלבד.

בנוגע לבקשת חנינה המוגשת עקב הרשעה בעבירה של הריגה: עבור זאת נדרשת חוות דעת של הרמטכ"ל יחד עם הפרקליט הצבאי, של ראש אכ"א ובמקרים מסוימים אפילו של שר הביטחון.

במידה ואתה זקוק לייעוץ משפטי מקצועי בבקשת הקלה בעונש, המתקת העונש או הגשת בקשת חנינה בצבא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חנינה לנשיא המדינה | ייצוג חיילים | בקשת חנינה | אלאור אזריה | מאסר בכלא צבאי | בקשת חנינה בצבא | הקלה בעונש צבאי | המתקת עונש צבאי | עונשים בבית דין צבאי

הצלחות המשרד בתחום
קבלת בקשת חנינה על ידי נשיא המדינה ומחיקת עבר פלילי למרות שהורשע במספר רב של תיקים פליליים חמורים קיבל חנינה מנשיא המדינה קבלת חנינה מהנשיא ללקוח שהורשע בהתפרצות וגניבה קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות סגירת תיק פלילי לעובד סוציאלי שנחשד בשני מקרי אונס הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה והארכת פסילה בפועל בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פסילת רישיון נהיגה - ניתן להגיש בקשת חנינה?
ניר | 18:49 23/03/2014
בקשת חנינה לעניין הקלה בפסילת רישיון נהיגה
עו''ד אסף דוק | 18:54 23/03/2014
אם הורשעתי בבית דין צבאי זה אומר שיש לי רישום פלילי?
גלעד | 10:23 05/09/2013
רישום פלילי בעקבות הרשעה בבית דין צבאי
עו''ד אסף דוק | 11:00 05/09/2013
חנינה נשיא המדינה
שלומי אספגי | 17:10 23/04/2016
חנינה נשיא המדינה
עו''ד אסף דוק | 07:41 24/04/2016