חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | משפט צבאי | עבירת שוחד בצבא - משמעותה והעונש בצידה

עבירת שוחד בצבא - משמעותה והעונש בצידה

רבים ששירתו בצבא מכירים את התופעה: חייל שמקורב לקצין זה או אחר, משיג בדרכים לא ברורות כל מיני הקלות, חופשות והטבות, בזמן שהחיילים ה"רגילים", ממשיכים בשגרה הנוקשה והאפורה. לעתים מדובר בקרבה אישית גרידא, דבר חמור כשלעצמו, אך לא אחת מדובר בלא פחות משוחד. לתופעה הנפוצה למדי בה חיילים "דואגים" לבעלי תפקידים שונים בין היתר על ידי הזמנתם לארוחות, קניית מתנות, או אפילו מצב בו חייל "קונה" תורנות שמירה מחייל אחר, עלולות להיות השלכות חמורות שכן מדובר בעבירות שוחד. מהן ההשלכות של שימוש בכסף ו/או הטבות בכדי לשפר תנאים בצבא, ועד כמה תופעה זו נפוצה? עו"ד אסף דוק מסביר.

הסיפור של און רפאלי, אחיה הצעיר של הדוגמנית המצליחה בר רפאלי, הכה גלים בציבור הישראלי ועורר תחושות קשות אצל לא מעט אנשים אשר הם או ילידיהם משרתים או שירתו שירות צבאי מלא ונטול הנחות. כזכור, און רפאלי נחקר במצ"ח בגין עבירת שוחד, שכן הוא ומספר חיילים נוספים נהגו לכאורה לקנות למפקדם ארוחות צהריים ולתת לו מתנות ואף כסף מזומן, ובתמורה לכך זכו לכאורה לשלל הטבות כגון החניית רכבם בתוך הבסיס, קבלת חופשות והיתרי יציאה נדיבים, פטור משמירות ועוד.

התופעה המוכרת כל כך בישראל – "קומבינה", עלתה לחיילים אלו ולמפקדם ביוקר. בתום חקירה סמויה, הם נחקרו במצ"ח בחשד למתן שוחד וטובות הנאה, ונערך בינם לבין המפקד עימות לגבי החשדות. מפקדם נחקר גם הוא בחשד לעבירות שוחד, עשיית שימוש במסמכים צבאיים באופן המנוגד לחוק, התנהגות שאינה הולמת, חריגה מסמכות, ומרמה והפרת אמונים. ההליך המשפטי בעניינו של המפקד עדיין נמשך.

יסודות עבירת השוחד בצבא

על פי חוק העונשין, שוחד הוא טובת הנאה כלשהי (מזומן, מתנה, טיסה לחו"ל, ארוחה במסעדה וכן הלאה), הניתנת לעובדי ציבור, לרבות בעלי תפקידים בצה"ל, כדי שיפעילו את כוחם ומעמדם בתמורה. על מנת שתתקיים עבירה זו צריכים לעמוד שני יסודות – נפשי ועובדתי. היסוד הנפשי משמעו שמקבל טובת ההנאה היא מודע לכך שהיא ניתנת תמורת פעולה כלשהי הקשורה בתפקידו, גם נותן השוחד מודע לעובדה זו. היסוד העובדתי משמעו שניתנה טובת ההנאה אף אם לא הובילה לבסוף לביצוע הפעולה המבוקשת. יחד עם זאת, החוק גם אוסר על ניסיון למתן שוחד, הנמנה על עבירות נוספות הקשורות בנושא.

סעיף 290(א) לחוק העונשין מפרט על עבירת לקיחת שוחד בידי עובד ציבור. יש לציין כי חייל, מפקד או קצין בהחלט יכולים להיות מוגדרים כעובדי ציבור. עובד ציבור אשר לוקח שוחד עבור פעולה שקשורה לתפקידו מסתכן בעבירה שדינה עד 10 שנות מאסר, או קנס הגבוה מהבאים: פי חמישה מהקנס האמור בסעיף 61(א)(4), או פי ארבעה משווי טובת ההנאה שהשיג או שהתכוון להשיג על ידי העבירה.

בנוסף, לפי סעיף 290(ב) לחוק דינו של אדם הנותן שוחד לעובד ציבור בעד פעולה שקשורה בתפקידו, הוא עד 7 שנות מאסר, או קנס כפי שכתוב בסעיף 290(א). חשוב לדעת כי במידה ויש חשד לעבירת שוחד בצבא, לא אחת יתלוו אליה חשד לעבירות נוספות, כגון התנהגות שאינה הולמת, חריגה מסמכות, שימוש במסמכים צבאיים באופן המנוגד לחוק ועוד. כל אלה יש בהם כדי להקשות את התסבוכת המשפטית של נותן השוחד ובמיוחד למי שמקבל אותו.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות שוחד בצבא?

המקרה של און רפאלי מדגים שגם חיילים "מיוחסים" לכאורה, לא יכולים לעשות ככל העולה על רוחם, והתופעה בה חיילים משתמשים בכספם כדי לקנות מחיילים אחרים החלפה בתורנות שמירה, או הישארות בבסיס, עלולה לעלות להם ביוקר. במיוחד כאשר הכסף או טובת ההנאה ניתנים למפקדים. לכן, במידה ונחשדת בעבירה של מתן או קבלת שוחד בצבא, אל תקל בכך ראש. עליך להתייעץ באופן מיידי עם עורך דין צבאי אשר ידע להציג את גרסתך באופן מקצועי ומהימן ולהיאבק בחשדות נגדך, ובכך למנוע ממך עונשים כבדים שעלולים להגיע לכדי ישיבה ממושכת מאחורי סורג ובריח.

היוועצות בעו"ד צבאי מנוסה הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה במצ"ח או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות שוחד בצבא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות שוחד | עבירת שוחד | חקירה במצ"ח | ייצוג חיילים | לקיחת שוחד | מתן שוחד | קבלת שוחד | תיווך לשוחד | עונש על שוחד | קבלת שוחד מצד חיילים | עורך דין עבירות צווארון לבן | שוחד בצבא | שוחד בצה"ל | לקיחת שוחד מצד חיילים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת ביטול צו הרחקה שהוצא נגד לקוח במסגרת סכסוך שכנים החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע קבלת פטור מלא מאיסור עיסוק לאח סיעודי בבית חולים שהורשע בעברו במעשים מגונים במטופלות שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שוטר שקיבל שוחד
ניסים | 15:00 17/11/2017
שוטר שקיבל שוחד
עו''ד אור הדאיה | 13:50 19/11/2017
מה יכול להשפיע שוחד על המשפט
שרית | 06:11 17/07/2017
משך זמן קבלת החלטה האם להגיש כתב אישום
חגי | 21:33 15/08/2017
משך זמן קבלת החלטה האם להגיש כתב אישום
עו''ד אור הדאיה | 07:36 16/08/2017