חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | משפט צבאי | עבירת חריגה מסמכות בצבא - משמעותה והעונש בצידה

עבירת חריגה מסמכות בצבא - משמעותה והעונש בצידה

הצבא ידוע כגוף מאורגן ומסודר השואף לפעול כמכונה משומנת שכל חלקיה יודעים בה את מקומם. הצבא מיישם זאת בכך שהוא מוסר סמכויות של החלטה ופעולה לחיילים ומפקדים בהתאם לתפקידם בצבא ועל פי דרגתם. אך כיצד יש לנהוג במקרים בהם חיילים או מפקדים חורגים מסמכותם? עו"ד אסף דוק מסביר על עבירת חריגה מסמכות והעונש בצידה תוך התייחסות בתי הדין הצבאיים אליה.

סמכותו של מפקד ביחידת שדה, לדוגמה, הוא לתת אישור לתרגיל שטח ולאופן ביצועו, על פי המגבלות הבטיחותיות השונות. דוגמה נוספת ניתן לראות בקצין שמקבל סמכות לשפוט במשפט צבאי. אמנם מה קורה כאשר מפקד או חייל חורגים מסמכותם? לדוגמה, מפקד שאישר אימון באופן שסותר את תקנות הבטיחות, מסכן בכך את חייהם ובריאותם של חייליו. או לדוגמה מפקד אשר יוצא לביתו עם מחשבו הצבאי, בניגוד לנהלים, מסתכן בכך שבמידה והמחשב ייגנב, סודות חשובים עלולים ליפול לידי האויב. כיצד הצבא רואה את עבירות חריגת הסמכות ומה העונשים הצפויים למורשע בעבירות אלו? התשובות על כך יובאו בפסקאות הבאות.

מה עונשו של חייל שחרג מסמכותו בצבא?

על פי חוק השיפוט הצבאי, עבירת חריגה מסמכות מוגדרת כעבירה פלילית, וחייל או מפקד החשודים בה צפויים להיחקר על ידי מצ"ח. במידה וימצא שאכן חרג מסמכות, ימצא עצמו החייל או המפקד עומדים בפני כתב אישום פלילי, והוא יובא למשפט שיערך בבית הדין הצבאי.

עבירת חריגה מסמכות מחולקת למדרג ענישה על פי חומרת המעשה:

1. במידה וחרג מהסמכויות שניתנו לו במזיד עבור צורכי ביצוע תפקידו הצבאי, דינו עד שנת מאסר.

2. במידה וחרג מהסמכויות שניתנו לו, ומעשיו או האישור שנתן למעשי אחרים היו עלולים לגרום לנזק לרכוש, דינו עד שנתיים מאסר.

3. במידה וחרג מהסמכויות שניתנו לו, ומעשיו או האישור שנתן למעשי אחרים היו עלולים לגרום לחבלה או נזק לגופו ובריאותו של אדם דינו עד 3 שנות מאסר.

4. במידה וחרג מהסמכויות שניתנו לו, ומעשיו או האישור שנתן למעשי אחרים היו עלולים לגרום לפגיעה בפעולתו של הצבא או בביטחון המדינה, או לחבל בפעילותם של כוחות הפועלים יחד עם הצבא, דינו עד 5 שנות מאסר. אם עשה את הדבר במתכוון, דינו עד 10 שנות מאסר.

5. סעיף מיוחד: חוק השיפוט הצבאי מייחס סעיף עבירה במיוחד למי שחרג מסמכותו בעת שפעל כקצין שיפוט (גם אם התחזה לקצין שיפוט), הדין על עבירה זו הוא עד 3 שנות מאסר.

על אף העונשים דלעיל, בפועל, חיילים ומפקדים שמורשעים בעבירות של חריגה מסמכות מקבלים בדרך כלל מספר חודשים במאסר יחד עם סנקציות פיקודיות. הכל בהתאם לנסיבות, חומרת המעשה, והתוצאות שנגרמו בשל כך. כמו כן, יש לציין כי מעל 60 ימים במאסר יובילו לכך שיוותר לחייל רישום פלילי.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין חריגה מסמכות בצבא?

הצבא רואה בחומרה עבירות של חריגה מסמכות, אמנם השונות במדרג הענישה היא גדולה. לכן ישנה חשיבות להוכחה שמעשי החייל או המפקד לא היוו סכנה לאנשים אחרים, נעשו בשוגג, ולא הסבו נזק לכוחות הביטחון ולמדינה. במידה ונחשדת בעבירה של חריגה מסמכות, עליך ליצור קשר באופן מיידי עם עורך דין צבאי, אשר יציג את גרסתך בבית הדין הצבאי באופן המיטבי ביותר, ויסיר או יפחית את החשדות נגדך, בכדי שתוכל להמשיך את שירותך הצבאי באופן תקין, וכן ימנע את הכתמתך בפלילים. 

היוועצות בעו"ד צבאי מנוסה הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה במצ"ח או הוגש נגדך כתב אישום בגין חריגה מסמכות בצבא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה במצ"ח | ייצוג חיילים | חריגה מסמכות בצבא | חריגה מסמכות בצה"ל | חריגה מסמכות של חייל | חריגה מסמכות של קצין בצבא | עונש על חריגה מסמכות בצבא | גרימת נזק לרכוש על ידי חריגה מסמכות | חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה | קצין שיפוט שחרג מסמכותו | עבירת חריגה מסמכות

הצלחות המשרד בתחום
קבלת בקשת חנינה על ידי נשיא המדינה ומחיקת עבר פלילי ביטול הרשעה פלילית בעבירות גידול סמים זיכוי לקוח מעבירת מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

  Rss תגובות (0 תגובות)

  תגובות המאמר
  מתוך: | מציג:

  הוסף תגובה

  אנא חזור על התווים בתמונה:

  Captcha


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הגנה עצמית בתיק תקיפה
יורי | 17:00 25/03/2014
טענת ההגנה העצמית באירוע תקיפה
עו''ד אסף דוק | 19:43 25/03/2014
נשאלה שאלה בקשר לפתיחת רישום משטרתי
שושנה | 19:53 20/10/2015
ביטול רישום פלילי לצורך רישיון למונית
מיקי | 12:37 30/04/2014
ביטול רישום פלילי לצורך רישיון למונית
עו''ד איילון בירנבוים | 15:00 30/04/2014
איסור החזקת סכין- היתרים
ירון | 13:56 18/10/2015
איסור החזקת סכין- היתרים
עו''ד אלון שליכטר | 16:12 18/10/2015