חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | משפט צבאי | זכויות נחקרים בחקירות מצ"ח
קטגוריות: משפט צבאי

זכויות נחקרים בחקירות מצ"ח

חיילים רבים המוצאים את עצמם תחת חקירה גלויה או סמויה של מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), מאמינים כי אם הם חיילים, נשללות מהם הזכויות הקיימות לאזרחים הנחקרים במשטרה ולהם הזכות להיוועץ עם עורך דין פלילי. התנאים, החוקים והסייגים הצבאיים, לעיתים נוקשים ומחמירים יותר מאשר האזרחיים וחיילים רבים מוצאים את עצמם תחת חקירה כובלת ומעיקה שיכולה היתה להסתיים באותה מהירות מה החלה אילו היו יודעים ומכירים בזכויותיהם.

מהן זכויות הנחקרים בחקירות מצ"ח?

ככלל ראשון וקובע להליך טרם שלב החקירה במצ"ח, הוא להשהות את החקירה ולא משנה מהי רמת הלחץ המופעל עליכם ולהיוועץ תחילה עם עו"ד פלילי ובייחוד עורך דין פלילי המכיר ומתמצא בסדר הדין הצבאי, שכן לא כל עו"ד פלילי מתמצא ומכיר את הסייגים הקיימים בסדר הדין הצבאי, על מנת לשפר את מצבכם בנקל.

עליכם להבין כי בשונה מחקירה משטרתית בה לנחקר ישנה הפריווילגיה לבקש שעורך דינו יהיה נוכח בחקירה עצמה, כאן לנחקר במצ"ח אין את הזכות הזאת, אך היא לא תהווה מכשול ויכולה להציל את המצב באם תנקטו עמדה חד משמעית ותתנהלו מול עו"ד פלילי אשר יהיה זה שייצג אתכם בהליך, שיכול להיות מכריע, חשוב וקובע לעתידכם.

חוקרי מצ"ח חייבים לתת לכם להיוועץ טרפם החקירה עם עורך דין פלילי מחד ואף לעשות זאת באופן אינטימי ובמקום השומר על פרטיותכם, שכןם אם לא? זכותכם לא לשתף עעימם פעולה . זכרו כי גם על חוקרי מצ"ח יש סמכות ביקטרת שיפוטית והם לא מעל לחוק וניתן לבצעה קובלנה באמצעים המקובלים.

נניח ואינכם אשמים וסתם מנסים לתפור לכם תיק או שאתם רוצים להיראות חיילים טובים מאין "אזרחים שומרי חוק" והשימוש או המילה "עורך דין פלילי" יוצרת עבורכם סטיגמה של פושעים או עבריינים, אז ככל ראשון וקובע, שכחו מזה, עורך הדים הפלילי שלך יהיה המושיע והמגן שלך בהליך ויכול להוציא אתכם בקלות מהתסבוכת שחוקרי ממצ"ח ינסו להכניס אתכם אליה לתועלתם האישית בלבד.

אל תסתנוורו מעודף נחמדות וחיוכים, אתם בשבילם "לקוחות" לכל דבר ועניין והם ינסו בדיוק כמו חוקרים במשטרת ישראל להוציא הרשעה פלילית בכל מקרה.

מה קורה כאשר עורך דין שאני רוצה שייצג אותי לא זמין או שוהה בחו"ל?

כלל ראשון לא לשתף פעולה עד שתיצרו קשר ראשוני עם עורך הדין שלכם, אך אם אין ברירה וחייבים להתחיל בהליך, מצ"ח חייבים יהיו להתקשר לסנגוריה הצבאית בה קיים עו"ד פלילי תורן , מה שכן? עליכם לקחת בחשבון כי מצ"ח יודעים מי הוא , איך ניתן להשיג אותו ואיך לכוון אותו בצורה כזאת שישרת אותם ולא אתכם ולכן תיזהרו לא ליפול על נוכל או דו פרצופי (שחקן) שיכול להפוך לכם לרועץ.

מה קורה כאשר חוקרי מצ"ח מנסים להטיח בי להתחיל בחקירה לפני ייעוץ משפטי פלילי?

אי ייעוץ משפטי פלילי שלכם, כלומר אין לכם את עורך הדין אותו תרצו שייצג אתכם מכל סיבה או שמצ"ח לא הצליחו להשיג עבורכם עורך דין תורן, אך בכל זאת מנסים לקיים את החקירה, ככלל ראשון דאגו לעצמכם בלבד וראו את האינטרס האישי שלכם ובצעו את שלב ההתנגדות הנימוסית שתוציא אתכם חזקים מולם ולא תיצור משקעים ותשננו את המשפט הבא: "אני מעוניין לשתף אתכם פעולה באופן מלא, אך לפני כן הייתי מעוניין להיוועץ עם  עורך דין פלילי" ולא לענות להם על שום שאלה, גם אם היא תהיה שאלה לא רשמית במסדרון או תוך עישון סיגריה בחוץ, פשוט לשמור על זכות השתיקה באופן גורף.

ייתכן והחוקרים יטיחו בכם כי אתם מסובכים ולא נראה להם שעו"ד פלילי או עורך הדין הפלילי שלכם יכול לעזור לכם, כחלק מתרגיל להפעלת לחץ מתון, עליכם עדין לדבוק בעמדתכם, לשמור על זכות השתיקה, לא לשתף פעולה עד שתיוועצו תחילה עם עורך הדין הפלילי שלכם או עו"ד פלילי אחר.

האם לשתף פעולה בכל מחיר עם חוקרי מצ"ח?

מה קורה כאשר חושדים בי על שימוש בסמים אבל לא נתפסתי עם סמים ולא מעשן סמים ולא מצאו אצלי סמים ואמרתי שאני לא מוכן לשתף פעולה עד שאני לא אתייעץ עם עורך הדין הפלילי, אך חוקרי מצ"ח הטיחו בפני שזכותי לשמור על זכות השתיקה, אך עלי לתת להם שתן לצרכיי בדיקת שתן או לעשות חיפוש על גופי או כל בדיקה פולשנית אחרת טרם ייעוץ משפטי האם לשתף איתם פעולה – האם ההתנגדות שלי תיצור אחריה את המשפט"ההסכמה שבשתיקה"?

בדיקת שתן, הוא חיפוש חיצוני המלמד על תחילת החקירה גם אם מנסים לצייר לכם נתון אחר לצרכיי הסחה ולכן ראו בחיפוש או בבקשה מסוג זה מאין חיפוש או בקשה פולשנית ולא ניתן להכריח אתכם לתת להם או לבצע חיפוש פולשני אחר על גופכם ללא הכרח ונחיצות כפי שהם מוגדרים בחוק ולכן גם כאן תוכלו להשתמש במשפט: "אני מעוניין לשתף אתכם פעולה באופן מלא, אך לפני כן הייתי מעוניין להיוועץ עם  עורך דין פלילי". ההתנגדות שלכם לבדיקת שתן או חיפוש פולשני אחר אינו מנוגד לחוק הצבאי וכן לא יגרור אחריו סנקציות נגדכם, אלא יעמיד אתכם במקום גבוה ומכובד יותר מול החוקרים שיבינו כי אין להם עסק עם אנשים רדומים ויזהרו בלשונם היטב לפני שינסו להפליל אתכם בכל  מחיר כפי שקרה בעבר וקורה בהווה.

אם תפסו אותי מחזיק או מעשן סמים, האם ניתן להכריח אותי למסור שתן או לבצע עלי בדיקה פולשנית בניגוד לרצוני והסכמתי?

בהחלט יכולים לבקש, בין אם במסגרת החקירה ובין אם לצרכיי בדיקה וכאשר אתם מתנגדים יכולים להוציא נגדכם צו קש"ב, שרק קצין שיפוט במצ"ח יכול להוציא אותו ע"מ להורות לכם למסור שתן או כל בדיקה פולשנית אחרת ובמידה ותתנגדו, גם אם לא התייעצתם עם עורך דינכם , תוכלו למצוא את עצמכם עם רישום פלילי גם באזרחות . במידה ומצאו אצלכם סמים או תפסו אתכם מעשנים סמים ויש לכם קשר ישיר לסמים ומבקשים מכם שתן או כל בדיקה "פולשנית" אחרת, שתפו פעולה ורק לאחר שתוודאו כי אכן הוציאו צו והראו לכם אותו – לא לפני .

תרגילי חקירה במצ"ח

"אנחנו יודעים עליך הכל – יש לנו את הכל עליך, כבר העידו עליך, חקרנו את כולם, חבל על הזמן שלך, חבל על התכנונים שלך, אפילו עורך הדין שלך לא יעזור..."

זה אחד מתרגילי החקירה הלעוסים והשחוקים ביותר, שמשתמשים בו גם במשטרה – הוא עושה את העבודה בייחוד לנחקרים חדשים שלא מבינים בהליכים ומסומנים כמי שעובדים עם הרגש ולא פועלים עם הראש. ההתנגדות הטובה ביותר, תהיה לשמור על זכות השתיקה . אחד מתרגילי החקירה הנוספים בהם משתמשים חוקרי מצ"ח , "תודה, תחתום על התצהיר ובכך תוכל להקטין את העונש" . תכחיש, אל תודה ותמשיך לשמור על זכות השתיקה ופעל אך ורק לפי הנחיות עורך הדין הפלילי שלך – בסופו של דבר מי שמרשיע או מזכה זה השופט ולא החוקר, אז אל תיבהל מהנביחות.

אם כבר נלחצתם "מההלשנות שהלשינו עליכם" והם מסרו לכם איזה דבר או שניים שידועים לכם ונראים כמו הלשנה, אל תפלו בפח ותמשיכו בקו ההגנה שלכם ובקשו לראות את העדויות המפלילות – תהיו בטוחים שלא ימהרו לשלוף לכם אותם (כי אין להם). כאן המקום להדגיש ולהוסיף, כי לעיתים חוקרי מצ"ח מפברקים עובדות ומסלפים נתונים במטרה להוציא הרשעה ולכן זכרו כי החוקר הנחמד שמחייך אליך יכול להתגלות כאויב רב השפעה בעתיד ויהיה  קשה לתקן את הנזק. 

חלק מתרגילי החקירה הנפוצים במצ"ח הוא להוציא אתכם למסדרון להמתין לעורך הדין שלכם או לשיחת טלפון או לחוקר אחר, במטרה לשחרר מכם את הלחץ , שם תיפגשו עם "חיילים" נוספים ואפילו עם "חיילים עצורים" , כמוכם, שכן זהו המצב הכי רגיש והכי קובע כיוון וב 99% מהמקרים מדובר בחוקרים סמויים ומדובבים שיודעים איך לחדור אליכם, גם שם שמרו על זכות השתיקה ואל תדברו עם איש מלבד עצמכם או עורך הדין שלכם – על אחת כמה וכמה לא על התיק שלכם ולא על עצמכם.

הרבה חיילים לא יודעים מה הם הזכויות שלהם לפני ואחרי החקירה וכאן המקום לציין כי מתן העדות שלכם היא שלכם לחלוטין, אתם יכולים לעיין בה לאחר שהחוקר רשם אותם , להעיר הערות, לפסול, לא לחתום ואף לבקש לכתוב את העדות שלכם בעצמכם ובכתב ידכם. חוקר מצ"ח שמתנהל באלימות, גסות, שחצנות או יהירות ולא נוהג בכם לפי אמות המידה המקובלות כמו מניעת צרכים בסיסיים כמו ללכת להתפנות בשירותים, אינו מאפשר לכם לאכול או לשתות או כל דבר אחר, תוכלו בקלות לרשום זאת בעדות שלכם בעצמכם, חוקר שרואה עם מי יש לו עסק, יתנהל מולכם ואתכם שונה ואף יעזור לכם בניהול התיק.

אך בואו לא נסתמך על העזרה של חוקר מח"ש שבסופו שך יום מעדיף הרשעה מאשר זיכוי ואל תעשו לעצמכם הנחות, חקירת מצ"ח יכולה בנקל להסלים לחקירה פלילית עם תיק והרשעה פלילית שיכולים לסבך לכם בשלבים מאוחרים יותר  את החיים ולכן הקדימו תרופה למכה, קחו טיפול מונע והתייעצו תמיד עם עורך דין פלילי המכיר את סדר הדין הצבאי

יצירת קשר עם בסיסי מצ"ח

בסיסי מצ"ח פרוסים בכל הארץ. ניתן ליצור קשר עם כל אחד מהבסיסים, בהתאם לקרבה לבסיס הצבאי או מקום ביצוע העבירה.

מוקד טלפוני של מצ"ח - 03-7374540

 

בסיס מצ"ח טלפון אזרחי טלפון מטכ"לי פקס
מצ"ח חיפה 04-9538246 0498-2246 04-9538405
מצ"ח דן 03-9577589 0303-7589 03-9579391
מצ"ח יואב 08-8617417 0307-7417 08-8619362
מצ"ח שרון ושומרון 09-8972751 0395-4751 09-8972705
מצ"ח רמת הגולן 04-6917258 0406-9258 04-6917467
מצ"ח ירושלים 02-5842603 0203-2603 02-5842475
מצ"ח באר שבע 08-6298161 0753-3161 08-6298352
מצ"ח אורים 08-9927353 0756-7353 08-9927588
מצ"ח ערבה 08-6359375 0708-9375 08-6359661
מצ"ח בירנית 04-6928282 0402-5282 04-9538497
מצ"ח תאונות צפון 04-6513855 0491-3855 04-6513069
מצ"ח תאונות מרכז 03-9575632 0303-5632 03-9575638
מצ"ח תאונות דרום 08-6298158 0753-3158 08-6298360
יחידת ההונאה 03-6553800 0355-3800 03-6553850

 

זומנתם או נלקחתם לחקירה במצ"ח?

גם אם אתה חייל בעל ותק והישגים, עליך לדעת שלחקירת מצ"ח חוקים משלה, ששום דבר בשירותך הצבאי או בתכונותיך האישיות לא הכין אותך עבורה. לכן, ברגע שאתה מגלה שאתה מזומן לחקירת מצ"ח, או צפוי להיות מזומן לחקירה - התקשר מיד לעו"ד דין צבאי המתמחה בדין הצבאי. עורך דין צבאי ידריך אותך ויגן על זכויותיך לכל אורך החקירה והמעצר, וידאג לכך שהחשדות נגדך יסתיימו ללא כתב אישום, שתשתחרר מהמעצר בהקדם האפשרי, ושתוכל להמשיך בשירותך ובחייך באופן תקין. עבור משפחתו של החייל הנחקר: התקשרו מיד לעורך דין צבאי. גם אם הבן או הבת אומרים שהם "מסתדרים". אין זה נכון. כאמור, אותם דברים שאפשרו לבן המשפחה "להסתדר" בשירות הצבאי, יכולים להפיל אותו דווקא בחקירת מצ"ח. לכן, התקשרו מיד לעורך דין צבאי בכדי שתוכלו לראות את בנכם או בתכם בהקדם האפשרי, כאשר הוא חופשי ונקי מכל אשמה.

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה במצ"ח ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד צבאי טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירת מצ"ח עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכת בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדך חקירה פלילית במצ"ח באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סניגור צבאי | עורך דין צה"ל | חקירה במצ"ח | ייצוג חיילים | עו''ד צבאי | בדיקת סמים של מצ"ח | חקירת סמים במצ"ח | חקירת מצ"ח | זכויות נחקרים במצ"ח | חיפוש מצ"ח | הזמנה לחקירה במצ"ח

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת אבי דוביצקי חויב לפצות אדם בלמעלה מ-300,000 ש"ח לאחר שקרא לו "פדופיל" ברשת סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו שחרור נאשם ממעצר בעבירות מין חמורות ללא תסקיר עקב התנהלות שירות המבחן ביטול הרשעה פלילית בעבירות גידול סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חיפוש סמים בבית והזמנה למשטרה
יפית | 20:09 31/05/2017
חיפוש סמים בבית והזמנה למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:15 01/06/2017
הזמנה לבית משפט לאחר חקירה
עומרי | 17:37 12/05/2017
הזמנה לבית משפט לאחר חקירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:12 14/05/2017
הזמנה לחקירה בעקבות החזקת 5 כדורי אקסטזי
גלעד | 07:54 05/11/2016
הזמנה לחקירה בעקבות החזקת 5 כדורי אקסטזי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:14 05/11/2016