חזרה לעמוד הראשי | חדשות פלילים ומשפט | בג"ץ דחה עתירה להעמיד לדין חוקרי שב"כ שהשתמשו בשיטות חקירה בלתי מקובלות

בג"ץ דחה עתירה להעמיד לדין חוקרי שב"כ שהשתמשו בשיטות חקירה בלתי מקובלות

בית משפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק דחה עתירה שדרשה לפתוח בחקירה פלילית של חוקרי שב"כ ולהורות על העמדתם לדין. בעתירה נטען כי הם הוציאו מידע קריטי ממחבל חמאס בשיטות חקירה בלתי מקובלות [ת"פ 5722/12]. המחבל נשפט ל-60 חודשי מאסר על מעורבותו בתכנון פיגוע, ובמהלך מאסרו נפגש עם נציגי הצלב האדום שהגישו בשמו עתירה על שימוש בעינויים במהלך חקירתו. בג"ץ דחה את העתירה.

בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק (בג"ץ), התבקש לתת צו על תנאי שיורה למח"ש לפתוח בחקירה פלילית כנגד חוקרי שב"כ, בחשד לשימוש בעינויים ובהתעללות במהלך חקירתו של העותר. לטענת העותר הוא נעצר בידי כוחות הביטחון ונחקר בחשד שהוא מומחה לחבלה של תשתית חמאס בשכם, וכי יש ברשותו מידע על מעבדות חבלה ומטענים של החמאס ואף מידע על תוכנית לבצע פיגועים. הוא הכחיש כל קשר לנתונים אלה אולם על בסיס מידע מודיעיני חשדו בשב"כ כי הוא מסתיר מידע רב. לאור חשדות ממשיים אלה על פיגוע שעומד להתרחש, הפעילו חוקרי שב"כ אמצעי לחץ שלא באמצעים רגילים והוא אכן הודה כי עסק בייצור אמל"ח עבור חמאס וכי הקים מעבדת חבלה בחדרו במחנה הפליטים. כמו כן הסגיר את מיקום מעבדת החבלה ואכן נמצאו בה אמצעי ייצור להכנת מטעני חבלה. החוקרים התרשמו כי הוא מסתיר מידע נוסף ושוב הפעילו אמצעי חקירה לא מקובלים, וכתוצאה מכך מסר את שמו של האדם שהעביר לו חגורת נפץ שהוא ייצר. האדם נעצר והתגלה כי הוא הספיק להעביר את חגורת הנפץ לרחוב נחלת בנימין בתל אביב, במטרה שיגיע לשם מחבל מתאבד, יאסוף את חגורת הנפץ ויבצע פיגוע. הנאשם הואשם בחברות בהתאחדות בלתי מותרת, ייצור חומר נפץ, והחזקת כלי ירייה ללא היתר ונגזרו עליו בינואר 2008 שישים חודשי מאסר, מאסר על תנאי וקנס.

בתקופת מאסרו נפגש עם נציגי הוועד הבין-לאומי של הצלב האדום והם הגישו בשמו תלונה על שימוש באלימות בחקירתו. נציג מטעם השב"כ החל לבדוק את התלונות ואף חקר את העותר עצמו ביחס לתלונותיו. הדיון הנוכחי עוסק בשאלה האם צריך להעמיד לדין את חוקרי השב"כ על כך שנקטו בשיטות חקירה לא מקובלות כדי להוציא ממנו את המידע.

בדיון שנערך בבית המשפט העליון בשבתו כבית דין לצדק בתאריך 12.12.17, טען ב"כ של המשיבים (חוקרי השב"כ) כי הם מודים שהשתמשו בשיטות חקירה לא מקובלות, אך הדבר נעשה כדי להציל חיי אדם. עם זאת, הם דוחים את הטענה כי ביצעו בעותר עינויים. בית המשפט הסכים עם טענות אלה ולא מצא פסול בפעילות החוקרים ובנסיבות החקירה. צוין כי תלונתו של העותר נבדקה לאורך השנים על ידי כמה גורמים בשב"כ ונמצאה לא מוצדקת. בית המשפט העליון לא מוצא לנכון להתערב בהחלטה ואין צורך לפתוח בחקירה פלילית. אמנם בית המשפט אוסר איסור מוחלט על שימוש בעינויים, אולם מקרה זה לא עונה על הגדרות של עינויים, ונקבע כי החוקרים השתמשו בשיטות סבירות כדי להוציא את המידע הנדרש לשמירה על ביטחון הציבור.

בשם העותרים: עו"ד סמדר בן נתן.

בשם המשיבים, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, חוקרי שב"כ: עו"ד מיטל בוכמן שינדל.

משרדנו לא ייצג בתיק זה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
לא נמצאו תגיות לכתבה זו.

הצלחות המשרד בתחום
בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי ביטול הרשעה פלילית ללקוח שגידל סמים בביתו במעבדה מאולתרת סגירת תיק ללקוח שנחשד בהחזקת פרסום חומר תועבה ביטול הרשעה ללקוח שתקף אדם אחר בגז פלפל וגרם לחבלה בפניו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי