חזרה לעמוד הראשי | חדשות פלילים ומשפט | נדחתה בקשתו של אדם לבטל נגדו הליכים פליליים לאחר שנמלט לחו"ל

נדחתה בקשתו של אדם לבטל נגדו הליכים פליליים לאחר שנמלט לחו"ל

בית המשפט העליון דחה לאחרונה עתירה של גבר שביקש לבטל את ההליכים הפליליים שנפתחו נגדו לפני 19 שנה [בג"ץ 8582/17]. הגבר הואשם כי לפני 19 שנה ביצע עבירות מין ואלימות כנגד מתלוננים שונים, ולאחר שהוגש נגדו כתב אישום נמלט לצרפת. כעת הוא ביקש לבטל הליכים אלה לאור ההחלטה לזכותו בצרפת. בג"ץ קבע אין אינו מתערב בהחלטה על עיכוב הליכים פליליים וכי החלטה זו נשארת בידי היועץ המשפטי לממשלה. השופטים דחו את עתירתו וחייבו אותו בהוצאות המשיבים.

בשנת 1999 הוגש כנגד העותר כתב אישום שכולל עבירות של אינוס, מעשה סדום, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, תקיפת בן זוג הגורמת חבלה של ממש, תקיפת בן משפחה, התעללות בקטין ואיומים. כעבור עשרה ימים מהגשת כתב האישום נמלט לצרפת ומדינת ישראל פנתה לצרפת בבקשה לעצור אותו ולהעמידו לדין. בשנת 2011 הורה שופט-חוקר בצרפת על ביטול התיק נגד העותר. על סמך החלטתו הגיש העותר כמה בקשות לעיכוב ההליכים המשפטיים נגדו בישראל, אך המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה דחו את הבקשות. על רקע דחיות אלה פנה העותר לבג"ץ וביקש לחייב גורמים אלה לעכב ההליכים נגדו.

ב"כ העותר טען כי יש לכבד את החלטת השופט-החוקר הצרפתי ולייחס לה משקל של זיכוי מוחלט. העמדתו לדין בישראל של העותר תפגע בשיתוף הפעולה בין ישראל לצרפת. כמו כן הדגיש כי בית המשפט בצרפת פנה למדינת ישראל בבקשה לעזרה משפטית, אך לא קיבל מענה, ולכן יש לכבד את החלטת הרשויות בצרפת. נוסף על כך, לא הוגש כל ערעור על החלטת השופט בצרפת ולכן הזמן שחלף מאז הקביעה מצדיק את עיכוב ההליכים המשפטיים.

ב"כ המשיבה הדגיש כי העותר נמלט מן הדין ולכן עתירתו נגועה בחוסר ניקיון כפיים. כמו כן הוא לא נשפט בצרפת לפי טענתו אלא רק נחקר על ידי שופט-חוקר שיש לו בצרפת בלעדיות לחקור עבירות מסוג פשע, עוון או חטא. החלטתו של השופט הזה לסגור את התיק לא מקובלת על הרשויות בישראל, ואינה מצדיקה עיכוב הליכים משפטיים בישראל. טענתו של ב"כ העותר כי המדינה לא השיבה על הבקשה לעזרה משפטית מטעם הרשויות בצרפת, אינה נכונה. לאור כל הנתונים הללו לא מצא לנכון היועץ המשפטי לממשלה הצדקה לעיכוב הליכים. אף הזמן הרב שחלף מאז ביצוע העבירות, 19 שנה, אינו מצדיק את עיכוב ההליכים המשפטיים נגדו.

הדיון בעניינו התקיים בבית המשפט העליון, בשבתו כבית דין גבוה לצדק, בתאריך 18.1.18 בראשות כב' השופט ע' פוגלמן, כב' השופט נ' סולברג, כב' השופט ד' מינץ. הודגש כי אדם שמבקש לשוב לישראל צריך לבוא "בידיים נקיות", אך העותר אינו עונה לגדרה זו כי אף אינו טורח להצניע את העובדה שנמלט מישראל לאחר הגשת כתב האישום. השופטים הדגישו כי בית המשפט הגבוה לצדק לא נוטה להתערב בהחלטות מסוג זה של עיכוב הליכים וכי שיקול הדעת נשאר בידיו של היועץ המשפטי לממשלה. ההחלטה לזכות את העותר בצרפת על ידי השופט-חוקר הצרפתי אינה מהווה כל זיכוי ואינה מונעת את חידוש ההליכים הפליליים בישראל. לעותר שמורה הזכות לשוב לישראל ולעמוד בפני הליך פלילי על העבירות שביצע.

השופטים החליטו לדחות את העתירה ולחייב את העותר בהוצאות המשיבים בסך 3,000 ₪.

ב"כ המשיבים, היועץ המשפטי לממשלה, המח' הבינ"ל משרד המשפטים: עו"ד רותי פאוזנר.

ב"כ העותר: עו"ד ניר יסלוביץ.

משרדנו לא ייצג בתיק זה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
לא נמצאו תגיות לכתבה זו.

הצלחות המשרד בתחום
ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת שחרור ממעצר חשוד בעבירות חבלה או פציעה כשהעבריין מזויין זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי