חזרה לעמוד הראשי | חדשות פלילים ומשפט | בן 13 אנס בת 12 המוגבלת בשכלה ויועבר לריצוי עונשו בכלא לאחר שהעליון דחה את ערעורו להישאר במעון נעול
קטגוריות: עבירות אונס

בן 13 אנס בת 12 המוגבלת בשכלה ויועבר לריצוי עונשו בכלא לאחר שהעליון דחה את ערעורו להישאר במעון נעול

בית המשפט העליון דחה לאחרונה ערעורו של קטין בן 13 על ההחלטה להעבירו ממעון נעול למאסר בפועל על עבירת אונס והוא ירצה את יתרת מאסרו בבית כלא לנוער [ע"פ 5184/18]. הקטין יזם עם חבריו אונס קבוצתי של קטינה מוגבלת בשכלה בת 12 ונקבע כי הוא ירצה שנתיים מאסר במעון סגור. הקטין נמלט משם כמה פעמים ולכן ביקש המנהל להעבירו לבית כלא לנוער לריצוי עונשו. הקטין ערער לעליון על החלטה זו אך העליון דחה את ערעורו והוא יועבר לבית כלא 'אופק' לנערים לריצוי עונשו.

על פי כתב האישום המערער הודה כי ביחד עם שלושה נאשמים נוספים ביצעו עבירת אינוס בצעירה מוגבלת בשכלה בשנת 2015. המתלוננת הייתה בת 12 שנים וסבלה ממגוון לקויות ומוגבלויות ואילו המערער היה בן 13. המערער למד ביחד איתה בפנימייה טיפולית וקבע עימה ועם שניים מחבריו להיפגש במקום מסוים, שם ביצעו בה השלושה אונס קבוצתי על אף התנגדותה.

הקטין המערער נשפט בבית המשפט לנוער שקבע כי גילו ונסיבות חייו הקשות מצריכות התחשבות ולכן הומלץ להעבירו למוסד סגור שם ישהה במסגרת טיפולית במשך שנתיים. אך הנער ברח מהמעון הנעול כמה פעמים ואף ניסה להבריח אליו סמים ואינו מגלה הבנה למצבו או לחומרת מעשיו. לכן קבע בית המשפט המחוזי כי יש למצות את הדין ולהעבירו לבית כלא 'אופק' לנוער ועל החלטה זו מערער הקטין לעליון.

הדיון בערעורו התקיים בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים, בתאריך 16.8.18, בראשות כב' המשנה לנשיאה ח' מלצר, כב' השופט י' עמית, כב' השופטת ע' ברון. ב"כ המערער טען כי בית המשפט המחוזי התעלם מגילו הצעיר של הקטין ומנסיבות חייו ויש לתת לו הזדמנות נוספת להשתלב במעון הסגור. כמו כן חוק הנוער קובע כי אי אפשר לשלוח למאסר מי שביום גזר הדין טעם מלאו לו 14 שנים. נוסף על כך, יש לנכות ממאסרו בפועל את חמשת החודשים שבהם שהה במעון הסגור; ב"כ המשיבה דחתה טענות אלה ומסרה כי הוא לא ניצל את המסגרת הטיפולית שאליה הוא הועבר ומסוכנותו לא חלפה. הוא ברח מהמעון הסגור שלוש פעמים ובפעם האחרונה לתקופה של שלושה חודשים. בית המשפט רשאי לעשות שימוש בסמכות הנתונה לו ולהמיר את צו המעון במאסר. קביעת בית המשפט המחוזי תקינה והתבססה על התנהגותו הבעייתית של המערער במעון ועל כך שאי אפשר לתת בו אמון. מנהל המעון חשש שחזרתו לשם תסכן נערים נוספים והדגיש כי יש לנצל את משאבי המעון לנערים המעוניינים להשתקם. לאור אלה יש להעבירו לבית כלא לנוער 'אופק' שם קיימות מסגרות שיקום וטיפול מעולות והמערער יוכל להסתייע בהן.

השופטים קיבלו את עמדת המשיבה ודחו את הערעור. בית המשפט רשאי בהחלט להורות על העברת קטין ממעון נעול לבית כלא אם התנהגותו במעון לא מאפשרת את קיום 'צו המעון'. אמנם השמתו של הקטין מאחורי סורג ובריח היא מוצא אחרון אך במקרה זה אין ברירה. מעשיו מעוררים שאט נפש וביצוע אונס קבוצתי של קטינה בעלת מוגבלויות חמור ביותר. בית המשפט המחוזי התחשב מעל ומעבר בגילו הצעיר של הקטין והלך לקראתו, אולם הקטין לא השכיל לנצל זאת. השופטים אינם סבורים שיש לנכות את חמשת החודשים שבהם שהה הקטין המערער במעון כי נמלט משם שלוש פעמים. לאור אלה יועבר הקטין לבית הכלא 'אופק' לנוער והוא ירצה שם שנתיים מאסר בפועל.

ב"כ המערער: עו"ד אבי כהן.

ב"כ המשיבה, מדינת ישראל: עו"ד סיגל בלום.

משרדנו לא ייצג בתיק זה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת האונס | עבירת אונס | אונס קטינה | עורך דין עבירת אונס | עונש על אונס | ענישה בעבירת אונס | עונש על אונס קטינה | ענישה בעבירת אונס קטינים

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין נערה בת 14 התלוננה כי המציל בבריכה ניסה לאנוס אותה והתיק נגדו נסגר מחוסר אשמה סגירת תיק פלילי לאיש מחשבים שנחשד בחדירה לחומר מחשב וקבלת דבר במרמה זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים סגירת תיק פרקליטות בחוסר אשמה ללקוח שהואשם במעשה מגונה אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 11:52 31/03/2019
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
אלון | 19:14 19/08/2017
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
עו''ד אור הדאיה | 21:46 20/08/2017