חזרה לעמוד הראשי | מאמרים | תלונות שווא על אלימות במשפחה

תלונות שווא על אלימות במשפחה

אין ספק שאלימות במשפחה היא דבר פסול מעיקרו. עם זאת, מעשה לא פחות מוסרי, הוא להגיש תלונת שווא. דהיינו תלונה בגין אירוע שכלל לא התרחש. אך למרות זאת, תלונות שווא לא אחת מוגשות דווקא בטענה כוזבת להתרחשות אירועי אלימות במסגרת המשפחה, אירועים שלא בהכרח התרחשו. מכאן, נראה שאין סיטואציה עצובה יותר, מסיטואציה שבה אדם מורשע בדין ונכלא בגין עבירת אלימות שכלל לא ביצע.

אז מה אפשר לעשות אם הוגשה נגדך תלונה שווא בשל אלימות? מה מאפיין בדרך כלל תלונות שווא? על כך במאמר שלהלן.

מהי תלונת שווא?

תלונת שווא היא תלונה המוגשת למשטרה בטענה להתרחשות אירוע שלא באמת התרחש- במקרה הרע, או בגין אירוע שהתרחש תוך סילוף מוחלט של העובדות הנכונות. לדוגמא, תלונת שווא היא כאשר אדם טוען שפלוני תקף אותו. אך במציאות, אותו פלוני כלל לא הרים עליו יד. דוגמא אחרת, היא במקרה שבו פלוני טוען שתקפו אותו, אך למעשה לא תקפו אותו אלא התגוננו מפניו. הדוגמא האחרונה, היא לא בהכרח תלונת שווא, מה גם שלבטח קשה יותר להוכיח שמדובר בתלונת שווא. זאת משום שכל אדם מספר לעיתים את האמת שלו. עם זאת, הדוגמא הראשונה, היא דוגמא קלאסית לתלונת שווא, באופן המכוער והבוטה ביותר שלה. 

מתי לרוב מוגשות תלונות שווא?

אחד התחומים שבהם תלונות שווא הן דיי נפוצות (אם כי באחוז נמוך יש לציין) הן במסגרת משפחתית. עורך דין גירושין יעקב בלס טוען כי דווקא בשלב הגירושין קיים מניע רב להגשת תלונות שווא. זאת לרוב, כדי להביא ליתרון במסגרת משא ומתן, או כדי לסכל הסדרי ראייה בכל הנוגע לילדים המשותפים, ולעיתים (לצערנו) גם כדי "לנקום".

ככלל, בתחום האלימות במשפחה, קל יחסית להגיש תלונת שווא. זאת משום שאחד המאפיינים של אירועי אלימות כאלו, הם שהם נעשים מאחורי "הדלת". כלומר, לרוב אין עדים לסיטואציות שבהן חלילה בן זוג מכה את בת זוגו, או חלילה אחד ההורים מכה את בנו או בתו. לכן, בניגוד לעבירות אחרות אותן לרוב יש להוכיח באמצעות מסמכים וכו', כאשר מדובר באלימות במשפחה, דיי בגרסה של מותקף לרוב, כדי להוכיח שאירוע אכן התרחש. אם נפשט את האמור, מדובר בעצם במקרים שבהם "מילה מול מילה", לטוב ולרע.

יוער כי הגשת תלונת שווא כשלעצמה היא עבירה פלילית. ראשית, מדובר למעשה בבידוי של ראיות, מה שמהווה עבירה פלילית לפי סעיף 238 לחוק העונשין, שדינה 5 שנות מאסר. שנית, מדובר במסירת ידיעה כוזבת לאיש חוק, וזו עבירה לפי סעיף 243 לאותו חוק, שדינה 3 שנות מאסר. 

האם עבירות אלימות במשפחה הן חמורות?

משום שעבירות אלימות הנעשות במסגרת משפחתית הן חמורות מאוד, להבדיל מעבירות "תקיפה" רגילות, קיימת לכאורה משנה חומרה, כאשר מוגשות תלונות שווא בטענה לאלימות כגון זו. המציאות לימדה לצערנו כי הרבה אירועי אלימות אמתיים שהתרחשו במסגרת משפחתית, הביאו לבסוף לאירועי רצח. לכן, כיום רשויות החקירה לא נוטלות סיכונים, וכאשר מוגשות תלונה בגין תקיפה של בת זוג (בעיקר), המשמעות היא כי בן הזוג ייעצר, לעיתים אף עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

בנוסף, עבירות אלימות כלפי בת זוג או ילד, הן עבירות חמורות שיכולות להגיע לעד 10 שנות מאסר, במקרים שבהם גם נגרמת חבלה גופנית. כך שמעבר לעובדה שתלונה בגין אלימות במשפחה עשויה להוביל למאסר ממושך, מדובר גם בעבירות הנושאות עמן קלון, שיכולות להרוס את חייו של מי שביצע אותן גם בפן המקצועי.

הוגשה נגדי תלונת שווא בגין אלימות במשפחה - מה אוכל לעשות?

אם הוגשה נגדך תלונת שווא, הרי שאתה חשוף גם להעמדה לדין, וגם לפגיעה אנושה במרקם חייך. אך אין להתייאש, אלא לפעול באופן הבא:

לקבל ייעוץ משפטי בהקדם: זומנת לחקירה? אל תשיב על שום שאלה לפני שתיוועץ בעורך דין. לעיתים הייעוץ הראשוני בעו"ד, הוא ההבדל בין כתב אישום, לבין שחרור מהיר מתחנת המשטרה.

לאתר "ראיות" לטובתך: אומנם, המשטרה צריכה לעשות את עבודתה נאמנה ולא "לחפש" בהכרח "הרשעה". עם זאת, לא כדאי לסמוך על ההנחה הזו. לכן, כדאי לחפש לבד ראיות שתוכלנה להוכיח כי זו תלונת שווא.

להגיש תביעת לשון הרע: תלונה במשטרה לעולם פוגעת קשות בשמו הטוב של הנלון. על אחת כמה וכמה כאשר התלונה היא תלונה על אלימות כלפי בן זוג או ילד. אין ספק שבמקרים כאלו הפגיעה בשמו הטוב של מי שהוגשה נגדו התלונה תהיה אקוטית. לכן, ככל שאפשר להוכיח שמדובר בתלונת שווא, אפשר להגיש תביעת לשון הרע נגד מגיש התלונה.

להגיש תלונה נגדית: כאמור, הגשה של תלונת שווא היא עבירה פלילית. רצוי שלא להסס לעשות שימוש בחוק הפלילי, וככל שהוגשה תלונת שווא, כדאי להגיש תלונה בגין הגשת תלונת השווא.

במידה וזומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירות אלימות בתוך המשפחה פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות אלימות במשפחה | תלונת שווא | מסירת ידיעה כוזבת | תלונות שווא אלימות במשפחה | תלונת שווא גירושין | תלונות סרק על אלימות במשפחה

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע פרשת "קוד מקור" בשיתוף ה-FBI - בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להמשיך ולהחזיק במחשביו של לקוח המשרד סגירת תיק מחוסר אשמה למנהל בית ספר שהואשם בהטרדה מינית של מורות הכפופות לו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
יגאל | 18:31 02/08/2017
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
עו''ד אור הדאיה | 06:24 04/08/2017
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
יפית | 19:46 29/11/2016
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:44 30/11/2016
הארכת מעצר בתיק אלימות במשפחה
גיורא | 22:05 08/10/2016
הארכת מעצר בתיק אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:10 09/10/2016