חזרה לעמוד הראשי | מאמרים | מהי עבירה שיש עמה קלון?

מהי עבירה שיש עמה קלון?

מי מאתנו לא שמע את המושג "אות קלון"? כמעט רובנו, באופן כללי זה לא נשמע הכי מרענן, בטח שלא סימפטי, כך שגם אם לא נבין את פשר המשמעות לעומק, כבר מעצם האזנה לצמד המילים: "אות קלון" או "קלון", כבר גורם לנו להבין כי נעים זה לא!

בואו נפשט לרגע את המונח בבסיסו המקצועי ולאחר מכן ניתן דוגמאות לעבירות שנושאות עמן את הכתם הצרוב הזה . אות קלון, בין אם היא ניתנה כקביעה או פסיקה של בית המשפט או באמצעות נידוי חברתי מכל סוג שהוא, הוא בראש ובראשונה סטיגמה חברתית כמו "אות קין" וניתן לייחס אותה גם להיבט המוסרי וגם להיבט הציבורי . אדם דתי חרדי שניהל מערכת יחסים עם אישה נשואה על אף שלא הובא הדבר לידי בית הדין הציבורי או לכדי הגשת תלונה רשמית במשטרה, נושא עמו אות קלון בקרב הטריטוריה אליה משתייך (בהנחה ותפסו אותו).

אות קלון היא סטיגמה חברתית לכל דבר ועניין ללא קשר לזרם החברתי אליו אתה משתייך. חשוב שתדעו כי גם אם לא הוכחה אשמתו של אדם המוגדר כחשוד או נאשם, טרם פסיקת הדין, יוצרת באופן רשמי אך לא מוגדר בגושפנקה סופית, כאות קלון. אדם שנעצר על אחזקת סם לצריכה עצמית מסוג חשיש, שבמרבית המקרים ייסגר התיק מחוסר עניין לציבור לאחר חקירה ראשונית ובייחוד אם זאת עבירה ראשונה, נושא עמו אות קלון עוד לפני שהוכחה אשמתו.

הסטיגמה כמונח בעל משמעות קשה יוצרת באופן פסיכולוגי וכבר בטווח המיידי מאין שבי פנימי אותו אנחנו גוזרים על עצמנו או שהחברה דאגה להושיב אותנו בתוך הכלא המטאפורי בהגדרה של "פושע" או "עבריין". הקלון החברתי משפיע באופן עקיף גם על בני המשפחה מכל סוג וקרבה ובחברות שמרניות אדוקות מגנים ומנדים את בני המשפחה מכל זכות קיומית שניתנה להם אפילו שבן משפחה אחר ביצע את העבירה. הקלון נדבק כסטיגמה כמעט בכולם וזאת הרבה לפני שהוכחה אשמתו של חשוד זה או אחר.

במדינה מתוקנת כמו שלנו רק לבית המשפט יש את הסמכות הרשמית לתת את הגושפנקה הסופית לעבירה אותה ביצע החשוד ולהחליט או זאת עבירה שיש עמה קלון, אך הקלון ככתם ניתן באמצעות החברה הרבה לפני שבית המשפט מחליט לזכות או לגזור את דינו של הנאשם . חשוב לציין כי לא כל עבירה פלילית שנעשתה נושאת עמה קלון. הקלון למעשה הוא הגינוי החברתי או המשפטי מאותה עבירה וההשלכות העתידיות שלה על הנאשם.

בדרך כלל כאשר עובר אדם על חוק ומוגדר כעבריין במקרים בהם דבק בו אות הקלון, מעיד הדבר על פגם מוסרי חמור בנאשם ובדרך בה נהג כדי לבצע את אותה עבירה. המושג קלון מגיע מעולם המוסר ולא מעולם המשפט וככזה קובע את האופי הבעייתי במהותו ולכן הוא אינו מעוגן  בחוק. קביעה זו שוללת מנאשמים רבים בעבירות שהקלון יכול להיות חלק בלתי נפרד מההליך הפלילי לאותה עבירה בה ביצעו מאין "המתקה" בענישה או בהאשמה החברתית, אך כיוון ולעיתים הקלון הרבה יותר מרתיע מהעונש הסופי או ההרשעה קשה או קלה ככל שלא תהיה ומשתמשים בה לצרכיי הרתעה כלפי דמויות ציבוריות ופוליטיות ומשמש ככלי הרתעה יעיל ורב עוצמה, בייחוד כלפי נאשמים שאופי הקלון ישפיע עליהם מוסרית ובאופן עוצמתי הרבה יותר.

כאשר מורשע אדם בעבירה שיש עמה קלון, יתבטא הדבר בעיקר בשלילת זכותו לעבוד בתפקיד בטחוני, פוליטי או ציבורי מכל סוג שהוא. כמובן שקיימים חוקים נוספים ולא מעטים המעגנים את האיסורים המוטלים על מי שהורשע בעבירה פלילית שיש עמה קלון.

כיוון והקלון מיוחס לרוב בעבירות פליליות, אשר הציבור ברובו נוטה להתעלם מהם עד אשר מתעוררת בעיה, חשוב יהיה להיוועץ עם עורך דין פלילי מומחה, המכיר את הנישות הפוליטיות ורזי ההגבלות והאיסורים הטמונים בעבירה והשלכותיה העתידיות. החוכמה היא להכיר את עורך הדין טרם מתעוררת בעיה – גם א לשיחה על כוס קפה, שיכולה למנוע מכם עוגמת נפש מיותר בעתיד.

חשוב שהתייעצות עם עורך דין תהיה אך ורק עם עו"ד מתחום הפלילי ולא האזרחי, זאת בשל רמת המקצועיות והידע הרב בו יוכל לייעץ ולהדריך אתכם איך להתנהג בחקירה הפלילית ובמסע הפלילי המתנהל לאורך כל הדרך מיום  הגשת התלונה ועד לסגירת התיק.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירה שיש עמה קלון | עבירות שיש עמן קלון

הצלחות המשרד בתחום
הפסד צורם נוסף לאבי דוביצקי (צייד הפדופילים) - ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהשמיצו באינטרנט הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין מעסה שנעצר בחשד לאונס וביצוע מעשים מגונים במטופלות שוחרר בעקבות כשלים חמורים בהתנהלות המשטרה זיכוי סטודנט מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
חשיפת שם מדווח על עבירה
א.ת | 18:01 29/01/2018
חשיפת שם מדווח על עבירה
עו''ד עודד רגב | 18:32 19/02/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
דליה | 11:32 10/01/2017
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:58 07/02/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 11:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:17 27/12/2016
שאלה לגבי עבירה של נסיעה ברמזור אדום
אלי | 06:39 21/12/2016
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
אנונימית | 09:43 15/10/2016
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:01 16/10/2016