חזרה לעמוד הראשי | מאמרים | כיצד להגיש תביעה ייצוגית שתוביל לפיצוי כלל הנפגעים?

כיצד להגיש תביעה ייצוגית שתוביל לפיצוי כלל הנפגעים?

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית זהו הליך משפטי במסגרתו אדם אחד או יותר מייצגים קבוצה גדולה של נפגעים. אנשים אלה נקראים תובעים ייצוגיים.

נהוג לחשוב כי ניתן להגיש תביעה ייצוגית אך ורק במקרים בהם סכום הנזק לכל אחד מהנפגעים הוא קטן, אך רלוונטי לקבוצה גדולה מאוד של נפגעים. הנחה זו איננה מדויקת.

בית המשפט העליון התייחס בעבר לעניין זה וקבע:

"ואולם, גם כאשר סכום התובענה מאפשר הגשת תביעות אינדיבידואליות, יתכן בהחלט שתובענה ייצוגית תהיה הדרך היעילה וההוגנת ביותר להכרעה בנושא. בין תכליות ויתרונות התובענה הייצוגית מונה הפסיקה, בין השאר, את השגת השוויון במאזן הכוחות בין המתדיינים, חיסכון במשאבי הצדדים ובמשאבי בית המשפט, ומניעת חוסר אחידות בפסיקות בתי המשפט השונים (פרשת א.ש.ת., בעמ' 237). ברי כי כוחם של שיקולים אלה יפה גם כאשר הסכום שתובע כל חבר בקבוצת התובעים אינו פעוט."

ראו: רע"א 2128/09 הפניקס חברה לביטוח נ' רחמים עמוסי, [(פורסם בנבו), 5.7.2012]

הנחה לא מדויקת נוספת היא שההליך נפתח באופן מיידי כתביעה ייצוגית. בניגוד להליכים אחרים, הליך זה לא מתחיל בהגשת כתב תביעה לבית המשפט, אלא בהגשת בקשה לאישור תובענה ייצוגית, אליה מצורפים כתב התביעה, תצהירי התובעים הייצוגיים, ונספחים המבססים והמוכיחים את טענות התובעים הייצוגיים. למשיב לבקשה יש 90 ימים על מנת להגיש את תגובתו.

תביעה ייצוגית תתחיל אך ורק אם בית המשפט יאשר את הבקשה לאישור תובענה ייצוגית. אם בית המשפט ידחה את הבקשה לאישור תובענה ייצוגית, ההליך המשפטי יסתיים, ולרוב התובעים הייצוגיים יחויבו בהוצאות משפט אשר עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים (ובמקרים חריגים אף יותר מכך).

מה צריכים לעשות כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה?

עוד לפני שמגישים בקשה לאישור תובענה ייצוגית יש לבצע עבודת הכנה יסודית. כך לדוגמה; יש לנסות ולאתר כמה שיותר נפגעים להם נגרם נזק זהה או דומה מאוד ; לפנות אל הגוף אשר נגדו מתכוונים להגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכתב ולדרוש את התייחסותו לסוגיה הרלוונטית (מכתב זה ואת התשובה יש לצרף לבקשה לאישור תובענה ייצוגית כנספחים).

במסגרת הבקשה חייבים להראות שלתובעים הייצוגיים נגרם נזק אישי. אדם שלו לא נגרם נזק אישי על ידי הגוף/החברה הנתבעת לא יכול לשמש כתובע ייצוגי, ואם במקרה שכזה קיים תובע ייצוגי אחד, הדבר עשוי להיות עילה טובה לדחיית הבקשה לאישור תובענה ייצוגית.

כמו כן, חייבים להראות שהנזק אשר נגרם לתובע הייצוגי רלוונטי לקבוצת נפגעים (אחרת מדובר בתביעה אישית ולא תביעה ייצוגית, במסגרתה מייצגים ציבור/נפגעים נוספים).

חייבים להראות שקיימות שאלות משפטיות ועובדתיות משותפות לכלל חברי הקבוצה ושניהול התביעה כתביעה ייצוגית זוהי הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת. אם ניהול ההליך כתביעה ייצוגית אינו הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת, בית המשפט לא יאשר את הבקשה לאישור תובענה ייצוגית.

פסיקות בתי המשפט קבעו מבחנים נוספים בהם יש לעמוד. כך לדוגמה; נקבע כי התובעים הייצוגיים חייבים להציע מנגנון לאיתור נפגעים. לא מספיק לומר "אם הדבר קרה לי, אז בוודאי קרה גם לאחרים". אי הצעת מנגנון לאיתור נפגעים תוביל לדחיית הבקשה.

קיימים קשיים רבים נוספים בניהול תביעה ייצוגית. על מנת לנהל תביעה ייצוגית בצורה מוצלחת כדאי מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין תביעות ייצוגיות אשר בקיא בחקיקה והפסיקה הרלוונטית.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תביעה ייצוגית | עורך דין תביעה ייצוגית | תביעות ייצוגיות

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה ללקוח בעבירת גניבה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו החזרת רישיון נשק ללקוח לאחר ערר על החלטת פקיד רישוי כלי יריה מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהתחזה לשוטר תקף ופצע עובר אורח בטיילת בנתניה ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בתקיפה ותגרה במקום ציבורי ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שפצע אדם אחר וחיבל ברכבו סגירת תיק חקירה ללקוח שנחשד במעשה מגונה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עד תביעה
מימי | 08:40 08/03/2018
עד תביעה
עו''ד עודד רגב | 08:10 23/04/2018
תביעה פלילית
אסי | 21:55 23/02/2017
תביעה פלילית
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:37 05/03/2017
תביעה נגד חברת פרטנר על זיוף מסמכים
קטיה | 14:21 02/03/2016
תביעה נגד חברת פרטנר על זיוף מסמכים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:21 11/03/2016