חזרה לעמוד הראשי | מאמרים | ההיבט הביטוחי במקרה של תאונה עקב נהיגה בשכרות

ההיבט הביטוחי במקרה של תאונה עקב נהיגה בשכרות

אחת מהרעות החולות של המאה העשרים ואחת היא נהיגה תחת השפעת אלכוהול. גורמים רבים מנסים להלחם בתופעה בדרכים שונות, החל מהמחוקק אשר מכביד את העונשים הקבועים בחוק לנהגים אשר נתפסו נוהגים תחת השפעת אלכוהול, דרך מוסדות ששמו להם למטרה לחנך את ציבור הנהגים להמנע ממנהג זה וכלה בחברות הביטוח המנסות להמנע מלשלם עבור נזקים שנגרמו בעקבות תאונה בה הנהג המעורב התגלה כשיכור על פי החוק.

חובתן של חברות הביטוח לשלם במקרה תאונה תחת השפעת אלכוהול

מהו בעצם תפקידה של חברת הביטוח במקרה של תאונת דרכים? תפקידה הוא לפצות את המבוטח על הנזק אשר נגרם לו, לרכושו או לרכושם של אחרים אשר פגע בהם. כיוון שביטוח רכב, ביטוח חובה וביטוח מקיף כאחד, הן פוליסות נפוצות אשר מרבית האזרחים רוכשים, המחוקק ראה לנכון להגדיר פוליסה תקנית, קבועה בחוק, המחייבת תנאים מינימאליים שיתקיימו במסגרת הפוליסה. חברת ביטוח רשאית להוסיף על פוליסה תקנית זו ובלבד כי התוספת מיטיבה עם המבוטח ואינה פוגעת בו.

בכל פוליסת ביטוח מקיף קיימים סייגים בהם חובת חברת הביטוח מתבטלת. כיוון שמדובר בפוליסה תקנית, אסור לחברת הביטוח להוסיף סייגים נוספים על אלו הקיימים בפוליסה– כיוון שאז הפוליסה תהא מוטה לרעת המבוטח. המחוקק קבע כי נהיגה תחת השפעת סמים מהווה סייג היכול לבטל את הפוליסה, אך מה בדבר נהיגה תחת השפעת אלכוהול? לגבי אלכוהול אין הגדרה קבועה בנוסח הפוליסה התקנית, וכיוון שכך ניתן להסיק כי לא הייתה בכוונת המחוקק להגדיר סייג זה. מכאן אנו מסיקים כי, על פניו, החוק קבע כי לחברות הביטוח ישנה חבות לפצות את הנהג- גם במקרים בהם הנהג נהג תחת השפעת אלכוהול.

האם נהיגה תחת השפעת אלכוהול מהווה מצב וודאי שבעקבותיו תתרחש תאונה?

שאלה משפטית אחרת קשורה לשאלה האם שתיית אלכוהול המלווה בנהיגה משמעה וודאות גמורה בדבר קיום תאונה? כאן הדעות המשפטיות אינן אחידות בפסיקתן וקיימות פסיקות לכאן או לכאן. במידה והטענה כי מדובר בוודאות גמורה מתקבלת על דעתו של השופט, הרי שהנהג השיכור אשם בגרימת התאונה כאילו התכוון לה במזיד, ואם כך, הרי שחברת הביטוח פטורה מתשלום פיצוי עבור התאונה כיוון שקיים סייג בפוליסה הקובע כי חברת הביטוח פטורה מתשלום במידה והתאונה נגרמה במכוון, כפי שנקבע במשפטו של יבגני קובלנקו נגד איי די איי חברה לביטוח בע"מ. מרבית הפסיקות אינן מוצאות שיכרות כגורם ישיר וודאי לתאונה.

שאלת האשם התורם

טיעון נוסף באמצעותו מנסות חברות הביטוח להתנער מתשלום דמי פיצוי לנהגים שיכורים היא באמצעות הטיעון של אשם תורם. למעשה, הטיעון אומר כי הנהג סטה מההתנהגות הנורמטיבית ונהג למעשה ברשלנות, ובכך תרם לאשמתו בגרימת התאונה. טיעון זה יכול להפחית מסכום הפיצוי אותו יהיה זכאי הנהג השיכור לקבל מחברת הביטוח או אף לבטל כליל את חובת חברת הביטוח לפצות את הנהג.

המתנגדים לטיעון זה טוענים כי בעצם פתיחת הדיון בנושא פותחים פתח מסוכן לכלל מקרי הביטוח אשר יאפשר לחברת הביטוח להמנע מתשלום פיצויים במגוון מצבים נוספים. דוגמה לכך היא נהיגה במהירות מופרזת אשר אף היא מהווה עברה על חוק התעבורה ועלולה לגרום לתאונה. טיעון נוסף אותו משמיעים המתנגדים הוא בדבר הוספת סייגים בדיעבד, דבר המנוגד לרוח החוק אשר באה להגן על הצרכן ודורשת כי השיפוט יהיה לטובתו של הצרכן כאשר נוסח הפוליסה מנוסח באופן מעומעם.

תפקידה של חברת הביטוח כגורם שיטור

שאלה אתית עולה בדבר מעמדה של חברת הביטוח והאם ראוי להשתמש בה כגורם שיטור. נהג אשר נוהג תחת השפעת אלכוהול צפוי לעמוד בדין פלילי ולתת את הדין על כך, על אחת כמה וכמה אם נגרמה תאונה בעקבות שתייתו. ביטול הפיצוי הצפוי מחברת הביטוח מהווה למעשה עונש אזרחי נוסף על העונש אותו הנהג ירצה בעקבות התנהגותו.

נוסף על דילמה זו, יש גם לקחת בחשבון נפגעי צד שלישי ויתר משתתפי התאונה אשר עלולים להשאר ללא פיצוי למרות שהתאונה לא נגרמה עקב התנהגותם. בעקבות דילמות אלו נוטה בית המשפט להשאיר את ענייני הענישה בידי המשטרה ולא לתת יד לענישה כפולה בידי חברות הביטוח גם הן.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
לא נמצאו תגיות לכתבה זו.

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין שחרור ממעצר לקוח שנחשד שאיים על פרקליט שייצג בתיק פלילי כנגדו סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בקטין שחרור ממעצר מעסה החשוד באונס מטופלת במהלך מסאז' ביטול 29 תיקים משטרתיים ללקוח שנחשד בביצוע מגוון רחב של עבירות מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי