חזרה לעמוד הראשי | מאמרים | האחריות הפלילית בחוק לשון הרע

האחריות הפלילית בחוק לשון הרע

חוק איסור לשון הרע הוא חוק שמטרתו היא להגן על שמו הטוב ועל כבודו של האדם על ידי הטלת איסור על פרסומים שונים שיש להם את הפוטנציאל לבזות אותו או להשפיל אותו. כיום בישראל נהוגים שני מסלולים עיקריים בהם מתמודדת מערכת המשפט עם מקרים שנסובים סביב לשון הרע כשהמסלול הראשון הוא המשפט הפלילי והשני הוא המשפט האזרחי.

בסעיף 6 של החוק לאיסור לשון הרע כתוב במפורש כי אדם שפרסם מידע תוך כוונה ברורה לפגוע באדם אחר יכול למצוא את עצמו מואשם בביצוע עבירה פלילית במידה ואותו אדם יחליט להגיש נגדו קובלנה פלילית. העונש על ביצוע עבירה כזו הוא עד שנת מאסר אחת בפועל. סעיף מספר שבע בחוק קובע כי גם אם לא מוגשת תלונה מצד הנפגע, הרי שלשון הרע נחשבת כעוולה אזרחית לכל דבר ולפיכך ניתן לנהוג במקרים כאלו על פי דיני הנזיקין. אי לכך כיום במדינת ישראל ניתן לקבל פיצוי כספי מקסימאלי של חמישים אלף שקלים חדשים בגין פרסום לשון הרע גם במידה ולא הוכח נזק.

המשמעות של הוצאת דיבה

לעתים קרובות ישנו בלבול בקרב הציבור הרחב בין המושג "הוצאת דיבה" לבין המושג "לשון הרע". חשוב להבין כי המושג "לשון הרע" אמנם כולל בתוכו את המושג "הוצאת דיבה", אך למעשה מדובר על שני מושגים שנבדלים זה מזה. הוצאת דיבה היא פרסום של דברי שקר שאינם נכונים בעוד שבמסגרת לשון הרע ייתכנו גם פרסומים שיש בהם מן האמת. לפי החוק ניתן בהחלט לתבוע אדם בגין לשון הרע גם במידה והדברים שפרסם היו בעלי אחיזה במציאות אך במידה ואכן כך הם פני הדברים, הרי שישנו סיכוי לא רע שהמפרסם יבחר להשתמש באחת מההגנות שעומדות לרשותו. בין היתר מדובר על הגנת אמת בפרסום ועל הגנת תום הלב.

לשון הרע באינטרנט

החדירה של האינטרנט לחיינו בשנות התשעים של המאה העשרים הביאה לכך שכיום מתרחשים מקרים רבים של פרסום לשון הרע וראיה לכך ניתן למצוא במגוון ובריבוי התביעות המוגשות כנגד מפרסמים שפרסמו את דבריהם באתרים השונים בדגש על הרשתות החברתיות. מאחר ובחוק לשון הרע שנחקק שנים רבות לפני שהומצאה הרשת המקוונת, אין מן הסתם התייחסות חוקית אליה מבחינת הפרסומים שיכולים לפגוע באדם, ההתייחסות של החוק לאינטרנט מתעצבת ומתגבשת מתקדים לתקדים. אי לכך, על הגולשים לנקוט משנה זהירות כאשר הם מפרסמים מידע בנוגע לאדם אחר ברשתות החברתיות או באתרי האינטרנט השונים.

חשוב מאוד לציין כי הפסיקה המודרנית לא מבחינה בין פרסומים מקוונים של לשון הרע לבין פרסומים במרחב הפיזי במידה והושגה הרשעה בדין. בהתאם לכך, הרישום הפלילי של אדם שהורשע בעבירה על חוק לשון הרע במרחב הווירטואלי אינו שונה מרישום של עבירה שבוצעה בעזרת העיתונות המודפסת לצורך העניין.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
לשון הרע | לשון הרע באינטרנט | לשון הרע בפייסבוק | לשון הרע ביוטיוב | חוק לשון הרע

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע צו מניעה בעקבות פרסומים משמיצים בפייסבוק וביוטיוב משרדנו עצר כתבת תחקיר שקרית ומגמתית כנגד איש תקשורת מוכר למרות שנמלט מאימת הדין - אבי דוביצקי ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהוציא דיבתו ברשת סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של דמות ציבורית מוכרת שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
לשון הרע בפייסבוק
שואלת | 07:51 01/07/2016
לשון הרע בפייסבוק
שואלת | 08:46 01/07/2016
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
דניאל | 18:28 17/02/2016
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:40 18/02/2016
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
אנונימי | 19:14 07/11/2014
לשון הרע של אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 19:47 07/11/2014
תודה רבה אתה עושה עבודת קודש מולו!
אנונימי | 11:06 08/11/2014