חזרה לעמוד הראשי | מאמרים | האם ניתן להתעשר מהגשת תביעה ייצוגית?

האם ניתן להתעשר מהגשת תביעה ייצוגית?

האם באמת אפשר להתעשר מהגשת תובענה ייצוגית?

ה"פיצוי" במסגרת תביעה ייצוגית מורכב משלושה חלקים:

1. הפיצוי לקבוצה שנפגעה – הפיצוי לקבוצה הוא בדרך כלל הסכום הגבוה ביותר המשולם במסגרת פסק דין או הסכם פשרה המאושר על ידי בית המשפט. מטרתו של סכום זה הוא להחזיר לקבוצת הנפגעים כספים שייתכן ושולמו ביתר ו/או לפצות את קבוצת הנפגעים בגין פגיעה כלשהי או הפרת הדין ו/או שילוב של שני המרכיבים ביחד.

2. שכר טרחת עורך הדין – כידוע, עורכי דין, לרוב, אינם מגישים תביעות ייצוגיות בהתנדבות. מדובר בהליכים מורכבים מאוד, המצריכים ידע וניסיון רב, התעדכנות קבועה בחקיקה ובפסיקה, והשקעת זמן רב מאוד לצורך הצלחת ההליך. לאורך השנים בתי המשפט הכירו במאמץ המיוחד הנדרש מעורכי הדין המגישים תביעות ייצוגיות, וקבעו כי שכר טרחת עורך הדין יגזר באחוזים מסכום הפיצוי שהושג עבור קבוצת הנפגעים. כלומר, ככל שההליך הוביל לפיצוי גבוה יותר לקבוצת הנפגעים כך שכר טרחת עורך הדין יהיה גבוה יותר. על פי הפסיקה, שכר טרחה סביר הוא כ-15% מהסכום שהושג עבור הקבוצה.

3. גמול לתובע הייצוגי – הגמול לתובע הייצוגי משולם בעקבות הטרחה והסיכונים שהוא הסכים ליטול על עצמו. בל נשכח, כי אם תביעה ייצוגית נדחית, על התובע הייצוגי לשלם הוצאות משפט אשר עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים (ובמקרים חריגים מאוד, אף יותר מכך).

הגמול לתובע הייצוגי משולם בנוסף להטבה אשר ניתנה לכלל הקבוצה (משום שהתובע הייצוגי הוא חלק מקבוצת הנפגעים).

בדומה לעורך הדין, גם הגמול לתובע הייצוגי נקבע בשיטת האחוזים מהסכום שהושג לטובת הקבוצה. הסכום שנפסק לטובת התובע הייצוגי כמעט תמיד נמוך (בצורה משמעותית) מהסכום שנפסק לטובת עורך הדין, וזאת משום שבתי המשפט מודעים להשקעה הרבה שעורכי הדין נאלצים להשקיע בתיקים מסוג זה.

לרוב, הגמול לתובע הייצוגי נקבע על כ-5%-10% מהסכום שהושג לטובת הקבוצה. במסגרת הסכם פשרה אשר הושג בתביעה ייצוגית נגד חברת גרופר (מפעילת אתר גרופון) בימים האחרונים, נקבע גמול לתובע הייצוגי בסך 65,000 ש"ח. אין ספק שלא מדובר בסכום זניח.

במסגרת תביעה ייצוגית, התובע הייצוגי אינו מייצג אך ורק את עצמו אלא קבוצה גדולה של נפגעים, ולכן, עליו לפעול בתום לב ולטובת קבוצת הנפגעים (ולא רק לטובתו האישית). לאחרונה, גוברת מגמה לפיה בתי המשפט שוללים גמול מהתובע הייצוגי (ושכר טרחה מעורך דינו) ככל שלא מושגת תועלת ממשית לטובת הקבוצה.

על מנת למקסם את סיכויי הצלחת התביעה הייצוגית עליכם להעזר בשירותיו של עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה אשר יבחן את המקרה וידע לומר לכם אילו בדיקות יש לבצע טרם הגשת תביעה ייצוגית.

זיכרו: במסגרת תביעה ייצוגית עשויים לפסוק לטובתכם סכומי כסף גבוהים ביותר. יחד עם זאת, הגשת תביעה ייצוגית לא מבוססת תוביל לדחייתה וחיוב התובע הייצוגי בהוצאות משפט גבוהות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תביעה ייצוגית | עורך דין תביעה ייצוגית | תביעות ייצוגיות

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה ביטול מלא של מעצר בית ללקוח המואשם בעבירות אלימות במשפחה כנגד בת זוגו אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה סגירת תיק פלילי לזוג הורים שהואשמו בתקיפת ילדיהם הקטינים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות אלימות במשפחה זיכוי לקוח מעבירת מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עד תביעה
מימי | 08:40 08/03/2018
עד תביעה
עו''ד עודד רגב | 08:10 23/04/2018
תביעה פלילית
אסי | 21:55 23/02/2017
תביעה פלילית
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:37 05/03/2017
תביעה נגד חברת פרטנר על זיוף מסמכים
קטיה | 14:21 02/03/2016
תביעה נגד חברת פרטנר על זיוף מסמכים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:21 11/03/2016