חזרה לעמוד הראשי | מילון מונחים במשפט הפלילי | האם ישנה חובה להתייצב לחקירת משטרה?

האם ישנה חובה להתייצב לחקירת משטרה?

כיום המשטרה שולחת לכל אדם שהיא חפצה בו זימון להתייצב לחקירה, אולם על פי הדין אין לאזרח כל חובה להתייצב לחקירת משטרה בין כחשוד ובין כעד. בפועל השתרש נוהג לפיו המשטרה מזמנת אזרחים לחקירה באמצעות הטלפון או בדואר ואלו נענים לה בחיוב אם בשל שאינם מודעים לזכויותיהם ואם בשל אזרחות טובה.

כיום אין במדינת ישראל חיקוק הקובע שהימנעות מלהתייצב לחקירה מהווה עבירה פלילית. משכך, המצב כיום הוא שאין על אדם חובה להתייצב לחקירה משטרתית, בין אם הזימון נעשה טלפונית ובין אם בכתב, בין אם מדובר בחשוד ובין אם מדובר בעד. משום כך, הימנעות מהתייצבות לחקירה בנסיבות אלו, אף שלכאורה אינה מהווה מעשה של "אזרחות טובה", עדיין אין בה כדי להקים עבירה פלילית מסוג שיבוש הליכי משפט, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו וכדומה.

שאלה זאת אף נבחנה בבג"צ לפני עשרות שנים ונענתה בשלילה - מעצר של אזרח רק בגלל שלא התייצב לחקירה כשאין חובה כזאת בדין - הוא מעשה פסול ולא חוקתי.

משכך יוצא, כי אין למשטרה סמכות לחייב אזרח להתייצב לחקירה (בג"צ דגני נ' שר המשטרה). כאשר מדובר בחשוד מוסמכת המשטרה לדרוש ממנו להתלוות לשוטר לצורך חקירה, אך כאשר מדובר בהזמנה בלבד, שנשלחת בדואר - אין האזרח חייב לציית לה. בג"צ המליץ למחוקק לשנות את החוק, אך עד כה לא נשתנה דבר.

לגבי עד המזומן לחקירה - החובה היחידה היא להשיב תשובות נכונות לשאלות חוקר אולם אין על האזרח כל חובה להתייצב לחקירה.

יחד עם זאת, ככלל, לא מומלץ להתחמק מהזמנת המשטרה לחקירה שכן הדבר כשלעצמו מחשיד ולרוב מיותר.

עוד זכרו, כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתכם לחקירה במשטרה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה וקיבלתם הזמנה לסור למשטרה ואין לכם מושג מדוע, או לחילופין הסתבכתם בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדכם חקירה פלילית במשטרה, באפשרותכם ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בגין הטרדה מינית באינטרנט שחרור חשוד במעשה מגונה בקטינה ממעצר בית בשל היעדר עילת מעצר והתיישנות קבלת ערעור משמעתי וביטול עונש הרחקה לצמיתות שהוטל על סטודנטית במרכז ללימודים אקדמיים (מל''א) קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בקטין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017
חקירה במשטרה
אבי פודיאק | 20:39 22/02/2017
חקירה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:03 05/03/2017