חזרה לעמוד הראשי | מילון מונחים במשפט הפלילי | עיכוב ביצועו של עונש אגב הגשת ערעור

עיכוב ביצועו של עונש אגב הגשת ערעור

עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההלכה המנחה לעניין עיכוב ביצועו של גזר דין פלילי אגב הגשת ערעור בעניינו של אדם שהורשע בדין.

עיכוב ביצוע פסק דין פלילי

הוראות החוק הרלוונטיות הדנות בעיכוב ביצוע עונש מאסר מצויות בפרק ו' בסעיפים 43, 44, ו-87 לחוק העונשין. בהתאם לחוק, בהיעדר קביעה אחרת על ידי בית המשפט, האדם שהורשע יחל את ריצוי עונש המאסר עם מתן גזר הדין בעניינו. לצד זאת, קבע המחוקק חריג לפיו בית המשפט רשאי לדחות את מועד תחילת ביצוע עונש המאסר בפועל למועד אחר מיום גזר הדין.

ההלכה המנחה לעניין עיכוב ביצועו של עונש אגב הגשת ערעור היא ההלכה שנקבעה בפרשת שוורץ (ע"פ 111/99 שוורץ נ' מדינת ישראל, פ"ד נד(2) 241 (2000) (להלן: הלכת שוורץ)). בהלכה זו נקבע על ידי בית המשפט העליון כי על בית המשפט הדן בבקשה לעיכוב ביצוע עונש המאסר עד מתן החלטה בערעור, להפעיל שיקול דעת "באופן המביא בחשבון את האינטרס הציבורי באכיפה מיידית של המאסר עוד בטרם בירור הערעור, אך עליו להקפיד כי מימוש אינטרס זה לא יפגע בנידון ובזכויותיו במידה העולה על הנדרש. נקבע כי השיקולים הרלוונטיים להכרעה זו הם, בין היתר, חומרת העבירות; נסיבות ביצוען; תקופת המאסר; טיב הערעור וסיכויי הצלחתו; עבר פלילי והתנהגות במהלך המשפט; נסיבות אישיות; חלוף הזמן ועוד" (ראו ע"פ 4506/15 צבי בר נ. מדינת ישראל).

סיכוי הערעור ושאלת מאזן הנזקים והנוחות הם העומדים במרכז השיקולים לעיכוב ביצוע. הפסיקה קובעת כי התנאים למתן עיכוב ביצוע הם שני אלו:

◻️ בחינת סיכויי ההצלחה בערעור -ככל שסיכויי הערעור גדולים, כך תידרש ראיה פחותה יותר בדבר חוסר האפשרות להשיב את המצב לקדמותו ולהיפך. בתוך כך, הפסיקה קבעה כי כדי לעבור משוכה זו על בית המשפט להתרשם כי הערעור אינו משולל יסוד מבלי לנקוט עמדה שהיא מעבר להתרשמות על פני הדברים כמובן.

◻️ הנזק היחסי שייגרם לצדדים ממתן או אי מתן הצו / השבת המצב לקדמותו - בחינת השאלה עד כמה ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו, היה שיתקבל הערעור.

למידע נוסף בנושא עיכוב ביצוע עונש מאסר, בקרו בעמוד הבא.

מבקש לעכב את ביצוע פסק הדין שהוטל עליך?

במידה והורשעת בעבירה והוטל עליך עונש מאסר בפועל, חשוב מאוד שתיוועץ בעורך דין פלילי מנוסה הבקיא ברזי המשפט על מנת שיוכל לסייע לך לעכב את ביצועו עד למתן פסק דין בערעור. כאמור, סיכוי הערעור ושאלת מאזן הנזקים והנוחות הם העומדים במרכז השיקולים לעיכוב ביצועו של עונש מאסר. משכך, הצורך בייצוג משפטי מקצועי הוא הכרחי על מנת ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק, למנוע עוגמת נפש עתידית ולאפשר הזדמנות להתכונן כראוי לשלב הערעור.

במידה והורשעת והושת עליך עונש מאסר אותו אתה מעוניין לעכב עד למתן החלטה בערעורך, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק חקירה ללקוח שנחשד במעשה מגונה ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים קבלת חנינה מהנשיא ללקוח שהורשע בהתפרצות וגניבה אי הרשעה ללקוח בעבירת קבלת דבר במרמה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעילת הענק ברשת האופנה רנואר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
אי ביצוע עימות בחקירת משטרה
עמיחי | 23:07 19/09/2016
אי ביצוע עימות בחקירת משטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:35 20/09/2016
ביצוע שירות לציבור.
אריה | 10:04 11/07/2016
ביצוע שירות לציבור.
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:09 19/07/2016
פרק הזמן מרגע עצירת רכבו של הנבדק ועד ביצוע בדיקת ינשוף?
תומר | 10:49 17/11/2015
פרק הזמן מרגע עצירת רכבו של הנבדק ועד ביצוע בדיקת ינשוף?
עו''ד אלון שליכטר | 15:35 17/11/2015