חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 7711/16 ראפאת עותמאן חאמד נ. בית המשפט הצבאי
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 7711/16 ראפאת עותמאן חאמד נ. בית המשפט הצבאי

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט ע' פוגלמן

כבוד השופט צ' זילברטל

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

העותר:

ראפאת עותמאן חאמד

נ  ג  ד

המשיבים:

1. בית המשפט הצבאי לערעורים

2. השופט אל"מ איתן הברמן

3. השופט אל"מ יורם חניאל

4. התביעה הצבאית

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותר:

עו"ד בדר אלדין אגבאריה

פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

           המבוקש בעתירה זו הוא כי יבוטל פסק דין של בית המשפט הצבאי לערעורים שבגדרו הורשע העותר בשורת אישומים. האישום המרכזי מבין אלה הוא זה של גרימת מותו בכוונה של תושב האזור אשר נחשד ב"שיתוף פעולה" עם ישראל, לאחר שהאחרון נחטף בידי חוליה שאחד מחבריה היה העותר. יתר האישומים נסבו על עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת.

1. העותר הורשע בבית המשפט הצבאי יהודה באישומים אשר פורטו מעלה. בגין אלה נדון העותר לעונש של מאסר עולם ועוד 12 שנות מאסר לנשיאה בפועל. ערעור העותר על פסק הדין נדחה בבית המשפט הצבאי לערעורים. כעולה מפסק הדין של בית המשפט הצבאי לערעורים, במוקד חומר הראיות נגד העותר עמדו הודיות שמסר לפני חוקרי המשטרה, שבהן קשר עצמו לאישומים השונים. העותר חזר בו מהודיות אלו במהלך המשפט, ומיקד את הדיון בשאלת משקלן של ההודאות וכן בשאלת קיומן או היעדרן של ראיות התומכות בנאמר בהן. בדעת רוב נדחתה הטענה שלפיה לא נמצאו די ראיות מסבכות – לבד מהודיות החוץ – כדי להרשיע את העותר.

2. בעתירה לפנינו טוען העותר כי שגו בתי המשפט הצבאיים אשר הרשיעו אותו כאמור. לדבריו, לא היה מקום ליתן משקל ראייתי כלשהו להודיותיו. בפרט ביחס לאישום המרכזי נטען כי הודיית העותר סותרת עצמה בהיבטים שונים, לרבות זהות החוטפים והרוצחים; כי הודית העותר אינה מתיישבת עם דברי אחד מעדי התביעה; וכי לא היה מקום להעדיף חוות דעת הפתולוגית מטעם התביעה על פני חוות הדעת מטעם ההגנה בעניין סיבת המוות.

3. דין העתירה להידחות על הסף. כידוע, בית משפט זה אינו יושב כערכאת ערעור על בתי המשפט הצבאיים ואין הוא מתערב בהחלטותיהם אלא במקרים חריגים שבהם פעלו בחוסר סמכות, תוך פגיעה של ממש בכללי הצדק הטבעי או כאשר יש מקום למתן סעד מן הצדק (בג"ץ 5373/15 נוארה נ' בית המשפט הצבאי לערעורים, פסקה 7 (11.8.2015); בג"ץ 6831/13 אבו רזק נ' בית המשפט הצבאי לערעורים באיזור יהודה והשומרון, פסקה 7 (18.2.2014); בג"ץ 766/10 צלאחאת נ' בית משפט צבאי לערעורים יהודה (15.3.2010)). טענות העותר במקרה זה הן טענות ערעוריות באופיין אשר שבות על שנטען בפני בית המשפט הצבאי, וכאמור מעלה – בית משפט זה אינו מהווה ערכאת ערעור נוספת. משאין המקרה דנן בא בגדר אמת המידה האמורה, אין עילה להתערבות.

           העתירה נדחית אפוא על הסף. אין צו להוצאות.

           ניתן היום, ‏ז' בתשרי התשע"ז (‏9.10.2016).

ש ו פ ט                                               ש ו פ ט                            ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16077110_M02.doc   נב

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בחשד לנהיגה פוחזת של רכב סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים סטודנט למשפטים שהודה בהונאה בבחינה לא יורחק מהלימודים בקריה האקדמית אונו אי הרשעה ללקוח בעבירת קבלת דבר במרמה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014