חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 6806/15 משה הר שמש, עו"ד נ. מנהל רשות המיסים
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 6806/15 משה הר שמש, עו"ד נ. מנהל רשות המיסים

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט צ' זילברטל

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

העותר:

משה הר שמש, עו"ד

נ  ג  ד

המשיבים:

1. מנהל רשות המיסים

2. היועץ המשפטי לממשלה

עתירה למתן צו על תנאי

תאריך הישיבה:

ז' בתשרי התשע"ז      

(09.10.2016)

בשם העותר:

בעצמו

בשם המשיבים:

עו"ד רנד עיד  

פסק-דין

השופט נ' הנדל:

1.        מונחת בפנינו עתירה למתן צו על תנאי המורה למשיבים – מנהל רשות המיסים והיועץ המשפטי לממשלה – לנמק "מדוע לא יכבדו המשיבים את החוקים המתייחסים נקודתית לאופן משלוח מסמכים לנישומים בדואר רשום". להשקפת העותר, משיב 1 אינו מקפיד כנדרש בכל הקשור לדרך ההמצאה לנישומים, על שלל המסמכים הרלוונטיים, כגון הודעות שומה, דרישת תשלום, הודעות על פסילת ספרים, דרישות להמצאת מסמכים ועוד. 

2.        עם קבלת העתירה, המשיבים ביקשו שהות מסוימת לתגובה. המטרה הייתה לקיים בפרקליטות המדינה וברשות המיסים ישיבות שונות ולבחון את מדיניות רשות המיסים בנושא של משלוח שומות מס והודעות בדואר רשום לנישומים, על פי הטענות שהועלו. בדיקות אלה הובילו לשינוי ביחס למסמכים שונים. כך, למשל, באשר לסעיף 149 לפקודת מס הכנסה – המשיבים הודיעו כי הם מקבלים שהסעיף מחייב את רשות המיסים להמציא לנישומים ששמם מופיע ברשימת שומה ושנערכה להם שומה לפי הפקודה, הודעה בדואר רשום או במסירה ביד.

           ואולם, העותר אינו מסתפק בכך, ולגישתו – כל הודעה מטעם רשות המיסים יש להמציא לנישום באמצעות משלוח דואר רשום. המשיבים מבקשים לדחות את העתירה בשל אופייה הכללי והיקפה הרחב. עוד צוין כי קיימת מחלוקת פרשנית בין הצדדים בדבר מידת החובה להמציא מסמכים בדואר רשום לפי סעיפים שונים בחקיקת המס.

3.        לאחר ששקלנו את העניין, סבורים אנו כי העתירה, כפי שהוגשה, אינה מתאימה לבירור נוסף. העתירה, כפי שנוסחה, היא כללית וערטילאית. למשל היא מתייחסת לסעיפים רבים בחוקי מס שונים. עניין זה בולט במקרנו לנוכח העדר זיקה ישירה של העותר לסוגיות שמתעוררות – דבר שמביא לכך, בנסיבות העניין, שחסרה התשתית העובדתית הדרושה. שיקול נוסף ומצטבר לכך בהקשר זה הוא כי קיימים חילוקי דעות בין הצדדים הנוגעים לפרשנות הראויה של סעיפים וחוקים שונים במצבים שונים. נראה, איפוא, כי העתירה כפי שהוגשה אינה דרך המלך לברר את הנושאים שהועלו במסגרתה.

           לצד זאת, אין להתעלם מהתרומה של העותר, בעצם הגשת העתירה, לחלק מהסוגיות בדבר המצאת חומר לנישומים באמצעות דואר רשום, שאף הביאה לשינוי מסוים בהתנהלות רשות המיסים. 

 

4.        בנסיבות אלה, אנו מורים על דחיית העתירה, אך מחייבים את המשיבים לשלם לעותר הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך של 7,500 ש"ח.

           ניתן היום, ‏ז' בתשרי התשע"ז (‏9.10.2016).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   15068060_Z07.doc   מא

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר לקוח שתקף ופצע את בעל הבית שלו חודשיים עבודות שירות בלבד לנאשם שביצע מעשים מגונים בחמש קטינות בתחבורה הציבורית שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה ביטול הרשעה בעבירות של מכירת משקה משכר לקטין ביטול הרשעה ללקוח שנתפס מחזיק במחשבו מאות תכנים מיניים פדופיליים ביטול מלא של מעצר בית ללקוח המואשם בעבירות אלימות במשפחה כנגד בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014