חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 7575/16 אדואר ברהום נ. רשות המיסים מכס אשדוד
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 7575/16 אדואר ברהום נ. רשות המיסים מכס אשדוד

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט ע' פוגלמן

כבוד השופט י' עמית

כבוד השופטת ע' ברון

העותרים:

1. אדואר ברהום

2. עידן סנקר

נ  ג  ד

המשיבים:

1. רשות המיסים מכס אשדוד

2. משרד התחבורה

עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים

בשם העותרים:

עו"ד קליה ליפקין

בשם המשיבים:

עו"ד אבי מיליקובסקי

פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

1. כל אחד משני העותרים, בתורו, ייבא ארצה רכב ביבוא אישי (להלן: הרכבים). עניינה של העתירה בבקשת העותרים להורות למשיבים לנמק מדוע לא ישוחררו הרכבים, המעוכבים על-ידי המשיבה 1, היא רשות המיסים מכס אשדוד. בצד העתירה התבקש צו ביניים שיורה למשיבה 1 לשחרר את הרכבים.

2. כעולה מתגובת המשיבים, ביום 6.10.2016 (להלן: מועד התפיסה) ביצעה המשיבה 1 הליך תפיסה של הרכבים בהתאם לסעיף 188 לפקודת המכס [נוסח חדש] (להלן: פקודת המכס). בתגובתם לבקשה למתן צו ביניים הסבירו המשיבים כי בימים אלה מתקיימת חקירה פלילית בעניינה של חברת "דרים קארס" (להלן: החברה) בחשד לייבוא רכבים לישראל שלא כדין, שבמסגרתה נחקרו, בין היתר, העותרים – אשר השתמשו בשירותיה של החברה לצורך יבוא הרכבים. במהלך החקירה עלה חשד כי רכביהם של העותרים יובאו על ידי החברה שלא כדין, וזאת בניגוד להצהרת העותרים למכס. משכך, עיכבה המשיבה 1 את הרכבים.

3. המשיבים טוענים בתגובתם כי דין העתירה להידחות על הסף מכיוון שלרשות העותרים עומד סעד חלופי, בהתאם לסעיף 190(א) לפקודת המכס, במסגרתו הם רשאים להגיש הודעה לרשויות המכס בעניין הרכבים התפוסים כחודש ימים ממועד התפיסה – תקופה שטרם הגיעה לקיצה עד למועד זה. ככל שתידחה פניה כאמור מטעם העותרים לרשות המכס, יהיו רשאים העותרים להגיש הליך מתאים לבית המשפט המוסמך לשם השבת התפוס. המשיבים העלו בתגובתם טענות נוספות, הנוגעות בין היתר, לכך שככל שהעתירה מכוונת כנגד המשיבה 2, הרי שיש לדחותה על הסף בהיותה עתירה מוקדמת וזאת משום שהמשיבה 2 טרם קיבלה החלטה בעניינם של העותרים ורכביהם, במסגרת החקירה המתנהלת.

4. לאחר עיון בעתירה ובצרופותיה ובתגובת המשיבים לעתירה, הגעתי לכלל מסקנה כי דין העתירה להידחות על הסף, שכן בנסיבות העניין עומד לרשות העותרים סעד חלופי. כאמור בתגובת המשיבים, סעיף 190(א) לפקודת המכס מתיר הליך של תביעת התפוס בתוך חודש מיום התפיסה – מועד שטרם חלף בנסיבות העניין. בנסיבות אלה אינני נדרש לאפשרות קיומו של הליך לפי סעיף 192 לפקודת המכס (ראו ע"א 8817/96 רלפו (ישראל) בע"מ נ' אגף המכס והמע"מ, פ"ד נו(6) 392, 400-397 (2002)). ממילא, על רקע קיומו של סעד חלופי, אינני נדרש בשלב זה לגופן של טענות הצדדים לעתירה.

          העתירה נדחית אפוא על הסף, ומאליה נדחית גם הבקשה למתן צו ביניים.  אין צו להוצאות.

          ניתן היום, ‏י"א בתשרי התשע"ז (‏13.10.2016).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16075750_M05.doc   דצ

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
שינוי עילת סגירה לחוסר אשמה ללקוח שנחקר בחשד שאיים ותקף את שכנו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד שתקף את ילדיו הקטינים ביטול הרשעה פלילית ללקוח שגידל סמים בביתו במעבדה מאולתרת סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים בתוך המשפחה שחרור ממעצר חשוד בתקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי גרושתו מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהחזיק 2,443 תמונות וסרטי תועבה ובהם דמויות של קטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014