חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 6612/16 פרק מישור בע"מ נ. שר התחבורה והבטיחות
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 6612/16 פרק מישור בע"מ נ. שר התחבורה והבטיחות

בבית המשפט העליון

לפני:  

כבוד השופט י' דנציגר

העותרות:

1. פרק מישור בע"מ

2. אלדן תחבורה בע"מ

נ  ג  ד

המשיבים:

1. שר התחבורה והבטיחות בדרכים

2. רכבת ישראל בע"מ

בקשה להארכת מועד; בקשה למתן צו ביניים

בשם העותרות:                      עו"ד מיטל בן בסט; עו"ד טלי דלויה; עו"ד אמיר ארז

החלטה

1.        העתירה תועבר לדיון לפני מותב תלתא. מועד הדיון בעתירה ייקבע לפי אילוצי יומנו של בית המשפט.

2.        כמבוקש וכמוסכם, המועד להגשת תגובת המשיבה 2 לעתירה מוארך עד ליום 10.11.2016.

3.        אשר לבקשה למתן צו-הביניים; לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובות המשיבים לה, הגעתי לכלל מסקנה כי יש לדחות את הבקשה.

           בשלב זה, לא התרשמתי כי סיכויי העתירה מצדיקים כשלעצמם היעתרות לבקשה. העותרות טוענות כטענה מרכזית בעתירתן כי ההחלטה בדבר ההפקעה ניתנה על ידי המשיב 1 תוך חריגה מסמכות, וזאת נוכח קיומם של הסכמי הפשרה שהושגו במסגרת בש"א 23228/06 אשר עסקו בזכויות במקרקעין, הסכמים שבהם נטלה חלק המשיבה 2. ברם, כפי שטוען המשיב 1, נדמה כי טענה זו מערבת מין בשאינו מינו, שכן ספק אם ההליך האזרחי שבגדרו הושג הסכם הפשרה בעניין הזכויות במקרקעין, קשור ליכולתו של המשיב 1 להפעיל סמכויות הפקעה מינהליות ביחס לאותם המקרקעין (פסקאות 59-58 לתגובת המשיב 1). הדברים נכונים בפרט, כאשר לגרסת המשיבים ההחלטה להפעיל את סמכות ההפקעה המינהלית נתקבלה בשל שינוי נסיבות לאורך השנים. ודוק, איני שולל מראש את טענות העותרות, אשר חלקן בהחלט מצדיקות בירור במסגרת ההליך המשפטי. יחד עם זאת, מנקודת המבט בה נבחנת העתירה כעת נדמה כי המשוכה הניצבת בפניהן אינה נמוכה, ועל כן לא ניתן לקבוע שסיכויי העתירה הם גבוהים.

           בבחינת מאזן הנוחות, מטבע הדברים שהחלטה מינהלית אודות הפקעה, בפרט כזו המלווה בצורך לפנות את בעלי הזכויות מהמקרקעין טרם מיצוי ההליכים המשפטיים, נושאת עמה מימד בלתי הפיך. יחד עם זאת, אין משמעות הדבר כי מאזן הנוחות נוטה בהכרח לטובת בעלי הזכויות במקרקעין, כך שמחויב יהיה להורות על מתן צו-ביניים עד להכרעה שיפוטית. בנסיבות המקרה הנוכחי, ולאחר ששקלתי בדבר, הגעתי לכלל מסקנה כי בשלב זה אין מקום להיעתר לבקשה למתן צו הביניים על יסוד מאזן הנוחות. על-פי תגובת המשיבה 2 לבקשה למתן צו הביניים, המועד המתוכנן לתחילת העבודות במקרקעין לאחר הפקעתם הוא חודש יולי 2017, דהיינו בעוד כ-8 חודשים (פסקה 29 לתגובת המשיבה 2). ניתן להניח כי עד למועד זה יתקיים דיון בעתירה. אמנם, ייתכן כי אי מתן צו הביניים יחייב את העותרות לבצע פעולות היערכות מסוימות, שעשויות להיות כרוכות בהוצאות כספיות, עד למועד הדיון שייקבע. יחד עם זאת, ככל שבסיומו של ההליך תתקבלנה טענות העותרות, או ככל שיתברר כי נפלו פגמים בהליך המינהלי שקדם להחלטת המשיב 1, פתוחה לעותרות הדלת להעלות טענות בדבר הוצאותיהן ונזקיהן בהליכים המתאימים לכך. למותר לציין כי על המשיבים לקחת בחשבון כי תוקפה של כל פעולה שהם יבחרו לבצע עד להכרעה סופית בעתירה מותנה בתוצאות ההליך דנן. 

           ניתנה היום, ‏כ"א בתשרי התשע"ז (‏23.10.2016).

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16066120_W07.doc   הי

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו במספר הזדמנויות סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה ביטול רישום משטרתי ללקוח בעבירות מרמה והונאה ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירות סמים חמורות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014