חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 5597/15 אבו ג'ודה כאותר נ. מדינת ישראל משרד ה
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 5597/15 אבו ג'ודה כאותר נ. מדינת ישראל משרד ה

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופט א' שהם

העותרת:

אבו ג'ודה כאותר

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל - משרד הפנים

עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים

בשם העותרת:

עו"ד מוחמד זרעיני

בשם המשיבה:

עו"ד אבישי קראוס

פסק-דין

השופט נ' הנדל:

1.       העותרת נולדה להורים ישראלים בארצות הברית, שבה היא מתגוררת עד היום. מתוקף מעמדם של הוריה היא בעלת מעמד של תושבת קבע. היא עותרת למתן תעודת זהות, לאחר שבקשות שהגישה בעניין זה סורבו. לטענתה, מעמדה כתושבת קבע, בעלת מספר זהות, מחייב לתת לה תעודת זהות. עוד הודגש כי אין באזרחותה האמריקאית לשנות זאת. מנגד הטעימה המדינה כי על פי הדין, תנאי לקבלת תעודת זהות ראשונה היא היותו של התושב "נמצא" בישראל, על דרך של מגורי קבע.

2.       על פי חוק מרשם האוכלוסין, התשכ"ה-1965, החובה לקבל תעודת זהות מוטלת על "תושב הנמצא בישראל שמלאו לו 16 שנה" (סעיף 24 לחוק). "תושב" מוגדר כ"מי שנמצא בישראל כאזרח ישראלי או על פי אשרת עולה או תעודת עולה או על פי רישיון לישיבת קבע". אם כן, אין די באזרחות או תושבות קבע כדי לחייב קבלתה של תעודת זהות. יש צורך גם בכך שהאזרח או התושב יהיה "נמצא" בישראל. ומה באשר לזכאות לתעודה כזו? הלכה פסוקה היא כי ההימצאות בישראל היא גם תנאי לזכות לקבל תעודת זהות (ראו למשל בג"ץ 1115/01 ג'ראדאת נ' שר הפנים (20.11.2002)). כך, למשל, בבג"ץ 7092/07 קורנבליט נ' משרד הפנים – מנהל האוכלוסין (7.12.2009), נדון עניינם של עותרים שקיבלו אזרחות ישראל, ועתרו לקבלתה של תעודת זהות. וכך נקבע:

"העותרים מבקשים כי נורה למשיב להנפיק להם תעודות זהות, ולכך אין בידינו להיעתר... גם סעיף 1 וגם סעיף 24 לחוק [מרשם האוכלוסין] אינם מסתפקים בכך שהתושב הוא אזרח ישראלי לעניין קבלתה של תעודת זהות, אלא נדרש כי יתקיים בו "נמצא בישראל". נוכח העובדות שאינן שנויות במחלוקת, שוב אין ספק כי עניין אחרון זה אינו מתקיים בעניינם של העותרים, ומכאן המסקנה כי דין עתירתם להידחות, וכך אנו עושים".

כך גם במקרה שלנו. העותרת אינה טוענת כי היא מצויה בישראל, אלא מבקשת להנפיק לה תעודת זהות אך מכוח תושבותה. דא עקא, מעמד כזה אינו מקנה מיניה וביה גם את הזכות להנפקת תעודת זהות. יצוין כי בטרם מתן פסק דין זה, הוענקה לעותרת הזדמנות להתמודד עם המשוכה המשפטית המתוארת, ולא היה בתגובתה מענה לכך.

3.       העתירה נדחית. העותרת תישא בהוצאות המשיבה בסך של 2,000 ש"ח.

           ניתן היום, ‏כ"ה בתשרי התשע"ז (‏27.10.2016).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   15055970_Z08.doc   מא

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי לקצין משטרה בדרגת סנ"צ שנחשד בניסיון ביצוע מעשה מגונה בקטין ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירות סמים חמורות סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד בהטרדה מינית והפצת פרסום תועבה בוואטסאפ עונש מקל במיוחד ללקוח המשרד שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד באונס ומעשה סדום באישה אותה הכיר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014