חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 6567/16 זיאד מחמוד קואס נ. בית הדין השרעי לער
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 6567/16 זיאד מחמוד קואס נ. בית הדין השרעי לער

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט י' דנציגר

כבוד השופט א' שהם

כבוד השופטת ע' ברון

העותרים:

1. זיאד מחמוד קואס

2. שיח וליד ציאם

                                          

נ  ג  ד

                                                                                                    

המשיבים:

1. בית הדין השרעי לערעורים בירושלים

2. בית הדין השרעי בירושלים

3. מוחמד חליל בזבזת

                                          

עתירה למתן צו על תנאי

           

בשם העותרים:

עו"ד מאג'ד ג'נאים

בשם המשיבים 2-1:

עו"ד אבזק אדם, היועמ"ש לבתי הדין השרעיים

פסק-דין

השופטת ע' ברון:

1.        העתירה שלפנינו מופנית נגד החלטתו מיום 8.5.2016 של בית הדין השרעי לערעורים (להלן: בית הדין לערעורים), בגדרה בוטלה החלטה שניתנה על ידי בית הדין השרעי בירושלים (להלן: בית הדין) ביום 21.12.2015. עניינן של החלטות אלה הוא בדרישה לבטל את מינויים של העותרים כנאמנים על הקדשות דתיים.

           העותרים משמשים כ"מותוואלים" – נאמנים על הקדשות דתיים בני מאות שנים לדבריהם, המתנהלים בבית הדין. בשנת 2014 פנה המשיב 3 לבית הדין, וביקש להדיח את העותרים מתפקידם כנאמנים על ההקדשות וכן לחייבם במתן חשבונות. לגרסתו של המשיב 3, הנאמנים גרמו נזקים להקדשות – בין היתר בכך שלא הגישו חשבונות שנתיים, לא קיבלו אישור מתאים מבית הדין לעסקאות שביצעו, ולא חילקו את פירות ההקדשות כנדרש. העותרים מצידם טענו כי המשיב 3 כלל אינו נמנה עם הנהנים של ההקדשות, ועל כן הוא אינו זכאי לסעדים המבוקשים על ידו.

           בית הדין קיבל את עמדתם של העותרים, וקבע כי לא עלה בידי המשיב 3 להוכיח את מעמדו כאחד מן הנהנים של ההקדשות ועל כן יש לדחות את בקשתו. יצוין כי החלטה זו, כשאר המסמכים שצורפו לעתירה, ניתנה בשפה הערבית ותרגום לא צורף; ואולם אין למעשה מחלוקת בין הצדדים בדבר תוכנם של המסמכים שעליהם מושתתת העתירה. המשיב 3 הגיש ערעור על ההחלטה, והערעור התקבל: בית הדין לערעורים קבע כי לא היה מקום לחייב את המשיב 3 להוכיח את מעמדו כנהנה של ההקדשות, והתיק הוחזר לבית הדין על מנת לדון בבקשתו של המשיב 3 לגופה.

2.        העותרים טוענים כי בהחלטתו של בית הדין הערעורים נפלו טעויות משפטיות חמורות המצדיקות את התערבותו של בית משפט זה. מדובר על פי הנטען בחריגה מסדרי הדין הנוהגים בבקשות מן הסוג שהוגש על ידי המשיב 3; ויותר מכך – לטענת העותרים בית הדין לערעורים חרג מסמכותו משהורה לדון בבקשתו של המשיב 3 מבלי שנמצא זכאי לכך, ופעל בניגוד לכללי הצדק הטבעי. 

           מטעם בית הדין ובית הדין לערעורים נטען כי אין עילה להתערבות בהחלטת בית הדין לערעורים – הנסבה כולה על עניינים שבסדרי דין וניהול פנימי של הקדש דתי, המצויים בסמכותו הייחודית של בית הדין ונתונים לשיקול דעתו. מטעם המשיב 3 לא הוגשה תגובה לעתירה.

3.        דין העתירה להידחות על הסף. כלל הוא כי ערכאה זו, בשבתה כבית משפט גבוה לצדק, אינה משמשת כערכאת ערעור על החלטותיהם של בתי הדין הדתיים – ובית הדין השרעי לערעורים בכללם. התערבותו של בית משפט זה בהחלטותיו של בית דין דתי היא חריגה ומצומצמת ביותר, ותיעשה רק במקרים מובהקים של חריגה מסמכות, פגיעה בעיקרי הצדק הטבעי, סטייה מהוראת חוק המכוונת לבית הדין הדתי, או כאשר נדרש סעד מן הצדק (ראו: בג"ץ 758/12 פלונית נ' בית הדין השרעי הגבוה לערעורים בירושלים, בפסקה 8 (31.1.2012); בג"ץ 9534/11 פלוני נ' בית הדין השרעי לערעורים, בפסקה ג (27.12.2011)). התערבות בעניינים הנוגעים לסדרי הדין של בית הדין הדתי מוגבלת עוד יותר (ראו: בג"ץ 11230/05 מואסי נ' בית הדין השרעי לערעורים בירושלים, בפסקה 7 (7.3.2007)).

           עניינם של העותרים אינו נמנה עם אותם מקרים חריגים המצריכים ומצדיקים את התערבותו של בית משפט זה. לטענתם של העותרים, על פי הדין השרעי הגשת תביעה לביטול מינוי של נאמנים על הקדש דתי מותנית בקבלת היתר מוקדם לכך מבית הדין, וכך גם תביעה לקבלת חשבונות מאת הנאמנים; ומשכך שגה בית הדין לערעורים כאשר הורה לברר את תביעתו של המשיב 3 מבלי שהלה ביקש היתר מוקדם לכך, וממילא היתר כזה לא ניתן לו. ואולם גם אם צודקים העותרים בטענתם – ומבלי להביע דעה בעניין זה – לכל היותר מדובר בטעות שבדין שנפלה בהחלטה. מאחר שבית משפט זה אינו משמש כאמור כערכאת ערעור על בית הדין לערעורים – הטעות הנטענת אינה מהווה עילה להתערבותנו. אף אין חשש לפגיעה בכללי הצדק הטבעי בעניינם של העותרים, שכן בהתאם להחלטת בית הדין לערעורים יינתן לעותרים יומם בבית הדין להתמודד עם טענות המשיב 3 נגדם לגופן.

4.        התוצאה היא שאנו מורים על דחיית העתירה על הסף. אין צו להוצאות.

           ניתן היום, ‏כ"ה בתשרי התשע"ז (‏27.10.2016).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16065670_G04.doc   זפ

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק חקירה ללקוחה שנחשדה באיומים וחבלה במזיד ברכב סיום הליך פלילי ללא הרשעה ללקוח שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית צו מניעה בעקבות פרסומים משמיצים בפייסבוק וביוטיוב שחרור ממעצר לקוח שנחשד בתקיפת שוטרים עקב סירוב המשטרה לגבות עדות מזכה מעד מרכזי שחרור ממעצר לקוח שתקף ופצע את בעל הבית שלו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014