חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בש"פ 5685/16 אוסאמה ג'ראיש נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

בש"פ 5685/16 אוסאמה ג'ראיש נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון

לפני:  

כבוד הרשמת ליאת בנמלך

המבקשים:

1. אוסאמה ג'ראיש

2. צור נ.ס. לבניה בע"מ

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

החלטה

1.        בפניי בקשה להארכת מועד להגשת בקשת רשות ערעור על פסק דין של בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 4.5.2016. בפסק הדין התקבל חלקית ערעור שהגיש המבקש 1 (להלן: המבקש) על פסק דין של בית משפט השלום בירושלים, כך שעונש המאסר בפועל שהושת עליו - בגין הרשעתו בעבירות מס על פי הודאתו - הופחת מארבעה-עשר חודשים לשניים-עשר חודשים (יתר רכיבי העונש - עונש מאסר מותנה וקנס - נותרו בעינם).

           המבקש מעוניין להשיג על פסק דינו של בית המשפט המחוזי, ולעתור לכך שעונש המאסר בפועל שהוטל עליו יבוטל או למצער יופחת כך שירוצה בעבודות שירות. בבקשה ובבקשת רשות הערעור המצורפת לה טוען המבקש כי יש להורות כן בין היתר בשל הודאתו בעבירות והחרטה שהביע, העובדה ששילם לרשויות המס את מלוא קרן המס בתוספת הפרשי הצמדה וריבית, וכן בשל נסיבותיו האישיות - מצבו הרפואי (אשר עונש מאסר בפועל עשוי לדרדר) והפגיעה בעסקיו.

           להשלמת התמונה יצוין כי ביצוע עונש המאסר עוכב (החלטת כב' השופט א' שהם מיום 15.7.2016) עד להחלטה בבקשה להארכת מועד להגשת בקשת רשות ערעור.

2.        הטעם הנוגע למצבו הרפואי של המבקש - מחלת מעיים דלקתית ובעיקר מחלת עיניים אשר בעקבותיה עשוי הוא לאבד על פי הנטען את מאור עיניו - עומד גם בבסיס הבקשה שבפניי למתן ארכה.

           לטענת המבקש לאחר מועד מתן פסק הוא נדרש לעבור טיפולים רפואיים, ובשל "הזמן והמחשבה" שהושקעו בכך לא פעל למציאת עורך דין שייצגו במועד, ורק ביום 12.7.2016, לאחר שקיבל אישור רפואי לביצוע ניתוח בעיניו, פנה לבא-כוחו הנוכחי.

           המבקש טוען כי בית המשפט המחוזי הלך אמנם כברת דרך מסויימת לטובתו, אך לא נתן את מלוא המשקל הרלבנטי למצבו הרפואי וליתר השיקולים השוקלים לטובתו, ועל כן סיכויי ההליך תומכים בקבלת הבקשה.

3.        המשיבה מתנגדת לבקשה. בתגובתה עמדה המשיבה על משך האיחור בהגשת ההליך (כמעט חודש), והיא טוענת כי המבקש לא ביסס את הטענה לפיה מצבו הרפואי מנע ממנו את הגשת ההליך הערעורי במועד (בהפנותה בין היתר לכך שהגיש בקשה לעיכוב ביצוע עונש המאסר), או למצער בקשה להארכת מועד להגשתו. עוד נטען כי בבית משפט השלום הסכימו הצדדים כי המשיבה תעתור לעונש של חמישה-עשר חודשי מאסר בפועל, וכי סיכויי ההליך אינם טובים.

4.        עיינתי בבקשה, בתגובה, בתשובת המבקש ובכל החומר שצורף, ומצאתי כי השיקולים השונים מושכים לכיוונים מנוגדים.

           מן הצד האחד, האיחור בו הוגש ההליך לבית משפט זה אינו קצר. כמו כן, בכל הנוגע להחמרה הרפואית שאירעה לאחר חלוף המועד להגשת ההליך הערעורי קיים קושי שכן "עקרונות הוודאות המשפטית וסופיות הדיון מתווים מדיניות משפטית לפיה נסיבות מאוחרות - אשר התרחשו לאחר חלוף המועד להגשת הערעור - אינן מצדיקות מתן ארכה, למעט מקרים חריגים ומצומצמים" (בש"פ 660/16 פלוני נ' מדינת ישראל (31.1.2016) (להלן: עניין פלוני)). בנוסף, המבקש פנה, באמצעות בא-כוחו דאז, לבית משפט השלום בבקשה לעיכוב ביצוע העונש, וההסבר לכך שלא פנה במקביל לבית משפט זה ולו בבקשה לקונית למתן ארכה אינו נקי מספקות. עוד אוסיף כי לעניין סיכויי ההליך המשוכה הניצבת בפני המבקש גבוהה, שכן עניין לנו בהליך ב"גלגול שלישי" ומבוקשו של המבקש הוא כי בית המשפט יקל בעונשו בשל נסיבות שאירעו בין היתר לאחר מתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי.

           מן הצד השני, יש ליתן משקל לכך שלפי הנטען לפחות חלק מן ההחמרה במצבו הרפואי של המבקש אירעה בסמוך לאחר שניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי. כך למשל ביום 26.5.2016, כשלושה שבועות לאחר מתן פסק הדין, עבר המבקש ניתוח בעינו (ניתוח שלטענתו לא שיפר את מצבו), וכן עבר טיפולים ובדיקות רפואיות סמוך לאחר מכן במוסדות רפואיים שונים. מכאן ההנחה כי היה באותן נסיבות (ובפרט הניתוח שעבר המבקש בעינו) כדי להשליך על האפשרות שהיתה נתונה למבקש להסדיר את ייצוגו לצורך הגשת ההליך הערעורי ולכלכל צעדיו, ולכל הפחות היה במצבו זה כדי להקשות עליו בכך. כמו כן בשונה מעניין פלוני הנ"ל (וראו ההחלטה נשוא פסק הדין בעניין פלוני - בש"פ 9090/15 פלוני נ' מדינת ישראל, פסקה 3 (21.1.2016)), המבקש צירף אסמכתאות לתמיכה בטענותיו לעניין מצבו הרפואי (וזאת מבלי להביע כל עמדה האם די באסמכתאות אלו לשם קבלת טענתו כי יש במצבו הרפואי כדי להצדיק הקלה בעונשו).

           לאחר שאיזנתי בין כל השיקולים מזה ומזה ובהתחשב באמת המידה המקלה יחסית הנוהגת בבחינת בקשה למתן ארכה להגשת הליך ערעורי פלילי ובנסיבות העניין בכללותן, סבורני כי הכף נוטה אל עבר המסקנה לפיה אין לחסום את דרכו של המבקש לבית משפט זה (מבלי שיש בכך להביע עמדה לעניין סיכויי ההליך).

           בקשת רשות הערעור המצורפת לבקשה תתקבל אפוא לרישום, וזו תועבר לטיפול ועימה הבקשה לעיכוב ביצוע גזר הדין.

           ניתנה היום, ‏כ"ג בתשרי התשע"ז (‏25.10.2016).

ליאת בנמלך

ר ש מ ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16056850_P04.doc    ב

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר לקוחה בעבירות תקיפה וניסיון דריסה סגירת תיק פלילי לזוג הורים שהואשמו בתקיפת ילדיהם הקטינים סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט אי הרשעה ללקוח בעבירת גניבה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014