חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בש"פ 8084/16 ניסים אטל נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

בש"פ 8084/16 ניסים אטל נ. מדינת ישראל

בית המשפט העליון

לפני:  

כבוד השופט י' דנציגר

העורר:

ניסים אטל

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 10.2.16 במ"ת 30749-01-16 שניתנה על ידי כבוד השופט י' מרזל

החלטה

           כשלעצמי אני תמה על עצם הגשת הערר, המכוון להחלטת בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 10.2.2016, בה קבע בית המשפט המחוזי (השופט י' מרזל) כי טיבן של העבירות המיוחסות לעורר, ועברו הפלילי המכביד, מצדיקים מעצר עד תום ההליכים מבלי שיוכן תסקיר מעצר בעניינו.

           מאז אותה החלטה הגיעו הצדדים להסכמה, במהלך דיון בערר שהוגש לבית משפט זה (שהתנהל לפני השופט ח' מלצר), כי יוכן תסקיר מעצר בעניינו, ותסקיר זה אכן הוכן, ובו המליץ השירות על שחרורו העורר לחלופה שהוצעה לצד הטלת צו פיקוח מעצר לתקופה של שישה חודשים. בית המשפט קמא דחה ביום 27.9.2016 את בקשת העורר לעיון חוזר והותירו במעצר מאחורי סורג ובריח עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, וזאת – כאמור – בניגוד להמלצת שירות המבחן.

           יתר על כן, ביום 13.10.2016 הורה בית משפט זה (השופט ס' ג'ובראן) על הארכת מעצרו של העורר ב-90 ימים נוספים, הגם שהליכי ההוכחות טרם החלו, ובפרט בהתחשב בעברו הפלילי המכביד של העורר, והעובדה שהפר תנאי שחרורו בעבר ושעודו שומר על קשר עם דמויות מעולם הסמים.

           בא כוח העורר טוען כי בית משפט זה (השופט ס' ג'ובראן) קבע כי הוא יוכל לטעון נגד החלטתו מושא הערר של בית המשפט המחוזי, וכך הוא עושה כעת.

           באת כוח המשיבה טוענת כי נקודת המוצא הינה העבירות שמיוחסות לעורר, המצדיקות כשלעצמן מעצר עד תום ההליכים. בנוסף, מפנה המשיבה לעברו הפלילי המכביד של העורר, לרבות הפרת הוראה חקוקה מצד העורר (בה הודה בהודעתו מיום 29.1.2010). עוד ציינה באת כוח המשיבה כי חלק מן המעורבים בפרשה עצורים עד לתום ההליכים ואחדים עצורים בפיקוח בשל חלקם השולי בפרשה, מה שאינו נכון כלל ועיקר בהתייחס לעורר.

           בא כוח העורר ביקש ליתן משקל נמוך לעברו המכביד של העורר ובפרט להודעתו בדבר הפרת הוראה חוקית, וחָלק על דברי באת כוח המשיבה בהתייחס לטעמים שבגינם נעצרו חלק מהמעורבים עד תום ההליכים.

           נקודת המוצא במקרים כגון דא היא הוראת סעיף 21(א)(1)(ג)(ד) לחוק המעצרים הקובע חזקה לפיה מסוכנתו של הנאשם בעבירות לפי פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973 (להלן – פקודת הסמים) מצדיקה מעצרו עד תום ההליכים. בנסיבות העניין אין הצדקה לסתור חזקה זו. לא זו בלבד שלחובת העורר עבר פלילי מכביד, הכולל – בין היתר – גם עבירת יצוא, יבוא, מחסר והספקה של סמים מסוכנים לפי סעיפים 13 ו-19א לפקודת הסמים (הגם שזו בוצעה לפני כ-11 שנים), אלא שמתסקיר שירות המבחן בעניינו עולה כי קיים סיכון להמשך התנהלות שולית ועוברת חוק בטווח הארוך מצד העורר, כי קיים אצלו קושי בזיהוי בעייתיות בחשיפה למצבים מכשילים, והעורר עצמו אישר כי הוא לא ניתק את קשריו עם דמויות המעורבות בעולם הסמים. נתונים אלו, לצד העבר הפלילי המכביד של העורר, הם שאינם מצדיקים סתירת חזקת המסוכנות של מי שמואשם בעבירות סמים שונות, שאינן קלות כלל ועיקר. דברים אלו נכתבים תוך מודעות לקצב התקדמותו האיטי של ההליך העיקרי.

           הערר נדחה איפוא.

           ניתנה היום, ‏כ"ח בתשרי התשע"ז (‏30.10.2016).

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16080840_W01.doc   חכ

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות אלימות במשפחה שחרור ממעצר חשוד בהצתת מבנה בית המשפט בתל אביב הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד אי הרשעה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014