חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 8401/15 עיריית בני ברק נ. שר האוצר
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 8401/15 עיריית בני ברק נ. שר האוצר

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט ע' פוגלמן

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

העותרת:

עיריית בני ברק

נ  ג  ד

המשיבים:

1. שר האוצר

2. המועצה הארצית לתכנון ולבנייה

3. חברת חשמל לישראל בע"מ

4. שר התחבורה

5. נתיבי ישראל בע"מ

6. עיריית גבעת שמואל

עתירה למתן צו על תנאי

פסק-דין

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

           עתירה זו של עיריית בני ברק מסבה עצמה על החלטת שר האוצר בעקבות המועצה הארצית לתכנון ובניה למתן צו לפטור לשם העלאת מתח של קו "חוצה גוש דן" של חברת החשמל מ-161 קילוולט ל-400 קילווולט. הפרשה בה מדובר היא רבת שנים ועניינה שדרוג תשתיות חשמל באיזור המרכז, לרבות בסמוך לבני ברק, עד לפתרון שונה של מנהרת תשתית שעליו שוקדים בתכנית. צו שר האוצר הנתקף בעתירה מבוסס על סעיף 266 ה(ב) לחוק התכנון והבניה, תשכ"ה-1965, שחוקק בתיקון 101 אשר נכנס לתוקף ב-2014, התאפשר לשם האוצר במקרים חריגים במיזם בעל חשיבות לאומית, לקבוע פטור מהיתר נדרש בתנאים מסוימים.

           הטענות שבעתירה עיקרן כי אין מתקיימות דרישות הסעיף, והן מבוססות על ההיסטוריה של הטיפול בנושא שהיא בת למעלה מעשרים שנה ועל אמירות שונות של הגורמים המעורבים במסגרת דיוני המועצה הארצית. מטעם משיבי המדינה נטען, בין השאר, שיהוי, כיון שהעתירה הוגשה בדצמבר 2015, ארבעה חודשים לאחר שנחתם הצו הנתקף ביום 4.8.15, וכן פורט הצורך החיוני שעליו בוסס. מטעם חברת החשמל נטען כי עסקינן בעתירת nimby (not in my back yard). קרי, הכל תומכים בחשיבות הנושא, ובלבד שלא יהא בשכונתם. החברה סבורה כי יש צורך בשדרוג בו עסקינן.

           לא שוכנענו כי יש להיעתר לעתירה. בגילוי לב שמענו, גם מפי מ"מ ראש העיר בני ברק, כי יש חשש בשכונת רמת אלחנן הסמוכה למקום מעבר הקו מהשלכותיו הסביבתיות; יצוין כאן כי הגם שישנו תסקיר סביבה אשר הוצג במועצה הארצית בדיון שהעיריה זומנה אליו אך לא התיצבה, לא שמענו, לרבות מן העיריה, כי יש נתונים מדעיים המגלים חשש בריאותי לפיו עוצמת השדה המגנטי לא תעלה בנסיבות העניין. ואולם, גם בגלל השיהוי שאכן היה אך לא רק בשלו, איננו סבורים כי אין מקרה זה מתאים להפעלת סעיף 226ה, מהטעמים עליהם עומדת המדינה.         

           אכן, אנו מבינים במישור ציבורי כי עיריה מבקשת ליתן ביטוי לחששות תושביה, גם אם אין להם ביסוס, אך הדרך לטפל בכך היא פניה למשרד להגנת הסביבה שנתן היתר קרינה מתאים, שבידו הכלים לבדוק, ושערים אלה לא ננעלו; אך נחזור ונאמר, להפיס לב התושבים החוששים, כי לא הובא בפנינו כל נתון של סיכון.

           איננו נעתרים איפוא לעתירה, ולפנים משורת הדין איננו עושים צו להוצאות.

           ניתן היום, ‏ב' בחשון התשע"ז (‏3.11.2016).

המשנה לנשיאה

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   15084010_T09.doc   רח

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה סגירת תיק פרקליטות בעבירות הצתה במזיד בהיעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי דחיית בקשה למתן צו הרחקה נגד לקוחה בעקבות חשיפת הקלטה שהוכיחה שדווקא מבקש הצו הוא שאיים ותקף בית המשפט הורה על מאסרו של אבי דוביצקי צייד הפדופילים סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014