חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 7776/16 שמורת הקופים בע"מ נ. השר להגנת הסביבה
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 7776/16 שמורת הקופים בע"מ נ. השר להגנת הסביבה

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט צ' זילברטל

כבוד השופט א' שהם

העותרת:

שמורת הקופים בע"מ

נ  ג  ד

המשיבים:

1. השר להגנת הסביבה

2. רשות הטבע והגנים

3. הקרן הקיימת לישראל

4. קרן מקלט הקופים בישראל

עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים

בשם העותרת:

עו"ד עילם ידין; עו"ד שגיא אגמון, עו"ד ניצן אילני

בשם משיב 1:

עו"ד רועי שויקה

בשם משיבה 2:

עו"ד אסף הראל; עו"ד יונתן הראל

בשם משיבה 3:

עו"ד שוש טרגין; עו"ד מאי וטילביצקי

בשם משיבה 4:

עו"ד הילה סמורזיק; עו"ד ורד בר

בשם המבקשים  להצטרף זאב ברין ותמר ברין:

עו"ד רנאטו יאראק

פסק-דין

השופט נ' הנדל:

1.       העותרת היא חברה לתועלת הציבור, שהוקמה במטרה לפדות קופים שגודלו לשם עריכת ניסויים מדעיים. היא רכשה למעלה מאלף קופים, המצויים ב"חוות מזור". בעתירתה טוענת היא כי התקציב לשם החזקת הקופים אזל, וכי על גורמי המדינה השונים לממן את המשך החזקת הקופים. כך מכוח הבטחה שלטונית או חובה חקוקה אחרת. משיב 1 – השר להגנת הסביבה – מתנגד לעמדה זו. לטענתו, על פי החוק העותרת היא האחראית הבלעדית על הקופים שרכשה. כן נטען כי לא ניתנה לעותרת כל הבטחה שלטונית לממן את המשך החזקת הקופים. יתר המשיבות הטעימו אף הן כי נטל החזקת הקופים אינו מוטל על כתפיהן, וכי בהעדר מימון מתאים לא יוכלו לסייע לעותרת בקבלת הסעדים המבוקשים בעתירה.

2.       המסגרת המשפטית שהציגה העותרת אינה מקימה בסיס לקבלת הסעדים המבוקשים. מקובלת עלינו עמדת המדינה, לפיה העותרת לא הצביעה על כל התחייבות מטעם גורם שלטוני בעניין מציאת פתרון בר קיימא לקופים מושא העתירה. כמו כן, במצב הנוכחי, שבו העותרת רכשה את הקופים והם מצויים בבעלותה, היא הגורם שעליו לדאוג לרווחתם. על כן, ככל שעסקינן ב"סכסוך" בין שני גורמים – העותרת והמדינה – אין בסיס לחיוב המדינה בסעדים המבוקשים בעתירה.

          כמובן, אין לכחד כי העתירה מעלה קושי. ככל שתחדל העותרת מלתפקד, עלול להיווצר מצב שבו לא יהיה מי שיטפל בקופים. ניתן להסכים לכך שמצב שבו יוזנחו הקופים יעורר בעיה שיש לתת עליה את הדעת. בדיון שהתנהל בפנינו הושם דגש על נקודה זו. כך, הן מבחינת ההגנה על הציבור והן מבחינת ההיבט של צער בעלי חיים. מכאן רצוננו להביא את הצדדים לשיג ושיח, שיוביל למציאת פתרון מעשי לבעיות שונות שעלולות לצוץ בעתיד. הצדדים הודיעו כי ינסו להגיע לפתרון מוסכם, ועדכנו כי מתקיים משא ומתן, גם במעורבות נציגי האוצר. יש לברך על מאמצים אלה ולצפות כי ימשיכו להתנהל עד לפתרון הוגן ומאוזן. 

סיכומו של דבר, העתירה הנוכחית, במתכונתה כפי שהוגשה, אינה פורשת את התשתית המתאימה להתערבותו של בית משפט זה ויש לדחותה. אכן, המשא ומתן טרם נשא פרי. העותרת עדכנה שאף לא חלה התקדמות משמעותית. יש לקוות כי הצדדים יגבירו את המאמצים למציאת פתרון הולם למצבם של הקופים. מכל מקום, העתירה הנוכחית אינה מסגרת מתאימה לניהול משא ומתן זה בפיקוחו של בית המשפט. יתרה מכך, לנוכח הודעות העדכון שהוגשו על ידי צדדים שונים, והציפיות שבית המשפט יתערב ויתווה דרך במשא ומתן – קיים חשש שהמשך הדיון בעתירה או השארתה תלויה ועומדת אינם בגדר תועלת אלא להפך. בכך אין לחוות כל דעה, כמובן, באם תוגש עתירה אחרת, הנטועה בבסיס העובדתי והנורמטיבי המתאים, בהתאם לזהותו של הגורם מגיש העתירה. דווקא בשל רגישות הנושא, חשוב כי אם העניין יגיע לבית המשפט – ההליך יעטה אדרת מתאימה.

3.       העתירה נדחית. בנסיבות העניין אין צו להוצאות.

           ניתן היום, ‏י"ב בטבת התשע"ז (‏10.1.2017).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16077760_Z08.doc   מא

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה ללקוחה בעבירת גניבה למרות היעדר פגיעה קונקרטית בעיסוקה קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות סגירת תיק חקירה ללקוחה שנחשדה באיומים וחבלה במזיד ברכב סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים סגירת תיק פלילי להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014