חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 8124/15 פרופ' שולמית מגנוס נ. הרב שמואל רבינ
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 8124/15 פרופ' שולמית מגנוס נ. הרב שמואל רבינ

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט י' דנציגר

כבוד השופט ע' פוגלמן

העותרות:

1. פרופ'  שולמית מגנוס

2. שריל בריקנר מאק

3. חנה קהת

4. אנדראה וייס

5. עמותת " מרכז צדק לנשים"

נ  ג  ד

המשיבים:

1. הרב שמואל רבינוביץ, הממונה על הכותל המערבי

2. הקרן למורשת הכותל המערבי

3. המשרד לשירותי דת

4. מנכל משרד ראש הממשלה

מבקשת להצטרף כידידת בית המשפט:

עמותת "בצדק"

מבקשות להצטרף כעותרת:

עמותת קולך – פורום נשים דתיות

מבקשות להצטרף כמשיבות:

לאה אהרוני ואח'

עתירה למתן צו על תנאי

החלטה

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

א. לאחר שמיעת הצדדים והעיון אנו מוצאים לנכון, מחד גיסא, להוציא צו על תנאי כפי שיפורט להלן, ומאידך גיסא לקבוע כי העתירה תישמע במאוחד עם עתירות בג"ץ 145/13 ובג"ץ 5199/15, בשל קרבת הנושאים שבהן.

ב. נציין תחילה, כי החלטנו לצרף את המבקשות להצטרף, את "קולך" כעותרת ואת המבקשות להצטרף כמשיבות. לגבי עמותת "בצדק" נקבע כבר בהחלטה מיום 26.1.16 שלא לצרפה.

ג. ברי כי חרף האמור בפסק הדין בדנג"ץ 4128/00 מנכ"ל משרד ראש הממשלה נ' הופמן, פ"ד נז(3) 289 שקבע זכות תפילה לנשים בעותרת דאז בכותל, אך תוך עיצוב חלופה – לא נמצא עד כה פתרון חלופתי מלא לסוגיית נגישותן של הנשים העותרות לכותל באופן דומה לנעשה ברחבת הכותל המסורתית. פתרון קשת רובינסון, הרחבה שמדרום לרחבה המסורתית, התקדם אך לא עד תום; יצוין כי הוא גם משמש, ואמור לשמש, קבוצות שאינן מן היהדות האורתודוכסית (מן התנועות הקונסרבטיבית והרפורמית). כיום ישנה שם רחבה גדולה יותר, אך היא אינה מגיעה, לעת הזאת לנגישות מלאה לכותל. מטעם העותרות נטען כי נמנעת מהן נגישות לרחבה המסורתית עם ספר תורה, ומחפשים על גופן שמא מועבר ספר תורה. לשיטתן אין עוד מקום לחפש להן חלופה, אלא עליהן להתפלל כדרכן שלהן ברחבה המסורתית.

ד. המבקשות להצטרף כמשיבות ציינו בפנינו כי יש הבדל בין עמדת הרבנות לעמדת היועץ המשפטי לממשלה בנושא, וכן העלו את סוגיית השפיטות באשר לנעשה בכותל (יצוין שכבר הועלתה בפסק דינו של השופט אנגלרד (במיעוט) בדנג"ץ הופמן).

ה. מטעם הממונה על הכותל נטען בפנינו, כי מאפשרים לנשים להתפלל בטלית ותפילין ברחבה המסורתית לפי פסיקת בית המשפט המחוזי, אך ספר תורה אינו נכלל בכך, ולא ניתן כלל לשום גורם להכניס ספרי תורה לרחבת הכותל המסורתי, אלא בקשת רובינסון.

ו. בשלב זה ניתן בזה צו על תנאי לפיו על משיבי המדינה לנמק מדוע לא יינתן לעותרות להתפלל כדרכן ברחבה המסורתית, או לחלופין יאופשר להן להתפלל כדרכן במקום שיש בו נגישות לכותל בדומה לרחבה המסורתית. תשובה בתוך 30 יום. לצד זאת, באחריות הרב הממונה על הכותל למנוע חיפושים על הנשים העותרות ודומותיהן מעבר לבדיקה הבטחונית הרגילה לכל באי הכותל. כאמור, התיק יישמע במאוחד עם בג"ץ 145/13 ובג"ץ 5199/16. עד אז יישבו היועץ המשפטי לממשלה והרבנות את חילוקי הדעות ביניהם, ככל שישנם.

           ניתנה היום, ‏י"ג בטבת התשע"ז (‏11.1.2017).

המשנה לנשיאה

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   15081240_T27.doc   רח

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי חויב לפצות אדם בלמעלה מ-300,000 ש"ח לאחר שקרא לו "פדופיל" ברשת אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בנסיבות מחמירות בקטינה קרובת משפחתו ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במכירת משקאות משכרים לקטינים לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014