חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 930/17 משה חברוני נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 930/17 משה חברוני נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט ס' ג'ובראן

כבוד השופט א' שהם

כבוד השופטת ע' ברון

העותר:

משה חברוני

                                          

נ  ג  ד

                                                                                                    

המשיבים:

1. מדינת ישראל

2. היועץ המשפטי לממשלה

                                          

עתירה למתן צו על-תנאי ובקשה לצו ביניים

                                          

בשם העותר:

עו"ד אמיר אבני; עו"ד דוד פורר

בשם המשיבים:

עו"ד מיטל בוכמן-שינדל

פסק-דין

השופט ס' ג'ובראן:

1. עניינה של העתירה שלפנינו היא בבקשתו של העותר כי בית משפט זה יורה למשיבים לשנות את מועדי הדיון בתיק ת"פ 66313-12-15, באופן שהדיונים בתיק יתקיימו פעם בשבוע, חלק מהיום, על מנת למנוע את הפגיעה הנטענת בבריאותו של העותר. לחלופין, מבקש העותר כי בית המשפט יורה למשיבים להפריד את משפטו של העותר ממשפטם של יתר הנאשמים בתיק הפלילי.

2.        עיינו בעתירה ובתגובה לה, והגענו לכלל מסקנה כי דין העתירה להידחות על הסף, בהיעדר עילה להתערבותו של בית משפט זה. הלכה ידועה היא כי בית משפט זה בשבתו כבית הדין הגבוה לצדק אינו יושב כערכאת ערעור על החלטות שקיבלו בתי המשפט המוסמכים בישראל. האמור נכון ביתר שאת כאשר מדובר בהחלטות ביניים בהליך פלילי לגביהן אין כלל זכות ערעור. זאת, על רקע השאיפה כי המשפט יתברר במהירות ובעילות לאור טיבו, מהותו והאינטרסים הכרוכים בו (וראו למשל: בג"ץ 6396/09 כהן נ' כב' השופט שכיב סרחאן, פסקה 2 (10.8.2009)). עמד על הדברים הנשיא מ' שמגר בבג"ץ 583/87 הלפרין נ' כב' סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, פ"ד מא(4) 683, 702 (1987):

"3. בית המשפט הגבוה לצדק לא יתערב בהליכים אזרחיים או פליליים לפני בתי המשפט הרגילים, אלא אם עולה טענה של העדר סמכות, או אם מתגלית תופעה קיצונית של שרירות בתחום שהוא מינהלי טהור. קביעת הרכבים, קביעת מועדים, דחיית משפטים והעברת תיקים צריכות להיות נושאים, המושארים לשיקול-דעתו של הגורם השיפוטי המוסמך בבית המשפט, שהופקד על נושא זה לפי חוק יסוד: השפיטה, או חוק בתי המשפט [נוסח משולב].

4. אוסיף, כי לכל מי שמבקש להשיג על התוצאה של החלטה יש, למעשה, פתרון: בתחום האזרחי יש אפשרות לבקש רשות ערעור, וכך הדבר גם מופעל כיום. בתחום הפלילי ניתן לכלול נושאים כגון אלה בטענות הערעור, אם יהיה ערעור (ואם יש בטענות משום ממש), והדבר התנהל כך עד כה במשך שני דורות ומעלה, בלי לגרום לתקלות. הניסיון לשלב את בית המשפט הגבוה לצדק בהליכים האזרחיים או הפליליים, כל אימת שבית המשפט לא יהיה נכון, למשל, לדחות משפט עקב אי-יכולתו של עורך הדין להתייצב לדיון (ראה, למשל, בג"ץ 802/87 [22]), לא יתרום לתקינות ההליכים, אלא היפוכו של דבר".

במקרה שלפנינו, לא נטענה טענת חוסר סמכות ולא נטענה ברצינות ולא הוכחה טענה של שרירות קיצונית בהחלטת בית המשפט המחוזי, ועל כן אין אנו מוצאים כל מקום להתערבותנו. טענותיו של העותר נבחנו על ידי בית המשפט המחוזי שדן בבקשה וקיבל החלטה המצויה במתחם שיקול דעתו.

3. אשר על כן, העתירה נדחית על הסף. בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

           ניתן היום, י"ז בשבט התשע"ז (13.2.2017).

ש ו פ ט

     ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17009300_H03.doc   שצ

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע תיק תאונת דרכים בו נפגעה הולכת רגל ונגרמו לה חבלות הסתיים בפסילה של 20 יום בלבד קבלת בקשת חנינה על עונש שהוטל על סטודנט שהורשע באוניברסיטת אריאל סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחות שהואשמו באי נקיטת אמצעי זהירות בחיה קבלת פטור מאיסור עיסוק ללקוח שהורשע בעבירת מין בקטינה מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהחזיק 2,443 תמונות וסרטי תועבה ובהם דמויות של קטינים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014