חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 7672/16 גוזור אלקרמה נ. מועצה מקומית דלית אל
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 7672/16 גוזור אלקרמה נ. מועצה מקומית דלית אל

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט ע' פוגלמן

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

כבוד השופט מ' מזוז

העותרים:

1. גוזור אלקרמה

2. ארגון מיזאן לזכויות האדם בע"מ

נ  ג  ד

המשיבה:

מועצה מקומית דאלית אל כרמל

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותרים:

עו"ד מחאמיד מוסטפא

בשם המשיבה:

עו"ד רנה לפידות; עו"ד רחל ינקוביץ-רועה

פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

1. בעתירה שלפנינו מבקשים העותרים – עמותת גוזור אלקרמה וארגון מיזאן לזכויות האדם בע"מ (להלן: העותרים) – כי יוצא צו על תנאי המורה למשיבה, המועצה המקומית דאלית אל כרמל (להלן: המועצה), לנמק מדוע לא תנקוט בפעולות הנדרשות להקצאת קרקע בתחום שיפוטה, לצורך הקמת מסגד שישמש את תושביה המוסלמים.

2. בתגובתה המקדמית טוענת המועצה כי דין העתירה להידחות על הסף משום שלעותרים קיים סעד חלופי, נוכח שיהוי בהגשת העתירה וכן מכיוון שהעותרים לא מיצו את ההליכים מול המועצה. לגופם של דברים, טוענת המועצה כי היא אינה מפלה בין תושביה בנושא הקצאת שטחים לתפילה וכי בנסיבות העניין אין מקום לחייבה בהקצאת קרקע לבניית מסגד.

3. בהחלטה מיום 2.2.2017 קבעתי כי העותרים רשאים להשיב לטענה בדבר קיומו של סעד חלופי. ביום 1.3.2017 הגישו העותרים תשובה כאמור, ובה טענו כי העתירה עוסקת בהחלטה הטעונה אישור שר הפנים, בהסתמך על סעיפים 190א(א) ו-(ב) לצו המועצות המקומיות, התשי"א-1950 (להלן: צו המועצות המקומיות), ומשכך בית המשפט לעניינים מינהליים אינו מוסמך לדון בעתירה.

4. לאחר שבחנתי את העתירה ואת התגובה המקדמית לה, הגעתי לכלל מסקנה כי דינה להידחות על הסף, שכן בנסיבות העניין עומד לרשות העותרים סעד חלופי בדמות פנייה לבית המשפט לעניינים מינהליים. בהתאם להוראת סעיף 5(1) לחוק בתי משפט לענינים מינהליים, התש"ס-2000 (להלן: החוק), בית המשפט לעניינים מינהליים מוסמך לדון בעתירה נגד החלטה של רשות (לרבות מחדל), בין היתר בהחלטה של רשות מקומית, אלא אם האחרונה טעונה אישורו של שר הפנים ועניינה העיקרי הוא החלטתו (פרט 8(א) לתוספת הראשונה לחוק). סעיף 190א לצו המועצות המקומיות אינו גורע מן האפשרות לבקש סעד כאמור, שכן אין לפנינו עתירה שעניינה העיקרי הוא החלטת שר הפנים, כי אם עתירה המכוונת להמנעות המועצה מקבלת החלטה בנושא הקצאת קרקע לבניין שישמש כמקום תפילה. ממילא, הסייג שבפרט 8(א) סיפא לתוספת לחוק אינו חל, ועומד לעותרים סעד חלופי. מטעם זה דין העתירה להדחות על הסף, מבלי שאני נדרש בשלב זה לגופן של טענות הצדדים לעתירה.

           העתירה נדחית אפוא. בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

           ניתן היום, ‏ז' באדר התשע"ז (‏5.3.2017).

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16076720_M07.doc   שג

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
חודשיים עבודות שירות בלבד לנאשם שביצע מעשים מגונים בחמש קטינות בתחבורה הציבורית סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ברשת שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים זיכוי סטודנטית מעבירות זיוף והונאה במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע עבירות מרמה והונאה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014