חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | ע"פ 3397/16 מדינת ישראל נ. גיל כלפון
קטגוריות: משפט פלילי

ע"פ 3397/16 מדינת ישראל נ. גיל כלפון

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופט א' שהם

המערערת:

מדינת ישראל

נ  ג  ד

המשיב:

גיל כלפון

ערעור על גזר דינו של בית המשפט המחוזי ירושלים מיום 18.02.2016 בת"פ 45144-09-14

פסק-דין

השופט נ' הנדל:

1.       ערעור המדינה על חומרת העונש במקרה שמעורר קושי בהכרעה. ברקע, כתב אישום מתוקן שהוגש נגד המשיב בו הוא הודה. עסקינן בעבירות של סחיטה באיומים וקשירת קשר לסחיטה בכוח. העבירות, על נסיבותיהן, מבטאות חומרה שדורשת עונש הולם. בית המשפט הטיל על המשיב עונש מאסר בפועל לתקופה של שישה חודשים בדרך של עבודות שירות למעט ניכוי תקופת מעצר של 32 יום, וכן עונש מאסר על תנאי.

          מתברר כי על שותפו של המשיב הוטל עונש מאסר בפועל לתקופה של 15 חודשים, ואילו המשיב למעשה כמעט וסיים את ריצוי עונש עבודות השירות. עוד יצוין כי מהתסקיר עולה כי המשיב מתקדם בהליכי השיקום.

2.       זו הדילמה המונחת בפני בית המשפט בתיק זה. מצד אחד, לנוכח חומרת המעשים, הענישה הנוהגת, והעונש שנגזר על השותף, יש מקום לגזור על המשיב עונש מאסר לתקופה שאמנם אינה מגיעה לשנה, אך אינה כה רחוקה ממנה. מהצד האחר, לא ניתן להתעלם מכך שהמשיב, כאמור, כמעט סיים לרצות את עונשו, והוא מגלה סימנים חיוביים בתהליך השיקום תחת פיקוח שירות המבחן. לכך יש להוסיף כי לשותף עבר פלילי של מספר עבירות שאינן קלות, ואילו המשיב הורשע בעבר בעבירה אחת בלבד. השותף הפעיל אלימות במקרה, בניגוד למשיב, אך האחרון היה דומיננטי יותר בתכנון עבירות הסחיטה.

3.       בהינתן כל אלה, נדמה כי דרך הביניים היא המתבקשת. דהיינו, כשם שלא יהיה צודק בנסיבות המקרה להימנע מהטלת מאסר בפועל על המשיב, כך לא יהיה ראוי להשית עליו תקופת מאסר שהיה נכון להטיל לולא הנסיבות שצוינו לעיל. תוצאה זו יוצרת איזון שגם אם הוא נערך בדיעבד, הרי שאין מקום להיאחז בקצוות. קרי, לא יהיה נכון, מצד אחד, לגזור עונש מאסר לתקופה ארוכה מזו שנקבעה או מצד אחר, להימנע מהטלת עונש מאסר בפועל. בקביעת התקופה יש להתחשב – אם כי לא לחשב – את התקופה שביצע המשיב בדרך של עבודות שירות.

4.       סוף דבר, הערעור מתקבל באופן שתחת תקופת המאסר בעבודות שירות שנקבעה, תקופת המאסר בפועל מאחר סורג ובריח שתיגזר על המשיב היא 5 חודשים, בניכוי ימי המעצר של 32 יום. עונש המאסר על תנאי שנגזר בתוקף. על המשיב להתייצב לתחילת ריצוי עונשו בבימ"ר ניצן ביום 1.6.2017 לא יאוחר מהשעה 09:00, או על פי החלטת שב"ס, כשברשותו תעודת זהות או דרכון. על המשיב לתאם את הכניסה למאסר, כולל האפשרות למיון מוקדם, עם ענף אבחון ומיון של שב"ס בטלפונים: 08-9787377, 08-9787336.

           ניתן היום, ‏א' באייר התשע"ז (‏27.4.2017).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16033970_Z02.doc   מא

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
דחיית בקשה למתן צו הרחקה נגד לקוחה בעקבות חשיפת הקלטה שהוכיחה שדווקא מבקש הצו הוא שאיים ותקף סגירת תיק משטרתי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה שימוע לעובדת עירייה ממרכז הארץ שנחשדה בגניבה ממעביד הסתיים ללא פיטורים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בחדירה לחומר מחשב שחרור ממעצר חשוד בעבירות חבלה או פציעה כשהעבריין מזויין המשטרה סגרה תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים נגד בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014