חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בש"פ 3578/17 פלוני נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

בש"פ 3578/17 פלוני נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון

לפני:  

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

המבקשת:

פלונית

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת  ישראל

בקשת רשות לערור על החלטתו של בית המשפט המחוזי בנצרת מיום 28.4.2017 בעמ"י 48419-04-17 שניתנה על-ידי כבוד השופט י' בן-חמו

החלטה

1.        זוהי בקשת רשות לערור ב"גלגול שלישי" על החלטתו של בית המשפט המחוזי בנצרת מיום 28.4.2017 לעצור את המבקשת מאחורי סורג ובריח עד ליום 2.5.2017 בשעה 12:00 (עמ"י 48419-04-17, השופט י' בן-חמו). בית המשפט המחוזי קיבל את ערר המדינה על החלטתו של בית משפט השלום בנצרת מיום 28.4.2017 להסתפק במעצר בית של המבקשת בתנאים מגבילים (מ"י 48109-04-17, השופטת נ' דלה מוסא).

2.        בתמצית יש לומר כי עניינה של הבקשה שבפני הוא מעצרה של המבקשת על רקע חשדות לפגיעה בעצמה ובילדיה, כפי שנלמד מהדברים שאמרה המבקשת למנהלת המעון שבו שוהה בנה. המבקשת חשודה בעבירה של איומים.

3.        בית משפט השלום קבע כי נשקפת מסוכנות מהמבקשת כלפי ילדיה הקטינים, אך קבע גם כי ניתן להשיג את תכלית המעצר על-ידי שחרור המבקשת למעצר בית בתנאים מגבילים. לפיכך, בית המשפט המחוזי הורה על שחרורה של המבקשת למעצר בית מלא בעיר מרוחקת ממקום מגוריה בצפון הארץ עד ליום 3.5.2017, וזאת בפיקוחו של אדם המתנדב בסיוע לאוכלוסיות מוחלשות ובכפוף להפקדת ערבות אישית על-ידי המבקשת והמפקח. ילדיה של המבקשת שוהים כעת בחזקת אמה, בעיר מגוריה של המשפחה, ועמה נמצאות בקשר רשויות הרווחה.

4.        על החלטה זו הוגש ערר מטעם המדינה וכן ערר שכנגד מטעם המבקשת. בית המשפט המחוזי דחה את ערר המבקשת, קיבל את ערר המדינה והורה על מעצרה של המבקשת כאמור לעיל. בית המשפט המחוזי קבע כי קיימת מסוכנות ממשית שהמבקשת תפגע לא רק בעצמה אלא גם בילדיה, וכן קבע כי לא ניתן להשלים את החקירה כאשר המבקשת נמצאת במעצר בית. בית המשפט המחוזי הוסיף וציין כי לאירוע נשוא המעצר קדם אירוע נוסף, אשר גם ממנו ניתן ללמוד על התנהלות המבקשת כלפי ילדיה, וכן סבר כי הטענות בדבר מצבה הכלכלי והנפשי של המבקשת מחזקות את החשדות כלפיה. לבסוף, בית המשפט המחוזי הורה על עריכת בדיקה פסיכיאטרית למבקשת מכוח סעיף 17 לחוק טיפול בחולי נפש, התשנ"א-1991.

5.        הבקשה שבפני מכוונת נגד החלטתו של בית המשפט המחוזי. המבקשת טוענת כי יש להבין את הדברים שאמרה כזעקה לעזרה, וכי המקרה הנוכחי מתאים לטיפול במסלול הסוציאלי ולא במסגרת ההליך פלילי. המבקשת מדגישה את נסיבות חייה הקשות וכן כי היא נעדרת עבר פלילי. כמו כן, המבקשת טוענת כי ניתן להשלים את פעולות החקירה כשהיא מצויה במעצר בית, וכי הארכת מעצרה בחמישה ימים אינה מידתית בשים לב להודאתה בדברים, גם אם בסייגים.

6.        ביום 30.4.2017 הוריתי על קבלת תגובתה של המדינה לבקשת הרשות לערור עד היום בשעה 12:00. על-פי האמור בתגובה, המבקשת נלקחה היום לבדיקה פסיכיאטרית ופעולות החקירה האחרות צפויות להסתיים עד מחר, ביום 1.5.2017, בשעות הצהריים. עוד נאמר בתגובה כי המשיבה תבקש לקיים מחר דיון בבית משפט השלום בנצרת על מנת שזה יוכל לבחון את חוות הדעת הפסיכיאטרית, וכן כי באותו מעמד תודיע המדינה אם היא מתכוונת להגיש הצהרת תובע או שמא תבקש את שחרורה של המבקשת בתנאים מגבילים, בין היתר, בהתאם לתוצאות הבדיקה הפסיכיאטרית. לטענת המדינה, אין מקום למתן רשות לערור בשים לב למכלול הנסיבות ולעדכונים אלה.

7.        לאחר שבחנתי את הבקשה ואת התגובה לה, הגעתי לכלל מסקנה כי בשלב זה לא נדרשת הענקתה של רשות לערור. מלכתחילה, הבקשה לא הצביעה על היבטים עקרוניים אלא על "טעמי צדק". אני סבורה שנוכח העדכונים שנכללו בתגובת המדינה שיקולי הצדק הפרטני זכו להתייחסות.

8.        בשולי הדברים אוסיף כי מן הטיעונים שעלו בתיק הצטיירה תמונה של משפחה השרויה במצוקה ומוכרת לגורמי הרווחה. עניין זה עצמו אינו בפני, אך לא אוכל לסיים את הטיפול בבקשה מבלי להביע תקווה כי המשפחה תקבל את הסיוע שלו היא נדרשת, ללא קשר להיבטים הפליליים הנבחנים בנפרד.

9.        סוף דבר: הבקשה לרשות לערור נדחית.

           ניתנה היום, ‏ד' באייר התשע"ז (‏30.4.2017).

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17035780_A02.doc   עכ

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
ביטול צו למניעת הטרדה מאיימת שהוצא בעקבות תלונת שווא במסגרת סכסוך שכנים סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים שחרור ממעצר לקוח שנחשד בביצוע עבירות אלימות כלפי בת זוגו אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות מין בילדיו הקטינים סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014