חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 3225/17 עבד אלמגיד עבדללה עבד אלכרים ואח' נ.
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 3225/17 עבד אלמגיד עבדללה עבד אלכרים ואח' נ.

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט ע' פוגלמן

כבוד השופטת ד' ברק-ארז

כבוד השופט מ' מזוז

העותרים:

עבד אלמגיד עבדללה עבד אלכרים ואח'

נ  ג  ד

המשיבים:

1. רשות האוכלוסין וההגירה

2. ממונה ביקורת הגבולות

עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים

בשם העותרים:

עו"ד הישאם ביטאר

בשם המשיבים:

עו"ד רן רוזנברג

פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

1.        העותרים הם אזרחי סודן שניתנה בהתייחס אליהם הוראת שהייה במתקן "חולות". לטענתם הינם ממוצא דארפורי, ומטעם זה יש לבטל את הוראת השהייה בעניינם.

2.        ברקע הדברים יש להזכיר את הנחיית המשיבים בהקשר זה, עליה הם עומדים בתגובתם. עמדת המשיבה 1 הינה כי אין להפנות בשלב זה סודנים יוצאי חבל דארפור למרכז השהייה חולות (יצוין כי האמור אינו חל על מסתננים חדשים שהגיעו לישראל לאחר פרסומו של החוק למניעת הסתננות ולהבטחת יציאתם של מסתננים מישראל (תיקוני חקיקה והוראות שעה), התשע"ה-2014 (להלן: החוק המתקן)). המשיבים מבהירים את דרך הפעולה בגדרה מיושמת המדיניות האמורה, כלהלן:

"מסתנן נתין סודן שהייתה במערכת אינדיקציה בעניינו כי הוא סודני ממוצא דארפורי, הוחלט שלא תוצא בעניינו הוראת שהייה וכי הוא לא יוזמן לשימוע טרם הוצאת הוראת שהייה, כך שרישיונו יוארך בהתאם על-פי ההנחיות הקיימות.

מסתננים סודנים שמוצאם מחבל דארפור שהיו במרכז השהייה עובר להודעת המשיבה 1 – עניינם נבחן בהדרגה וככל שאומת המידע, בוטלו הוראות השהייה בעניינם.

ככל שאינדיקציה לגבי מוצאו הדארפורי לא מופיעה במערכת, והמסתנן הסודני טוען להיותו ממוצא דארפורי, נקבע כי הלה יוזמן לשימוע במרכז השהייה "חולות". אם במסגרת השימוע, ועל סמך המידע המופיע במערכת, נמצא כי מוצאו של אותו מסתנן סודני הוא אכן מחבל דארפור – תבוטל הוראת השהייה בעניינו.

עם זאת, ההודעה הבהירה כי אין בעצם העלאת הטענה כי מסתנן הוא ממוצא דארפורי בכדי להוביל באופן אוטומטי לביטול הוראת השהייה שהוצאה בעניינו. באם העלה המסתנן את טענת מוצאו הדארפורי לאחר הוצאת הוראת השהייה בעניינו – יהיה עליו להתייצב במרכז השהייה והעניין ייבחן בהדרגה לאחר קליטתו במרכז השהייה".

           המשיבים הבהירו כי לאחר הצגת העמדה האמורה בוטלו הוראות השהייה של שוהים במתקן חולות שהיה מידע בעניינם כי הגיעו מחבל דארפור. כיום, שוהים במתקן השהייה 223 אזרחים סודנים. על חלקם ההנחיה האמורה לא חלה שכן הגיעו לישראל לאחר פרסומו של החוק המתקן; לגבי האחרים, אין אינדיקציה במערכות הממוחשבות כי הם ממוצא דארפורי. אלה האחרונים יכולים לפנות לרשות ולבקש לטעון לפניה כי מוצאם מחבל דארפור.

העותרים תוקפים את חוקיות המדיניות האמורה ומבקשים כי תבוטל.

3.        דינה של העתירה להידחות על הסף בשל קיומו של סעד חלופי לפני בית הדין לעררים, לפי חוק הכניסה לישראל, התשי"ב-1952 אשר מוסמך לדון בחוקיות הוצאת הוראת השהייה לעותרים, והעובדה שהעותרים מבקשים לתקוף מדיניות כללית, אינה גורעת מכך. עמדנו על כך אך לאחרונה:

                  

       "בית הדין לעררים ידון בערר בהתאם לעילות, לסמכויות ולסעדים שלפיהם דן בית משפט לעניינים מינהליים בעתירה מינהלית לפי סעיף 8 לחוק בתי משפט לעניינים מינהליים, התש"ס-2000 (להלן: חוק בתי משפט לעניינים מינהליים). לאמור, בית הדין לעררים מוסמך להידרש גם לשאלת חוקיותו של המתווה הנתקף בעתירה זו – אף אם מדובר בשאלה כללית ועקרונית – במסגרת "תקיפה עקיפה" (ראו והשוו בג"ץ 4531/09 ברגותי נ' שירות בתי הסוהר (16.6.2010); בג"ץ 6090/08 ברגר נ' שר המשפטים, פסקאות 6-5 (11.8.2008); בג"ץ 5294/13 טולדנו נ' בנק ישראל – המפקח על הבנקים, פסקה 15 (11.9.2013)).

       כידוע, החלטה סופית של בית הדין לעררים ניתנת לערעור בזכות לפני בית משפט לעניינים מינהליים (סעיף 13לא לחוק הכניסה לישראל), ופסק דין של בית משפט לעניינים מינהליים בערעור מינהלי נתון לערעור לפני בית המשפט העליון אם ניתנה רשות לכך (סעיף 12 לחוק בתי משפט לעניינים מינהליים)". (בג"ץ 8662/15 המוקד לפליטים ומהגרים נ' היועץ המשפטי לממשלה (5.1.2016)).

           דברים אלה יפים לענייננו.

4.        לכך יש להוסיף כי העתירה כורכת עניינם של עותרים שונים שהתשתית העובדתית בעניינם שונה, וכי העותרים הגישו את העתירה בטרם מוצו ההליכים בעניינם (וכפי שמציינים המשיבים בעניינם של חלק מהעותרים – שימוע שנערך בעניינם, הביא לביטול הוראת שהייה).

           העתירה נדחית אפוא על הסף בשל קיומו של סעד חלופי.

           בנסיבות העניין, אין אנו עושים צו להוצאות.

           ניתן היום, ‏ה' באייר התשע"ז (‏1.5.2017).

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17032250_M02.doc   גב

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
קבלת בקשה לעיכוב הליכים בתיק יבוא סמים אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם 750,000 ש"ח בגין לשון הרע שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בטרמפיסטית קטינה למרות קיומה של הצהרת תובע אבי דוביצקי חויב לפצות אדם בלמעלה מ-300,000 ש"ח לאחר שקרא לו "פדופיל" ברשת פרשת "קוד מקור" בשיתוף ה-FBI - בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להמשיך ולהחזיק במחשביו של לקוח המשרד זיכוי נאשם מעבירות איומים ותקיפת עובד ציבור

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014