חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | ע"פ 6908/16 פלוני נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

ע"פ 6908/16 פלוני נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

לפני:  

כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט מ' מזוז

המערער:

פלוני

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים (השופט א' כהן)  מיום 13.7.16 בת"פ 44305-10-15

פסק-דין

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

           המערער כיום בן 20, הורשע לפי הודאתו בשני אישומים. האישום האחד כלל השתתפות בהתפרעויות, הצתתם והשלכתם של בקבוקי תבערה וכן יידוי אבנים לרבות אבן לעבר שוטר שפגעה בקסדתו, והכל במספר ניכר של מקרים במהלך מבצע צוק איתן בקיץ 2014, בהיותו קטין קרוב לבגירות. העבירות היו התפרעות, נשיאת נשק והובלתו, הצתה ונסיון תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, במסגרת הפרות סדר בספטמבר 2015.

בית המשפט קמא עיין בתסקיר שירות המבחן למבוגרים. יצוין כאן כי חרף קטינותו של המערער באישום הראשון טיפל בתיק שירות המבחן למבוגרים; התסקיר תיאר עבר נקי במשפחה נורמטיבית ורצון ללימודים, ופעולה מתוך פרץ אימפולסיבי ללא שיקול דעת. נוכח אופי העבירות וחומרתן לא ניתנה המלצה טיפולית.

           בית המשפט קמא, שנדרש לפסיקה, קבע כי הקטינות אינה יכולה להיות חסינות בפני מאסר בפועל, עמד על חומרת הפוטנציאל שבבקבוקי תבערה ודן את המערער באישום הראשון ל-36 חודשי מאסר; באישום השני נקבע מתחם שבין 8 ל-16 חודשי מאסר (אין מתחם באישום הראשון נוכח הקטינות), ונגזרו עשרה חודשים מצטברים, ובסך הכל 46 חודשי מאסר, וכן מאסר על תנאי של 12 חודש.

           הערעור מכוון כלפי חומרת העונש. הטענה היא שמקום שמדובר במי שהיה קטין באישום הראשון, היה מקום ליתר התחשבות בגורם זה וכן בהודיה, מה גם שהתסקיר היה ביסודו חיובי. יצוין – על פי תסקיר עדכני – כי בשל היותו של המערער מוגדר כאסיר בטחוני אין לו קשר לשירות הסוציאלי בבית הסוהר, וכי לחובתו עבירת משמעת אחת. מטעם המדינה נטען, גם בהתחשב בפסיקה בכגון דא ובמגמת ההחמרה, כי אף אם לא צוין בפסק הדין – כפי שהערנו – שכתב האישום בנוי בעיקר על מה שמסר המערער עצמו לאחר שנלכד פעם אחת, ואולי בכך יש טעות, אין בה כדי להשליך על העונש, שהוא מידתי כנאמר בהתחשב בריבוי המקרים שבאישום הראשון.

           החלטנו להתערב במידת מה בעונש על-ידי הפחתת חמישה חודשים מעונש המאסר הכולל בפועל, בלא שנדקדק בשאלה מאיזה חלק מגזר הדין ניתנת ההפחתה. אין בכך כדי להקל ראש בעבירות; כפי שנאמר ונכתב לא אחת, ידוי בקבוקי תבערה, בדומה לעבירות הצתה, טומן סכנה רבה בשל הפוטנציאל להתלקחות שאחריתה מי ישורנה. בנוסף, ידוי אבנים – כולל פגיעה בקסדת שוטר – טומן פוטנציאל קשה, אילולא הגנה הקסדה במקרה זה. ואולם, הטעם להפחתה הוא, בראש וראשונה, הקטינות באישום המרכזי, הראשון, גם אם היה המערער קרוב לבגירות; ונזכור – כאמור – כי תיעוד האישומים בכתב האישום בא ברובו הגדול מפי המערער. אכן, אין בקטינות כדי להעניק חסינות ממאסר, ואף במקרה דנא אין כוונה לענישה שיקומית, אולם יתכן כי תסקיר שירות המבחן לנוער היה מוסיף בהקשר זה, בלא לפגוע בעבודה מקצועית שעשה שירות המבחן למבוגרים.

           נוסיף, כי תמוה בעינינו, והערנו לא אחת, כי אין טיפול סוציאלי של ממש גם לאסירים צעירים, למשל ממזרח ירושלים – תושבי ישראל – כמו המערער, המוחזקים כאסירים בטחוניים. הנושא רגיש ומצדיק הידרשות של נציבת שירות בתי הסוהר, והוא יובא לפניה. איננו רוצים ב"אוניברסיטה לטרור", בודאי למי שלפני כן לא חטא בו.

           כאמור, החלטנו להפחית 5 חודשים מן המאסר בפועל, שיעמוד על 41 חודש. המאסר על תנאי בעינו. אנו מקוים כי המערער לא יחזור לסורו חלילה, ועם שחרורו ילמד כמשאלתו ויהפוך אדם מועיל.

           ניתן היום, ‏ח' באייר התשע"ז (‏4.5.2017).

  

המשנה לנשיאה

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16069080_T03.doc   רח

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סטודנט למשפטים שהודה בהונאה בבחינה לא יורחק מהלימודים בקריה האקדמית אונו שחרור חשוד במעשה מגונה בקטינה ממעצר בית בשל היעדר עילת מעצר והתיישנות ביטול כתב אישום ללקוח שהחזיק ב-1.3 ק"ג של סם מסוג קנאביס קבלת חנינה מהנשיא ללקוח שהורשע בהתפרצות וגניבה שחרור ממעצר לקוח שנחשד באונס ותקיפה של בת זוגתו במשך כשנתיים סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בגניבה והיזק לרכוש במזיד

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014