חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 4649/16 אבי גפן ,עו"ד ואח' נ. כנסת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 4649/16 אבי גפן ,עו"ד ואח' נ. כנסת ישראל

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט מ' מזוז

העותר:

אבי גפן ,עו"ד ואח'

נ  ג  ד

המשיבים:

1. כנסת ישראל

2. משרד המשפטים

3. היועץ המשפטי לממשלה

4. לשכת עורכי הדין

עתירה למתן צו על תנאי

פסק-דין

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

           עתירה זו מכוונת כנגד החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014, שבו נקבע הליך של בקשה ליישוב סכסוך טרם הגשתה של תובענה בסכסוך משפחה, כך שהצדדים יוזמנו ליחידת סיוע של בית המשפט לענייני משפחה במסלול ייעוצי וטיפולי. החוק הופעל ביולי 2016 ותוקפו לשלוש שנים.

           העתירה – מאת 61 עורכי דין העוסקים בענייני משפחה – מכוונת, על יסוד טענת זכות הגישה לערכאות, לבטל את הדרישה לפניה ליישוב סכסוך בטרם הגשת כתבי תביעה. לטענתם – בכתב, ובעל פה לפנינו – הדבר יצר סרבול ואף אנדרלמוסיה, וגם החיה במידה מסוימת את מרוץ הסמכויות בין בתי המשפט למשפחה לבתי הדין הרבניים. הכנסת סבורה כי אין בחוק פגיעה בזכות הגישה לערכאות אלא מתן פסק-זמן בלבד, וכי הליכי החקיקה היו ממצים. לשיטת המדינה לוקה העתירה בשיהוי, שכן הוגשה ביוני 2016 ערב כניסת החוק לתוקף ביולי אותה שנה (לאחר דחיות), וכשהושקעו משאבים להיערכות למימושו. לגופו של דבר טוענת המדינה, כי נרשמו סימני הצלחה לחוק בתקופת קיומו. לשכת עורכי הדין תומכת בעמדתם הבסיסית של  העותרים, אך סברה כי יש להיאבק על העמדה בדרכים אחרות, בכנסת ואל מול הממשלה.

           לאחר עיון ושמיעת טיעונים הצענו לעותרים למשוך את העתירה תוך שמירת זכויות, ומבלי שנידרש לשיהוי; זאת, תוך שאנו מתעדים את האמור להלן. ניתנה הסכמתם. רושמים אנו לפנינו את אלה: ראשית, ביולי 2017 יוגשו, לפי סעיף 8 לחוק, דו"חות על-ידי שרת המשפטים ושר הרווחה והשירותים החברתיים לועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת באשר ליישום החוק. עוד בתקופה הקרובה, בטרם הגשתם, בידי העותרים (וכמובן לשכת עורכי הדין) להגיש תזכיר הכולל את השגותיהם באשר ליישום (לטענתם יש מאות החלטות בבתי משפט לענייני משפחה בהקשר זה). לאחר מתן הדו"חות אף יוכלו לשוב ולהגיש עמדתם לגביהם. ועדת החוקה, חוק ומשפט תדון בדו"חות, כפי שחזקה עליה, והעותרים כמו גורמים מעוניינים אחרים יוזמנו להשמיע עמדתם. עסקינן בהוראת שעה, ולכן יש חשיבות מיוחדת לניסיון שיצטבר במהלך התקופה, הן בבתי המשפט לענייני משפחה והן בבתי הדין הדתיים. והעותרים, הבאים "מן השטח" וידם על הדופק, וכן לשכת עורכי הדין יוכלו לקיים דיאלוג עם הרשויות ולהשמיע עמדתם לאורך התקופה, בטרם יוחלט אם על תיקונים ואם על הארכה בסופו של יום.

           בנתון לכך נמחקת העתירה בלא צו להוצאות.            

           ניתן היום, ‏ח' באייר התשע"ז (‏4.5.2017).

המשנה לנשיאה

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16046490_T10.doc   רח

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר ימים לקוח שנחשד בדקירתה ופציעתה של אישה תוך שהוא סוחר בסמים מסוכנים אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בסחר בסמים בעקבות פגמים ראייתיים של ממש בתיק החקירה שחרור ממעצר לקוח שנחשד בדקירתה ופציעתה של אישה לאחר שהוכח כי מדובר בתלונת שווא סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בסחר בסמים מסוכנים קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בביצוע עבירות אלימות ופגיעה בפרטיות סגירת תיק יבוא קנביס לישראל בהיעדר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014