חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | ע"פ 11/58 דן שמר נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

ע"פ 11/58 דן שמר נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון

לפני:  

כבוד הרשם גלעד לובינסקי זיו

מבקש העיון:

המערער:

עמיחי רדזינר

דן שמר

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

בקשה לעיין בתיק בית המשפט

החלטה

           לפניי בקשה מטעם המבקש לעיין בתיק שבכותרת, שעניינו משפטם הפלילי של רוצחי ישראל קסטנר, לצורך מחקר אקדמי. המשיבה מסכימה לבקשה באופן חלקי ובסייגים.

           מעיון בתיק עולה כי למצער חלק מהמסמכים המצויים בו הם בעלי פוטנציאל לפגיעה מסוימת בפרטיות ובצנעת הפרט. עם זאת, קיימים מספר שיקולים נוגדים התומכים במתן רשות עיון, ובהם חשיבותו הציבורית וההיסטורית של התיק; וכן תכלית העיון - עריכת מחקר אקדמי - אשר הוכרה פעמים רבות כתכלית ראויה לצורך קבלת רשות עיון. זאת ועוד, בעת בחינת החשש לפגיעה בפרטיות יש להביא בחשבון את העובדה שפסק הדין בערעור ממילא פורסם ברבים (פ"ד י"ב 1905), כמו גם את הזמן הרב אשר חלף. עוד יש לציין, כי אין בנמצא אינדיקציה לקיומו של איסור שבדין לעיין בתיק. 

           שיקול נוסף אותו יש להביא בחשבון הוא מצבו הפיסי של התיק. התיק, שהובא מגנזך המדינה, מרופט ובלוי, דפיו דקיקים ביותר ונראה כי הם עלולים להיקרע בקלות רבה. כפי שציין כב' הרשם (כתוארו דאז) י' מרזל בבג"ץ 1/49 בז'רנו נ' שר המשטרה (28.2.2006) (להלן: עניין בז'רנו), החשש בהקשר זה הוא כי "...יעיין האחד, יעיין השני, ובבוא השלישי לעיין יגלה כי כוחותיו של התיק לא עמדו לו, והוא התפורר לרסיסים ועימו גם נעלמה זכותם של אחרים לעיין בתיק, ונכס מנכסי הציבור והמשפט - אין" (פיסקה 6 להחלטה).

           משאיזנתי בין השיקולים המפורטים לעיל, רואה אני להורות כדלקמן:

1. המבקש יהיה רשאי לעיין בתיק, אך זאת בכפוף למתן התחייבות בכתב מטעמו להימנע מלמסור או לפרסם פרטים אשר יש בהם כדי לפגוע בפרטיותו של כל אדם (למעט פרטים אשר פורסמו בפסק הדין שניתן בערעור);

2. על מנת לשמור על שלמותו הפיסית של התיק, העיון לא ייערך בבית המשפט אלא בגנזך המדינה, וזאת מתוך הנחה כי בידי גנזך המדינה נתונים אמצעים לשימור התיק וליצירת התנאים המתאימים לעיון בו (ראו והשוו, עניין בז'רנו לעיל; ע"פ 119/51 פל נ' היועץ המשפטי לממשלה (1.8.2010); בג"ץ 239/51 דאוד נ' ועדת הערעורים לאזור ביטחון (24.3.2015). כן ראו, סעיף 10 לחוק הארכיונים, התשט"ו-1955; ותקנות הארכיונים (עיון בחומר ארכיוני המופקד בגנזך), התש"ע-2010).

על המבקש לפנות איפוא בבקשה מתאימה לגנזך המדינה, מקום בו שמור התיק בדרך כלל. למען הסר ספק מובהר כי ניתן היתר לעיון בתיק בגנזך המדינה, בכפוף למתן התחייבות בכתב כאמור בפיסקה 1 לעיל. 

      ניתנה היום, ‏י"א באייר התשע"ז (‏7.5.2017).

גלעד לובינסקי זיו, שופט

ר ש ם

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   58000110_X02.doc   כש

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי באזהרה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה מתחת לגיל 14 תקף ופצע אך לא יישלח לכלא או לעבודות שירות לאור יחס גזעני ומשפיל מצד המתלונן זיכוי סטודנטית מעבירות זיוף והונאה במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה סגירת תיק פלילי לקטין בעבירות סמים במסגרת הליך טיפול מותנה אי הרשעה בעבירות של מכירת משקאות משכרים לקטינים שחרור ממעצר חשוד במעשה מגונה בטרמפיסטית קטינה למרות קיומה של הצהרת תובע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014