חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 2491/17 מרדכי משה נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 2491/17 מרדכי משה נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:  

כבוד השופט ע' פוגלמן

כבוד השופט  י' עמית

כבוד השופט מ' מזוז

העותר:

מרדכי משה

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותר:

בעצמו                        

פסק-דין

השופט מ' מזוז:

1. עניינה של העתירה בבקשת העותר כי בית המשפט יורה למדינה להעביר לעיון מומחה מטעמו חומרים שהוצגו בהליך הפלילי שהתנהל נגדו.

2. העותר הורשע על ידי בית המשפט המחוזי בנצרת (השופטים מ' בן דוד, נ' ממן וב' ארבל) בתפ"ח 1074/04 בעבירות רצח, עבירות בנשק, התפרצות לבניין שאינו מקום מגורים או תפילה, חטיפה לשם רצח או סחיטה, שוד בנסיבות מחמירות, גניבת רכב, הצתה, השמדת ראיה, ושיבוש מהלכי משפט. בגין הרשעה זו השית עליו בית המשפט עונש של שני מאסרי עולם לריצוי במצטבר וחמש שנות מאסר בפועל לריצוי בחופף עם מאסרי העולם.

3. העותר ערער לבית משפט זה כנגד הרשעתו וכנגד העונש אשר הושת עליו, וערעורו נדחה ביום 14.2.2016 (ע"פ 5622/08). במסגרת ערעור זה הגיש העותר בקשה להעברת חומרים לבדיקתו, במסגרתה ביקש כי בית המשפט יורה למדינה להעביר לעיון מומחה מטעמו את כלי הנשק, משתיקי הקול, חלקי הקליעים ופיסות מתכת ששימשו להרשעתו, וזאת על מנת להוכיח את טענתו כי כלל לא היה מעורב במעשי הרצח בהם הורשע וכלי נשקו לא שימשו לביצועם, טענה העומדת בסתירה לטענותיו לפני בית המשפט המחוזי.

ביום 17.2.2015 דחה בית המשפט (השופטים י' דנציגר, צ' זילברטל וד' ברק-ארז) את בקשת העותר וקבע בין היתר כי מדובר בבקשה אשר יכולה הייתה להיות מוגשת בנקל לפני הערכאה הדיונית; כי העותר לא הצביע על התפתחות טכנולוגית ספציפית כלשהי אשר לא הייתה זמינה בעת המשפט ואשר השפיעה על האפשרות לערוך את הבדיקות במועד המתאים; כי בשלבים שונים של ההליך טען העותר כי לא הוא ביצע את הירי אשר גרם למותו של אחד מהנרצחים אלא אדם אחר, ולתמיכה בטענה זו הוא יכול היה, לוּ חפץ בכך, לבקש לערוך את הבדיקות המבוקשות על ידו בבקשה; כי ההליכים בעניינו של העותר התמשכו זמן רב, כפועל יוצא של התנהלותו, ובמצב דברים זה נראה כי מתחייבת הקפדה יתרה על האינטרס בדבר סופיות הדיון; וכי העותר לא העלה טעמים ממשיים שבגינם ראוי לאפשר לו לחזור בו מהגרסה העובדתית שהציג לפני הערכאה הדיונית. לפיכך, נקבע כי על פניו לא קיים סיכוי ניכר כי הבדיקות המבוקשות יניבו את התוצאה המיוחלת על ידי העותר או כי הן יובילו לשינוי תוצאת המשפט.

4. כעת הגיש העותר את העתירה שלפנינו, בה הוא עותר להעביר לעיון מומחה מטעמו את כלי הנשק וחומרים נוספים אשר שימשו להרשעתו. לטענתו באמצעות בדיקת חומרים אלו, אשר ניתן לבצעה גם היום למרות חלוף הזמן, ניתן יהיה לערער את יסודות הרשעתו.

 

5. דין העתירה להידחות על הסף. עתירה זו חוזרת על הבקשה להעברת חומרים שהוגשה במסגרת הערעור הפלילי. הלכה היא כי בית המשפט הגבוה לצדק אינו יושב כערכאת ערעור על הכרעתו של בית משפט זה בערעור פלילי (בג"ץ 852/86 ח"כ שולמית אלוני נ' שר המשפטים, פ"ד מא(2) 1, 20 (1987); בג"ץ 3275/14 תיירי שמלה נ' שר המשפטים (10.12.2014)). טענותיו של העותר בנוגע לבדיקת החומרים ולנחיצותה נטענו בפני בית משפט זה במסגרת בקשה זו ונדחו לגופן, ואיננו מוצאים כל עילה להידרש להן שוב.

6. אשר על כן, העתירה נדחית.

           ניתן היום, ‏כ' באייר התשע"ז (‏16.5.2017).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17024910_B01.doc   אב

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירת גניבה ממעביד זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים אבי דוביצקי חויב לפצות אדם בלמעלה מ-300,000 ש"ח לאחר שקרא לו "פדופיל" ברשת סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה לעובדת עירייה שנחשדה בגניבה ממעביד סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעילת הענק ברשת האופנה רנואר סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות יבוא סמים באינטרנט - בפעם השניה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014