חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | ע"פ 3705/17 דיאב אבו עראר נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

ע"פ 3705/17 דיאב אבו עראר נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

המערער:

דיאב אבו עראר

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

בקשה לעיכוב ביצוע גזר הדין

החלטה

1.       מונחת בפניי בקשה להורות על עיכוב ביצוע עונש של 10 שנות מאסר בפועל שהוטל על המערער על ידי בית המשפט המחוזי מרכז (תפ"ח 36420-09-12, כב' השופטים ר' לורך, צ' דותן וע' וינברג-נוטוביץ), לאחר שמיעת ראיות והרשעתו בעבירות של ניסיון לרצח, קשירת קשר לביצוע פשע, נשיאת נשק, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, וחבלה במזיד לרכב.

          הסניגור לא התעלם מכך שתקופת המאסר הארוכה מהווה שיקול שפועל נגד קבלת הבקשה. מנגד, הוסיף כי אורך המאסר אינו חזות הכל; שהמקרה מושא האישום התרחש לפני למעלה מארבע שנים; וכי המערער היה משוחרר לאורך ניהול ההליך, ולא הפר תנאי מתנאי השחרור. לדעת הסניגור, סיכויי הערעור ממשיים. המדינה ביקשה לדחות את הבקשה, תוך ציון שסיכויי הערעור נמוכים.

2.       בעניין שוורץ (ע"פ 111/99 ארנולד שוורץ נ' מדינת ישראל, נד (2) 241 (2000)) נקבעו על ידי הרכב מורחב של בית משפט זה שתי אמות מידה עיקריות ביחס לעיכוב ביצוע עונש מאסר. האחת – אכיפה אפקטיבית של החוק, והשנייה – מימוש זכות הערעור שמוענקת למערער באופן שלא יהפוך את ההליך לתיאורטי. אכן, תקופת מאסר – אפילו היא ארוכה – איננה שיקול יחיד. הסניגור השליך יהבו, כאמור, על סיכויי הערעור. בעניין זה הזהירות מתבקשת. הערכת סיכויי הערעור בשלב זה אינה תחליף לדיון בערעור בפני מותב תוך שמיעת הטיעונים ובדיקה יסודית של התיק בהתאם. בהסתייגות האמורה, יצוין כי המתלונן, כעד מזהה, חזר בו מעדותו לאחר מתן הכרעת דין מרשיעה. בהתאם, נשמעו ראיות לעניין זה, ובית המשפט נתן הכרעת דין משלימה בה חזר על מסקנתו בדבר הרשעה. לצורך הבקשה שבפניי, אסתפק בכך כי בית המשפט המחוזי נימק מדוע יש להעניק אמון לעדותו הראשונה של אותו המתלונן. מעבר לכך, היו שני עדי זיהוי נוספים – אשת המתלונן ובנו, ובית המשפט ביסס את מסקנתו גם על סמך שקרי הנאשם וראיות תומכות נוספות.

בהינתן כל אלה, ועל רקע המשקל שיש להעניק לאורך תקופת המאסר ולעבירות בהן הורשע המערער, וכן על פי המבחנים שנקבעו בעניין שוורץ – הגעתי למסקנה כי יש לדחות את הבקשה.

3.       לשם האיזון, יש מקום, בנסיבות העניין, להעניק עדיפות לשמיעת התיק מבחינת קביעת מועדו. אחרון יצוין, כי באת כוח המדינה הסכימה כי לנוכח מצב אישי מורכב בו נתון המערער, אין התנגדות לדחיית מועד ההתייצבות לריצוי עונש המאסר.

4.       הבקשה נדחית. התיק יישמע עד סוף השנה או בסמוך לכך.

          על המערער להתייצב לתחילת ריצוי עונשו בבימ"ר הדרים, ביום 1.8.2017 לא יאוחר מהשעה 9:00 או על פי החלטת שב"ס, כשברשותו תעודת זהות או דרכון. על המערער לתאם את הכניסה למאסר, כולל האפשרות למיון מוקדם, עם ענף אבחון ומיון של שב"ס בטלפונים: 08-9787377, 08-9787336.

          ניתנה היום, ‏כ' באייר התשע"ז (‏16.5.2017).

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17037050_Z03.doc   מא

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות מין בילדיו הקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ברשת עובדת סוציאלית שהועמדה לדין משמעתי בעבירות חמורות - תמשיך להחזיק ברישיון ולא תפוטר שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה סגירת תיק פלילי לעובד סוציאלי שנחשד בשני מקרי אונס אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014