חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בש"פ 3626/17 פלוני נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

בש"פ 3626/17 פלוני נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון

לפני:  

כבוד השופט נ' הנדל

העורר:

פלוני

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

ערר על החלטתו של בית המשפט המחוזי מרכז מיום 9.4.2017 במ"ת 12307-01-17

החלטה

1.       מונח בפניי ערר על החלטת בית המשפט המחוזי מרכז-לוד (מ"ת 12307-01-17, כב' השופט א' יעקב), להורות על מעצרו של העורר עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו. כתב האישום מכיל שלושה אישומים. האישום הראשון הננו מעשה מגונה בבת משפחה בריבוי מקרים. על פי התיאור העובדתי, במהלך השנים 2016-2015 הנאשם נגע בצורה מינית בגופה של בתו, ילידת שנת 2004. בין היתר, הורה העורר בהזדמנויות שונות לבתו למשש את איבר מינו, נישק אותה בפיה, חיכך את איבר מינו בישבנה במשך מספר דקות כאשר הם לבושים ואף הגיע לפורקן בעקבות המעשים, וכן מישש באמצעות ידו את איבר מינה מעל לבגדיה. מן האישום השני עולה, בין היתר, כי העורר, כדבר שבשגרה, הכה באמצעות ידו ובאמצעות חגורה את כל חלקי גופם של ילדיו הקטינים. יצוין כי העורר הוא אב ל-11 ילדים. האישום השלישי עניינו תקיפת קטין על ידי אחראי ותקיפת בת זוג בנסיבות מחמירות.

לעמדת בא כוח המדינה, האישום החמור הוא האישום הראשון, ואף יש רלוונטיות לעניין הבקשה למתואר באישום השני. מוסכם כי יש ראיות לכאורה וכן עילת מעצר. עילה זו קיימת מכוח חזקה סטטוטורית כתוצאה מהמעשים המיוחסים לעורר. תסקיר מעצר שהוזמן שלל את החלופות שהוצעו. טענתו העיקרית של הסניגור בפניי היא כי העורר נהנה מחזקת החפות כיוון שהוא טרם הורשע, בעוד התסקיר מניח אשמה. כן נטען כי המעשים האמורים לא מצויים ברף הגבוה של עבירות מין בתוך המשפחה.

2.       באשר למסוכנות – אכן יש עבירות חמורות מאלה המיוחסות לעורר, אך טבען מלמד על מסוכנות. התסקיר אודות העורר מעריך כי הפרמטרים הרלוונטיים מצביעים על רמת סיכון גבוהה בדבר הישנות ההתנהגות המינית הפוגענית והכוחנית בסביבת המשפחה. על רקע זה נדחתה החלופה. זאת, תוך קביעה שהמפקחים שהוצעו אינם מתאימים למילוי התפקיד, גם בשל הקשר בינם לבין העורר.

חזקת החפות פועלת לטובת העורר, אך אין מנוס אלא להעריך מסוכנות בעת הדיון בבקשה למעצר עד תום ההליכים. כמו כן, תסקיר מעצר מהווה כלי שתורם להכרעה. עולה כי המקרה אינו גבולי, ואין בחלופות שהוצעו כדי לענות על דרישת המחוקק לפיה יש לקבל חלופה רק אם יש בה כדי להשיג את מטרת המעצר באופן שפוגע פחות בחירותו של העורר. מסקנת בית משפט קמא – כמו גם מסקנת תסקיר המעצר – מנומקת היטב, והיא מתבססת על בחינה אינדיבידואלית של המעשה והעושה ושל החלופה שהוצגה. לא השתכנעתי כי נפלה טעות בהחלטה.

3.       הערר נדחה.

          ניתנה היום, ‏כ"א באייר התשע"ז (‏17.5.2017).

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17036260_Z01.doc   מא

  www.court.gov.il

משרדנו לא ייצג בתיק זה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 13 סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשה סדום בקטינה סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים בתוך המשפחה שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירת תקיפה וחבלה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחקר בחשד לנהיגה פוחזת של רכב

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014