חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 9019/17 נעימה מוסטפא אבראהים מוסא נ. שר הביטחון
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 9019/17 נעימה מוסטפא אבראהים מוסא נ. שר הביטחון

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:

כבוד השופט ע' פוגלמן

כבוד השופט מ' מזוז

כבוד השופטת י' וילנר

העותרים:

1. נעימה מוסטפא אבראהים מוסא

2. סוסאנה כיפונט יונס ג'יריס

3. ג'ורג' כיפונת יונס אבאגיאן

4. מחמד אסאמה אסמעיל ריאשי

5. נסמה פאיז עווד מדהון

6. גוד סאמר מנצור מדהון

7. רים עבד-אלראוף נגם

8. עמותת "גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע"

נ  ג  ד

המשיבים:

1. שר הביטחון

2. מתאם פעולות הממשלה בשטחים

3. מינהלת התאום והקישור (עזה)

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותרים:

עו"ד מוריה פרידמן שריר

פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

העתירה שלפנינו כורכת את עניינם של 7 עותרים שונים, המעלים 5 סוגיות נפרדות. בתמצית, עותרים 3-1 מתגוררים בישראל ומעוניינים להיכנס, כל אחד מסיבותיו, לרצועת עזה (להלן: הרצועה). העותרים 7-4 מתגוררים ברצועת עזה וברצונם להיכנס לישראל, מטעמים שונים, המפורטים בעתירה. העותרים כולם (למעט העותרת 7) צירפו לעתירה פניות למינהלת התיאום והקישור ברצועת עזה – היא המשיבה 3 – בבקשות כניסה או יציאה מהרצועה, שלא נענו, כך לדברי העותרים, עד ליום הגשת העתירה דנן. בגדרי העתירה מבקשים העותרים כי המשיבים ישיבו לפניותיהם; וכי יאשרו את הבקשות שהגישו. העותרים טוענים, בין היתר, כי המשיבה 3 מפרה את חובתה להשיב לפניותיהם במהירות הראויה – דבר הפוגע בזכויות היסוד של העותרים לחיי משפחה ופרנסה, ובזכות העותרים לחופש תנועה.

ביום 19.11.2017 הוריתי לעותרים להשיב אם בכוונתם להגיש עתירות נפרדות בעניינו של כל עותר ועותר, חלף העתירה הנוכחית, בשל כך שמדובר בעניינים נפרדים. העותרים השיבו כי אין בכוונתם להגיש עתירות נפרדות. לטענתם, משהסעד המבוקש על ידי כל העותרים זהה – קבלת מענה מהמשיבה 3; ומשנושא העתירה נוגע להתנהלות המשיבים באופן כללי, ללא זיקה לעניינו הספציפי של כל אחד מהעותרים – ההכרעה בסעד המבוקש אינה דורשת בחינה פרטנית נפרדת בעניינו של כל עותר.

לאחר עיון בעתירה ובנספחיה ובהודעת העדכון של העותרים, הגענו למסקנה כי דין העתירה להימחק, אף מבלי להתייחס לטענות העותרים לגופן. זאת, משום שהעתירה מאגדת בתוכה עניינים שונים. כידוע, בית משפט זה לא יידרש, ככלל, לעתירה המאגדת בתוכה עניינים נפרדים אף מקום שבו מועלה נושא בעל אופי דומה (בג"ץ 3759/13 אדעיס נ' ועדת המשנה לפיקוח על הבניה, פסקה 11 (30.4.2014)). העתירה שלפניי כורכת את ענייניהם השונים של כל אחד מהעותרים, ואף בקשותיהם למשיב 3 אינן אחידות. כפי שהבהרנו מעלה, מדובר למעשה ב-5 עניינים שונים, המבוססים על תשתית עובדתית שונה; כשהעותרים 3-1 מבקשים להיכנס לרצועה ואילו העותרים 7-4 מבקשים לצאת ממנה. בנוסף, חרף טענות העותרים בדבר סעד זהה שהתבקש בעתירה, הצו על תנאי שהתבקש על ידם הוא כי בית משפט זה יורה למשיבים "לבוא וליתן טעם מדוע לא ישיבו ומדוע לא יאשרו את בקשותיהם של העותרים" (ההדגשה הוספה – ע' פ'). ברי, כי סעד זה נוגע באופן ישיר לעניינו הפרטני של כל אחד מן העותרים, המבוסס על תשתית עובדתית שונה.

לכך יוסף כי העותרת 7 לא צירפה כל תיעוד בדבר פנייה מוקדמת לרשות. הלכה היא כי בטרם פנייה לקבלת סעד מבית משפט זה, על העותר למצות את ההליכים העומדים לרשותו מול הרשות המוסמכת (בג"ץ 3217/17 פלוני נ' משרד הביטחון, פסקה 3 (18.4.2017)). חרף הטענה בדבר פנייה מוקדמת למשיבה 3, לא הניחה לפנינו העותרת 7 כל תיעוד בדבר פנייה כאמור (בג"ץ 7266/17 חסיני נ' שירות הבטחון הכללי (22.10.2017)).

העתירה נמחקת אפוא. טענות העותרים שמורות להם ככל שיבכרו להגיש עתירות נפרדות, כאמור מעלה. בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

ניתן היום, ‏ג' בכסלו התשע"ח (‏21.11.2017).

 

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17090190_M02.doc   אש

 

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
המשטרה סגרה תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים נגד בת זוגו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים אי הרשעה ללקוח שאיים לפרסם תמונות וסרטונים מיניים של אישה שהכיר סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 12 והחזקת סמים שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק משרדנו עצר כתבת תחקיר שקרית ומגמתית כנגד איש תקשורת מוכר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014