חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 9406/17 דב פרידמן נ. המוסד לביטוח לאומי
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 9406/17 דב פרידמן נ. המוסד לביטוח לאומי

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:

כבוד השופט א' שהם

כבוד השופט י' אלרון

כבוד השופטת י' וילנר

העותר:

דב פרידמן

נ  ג  ד

המשיב:

המוסד לביטוח לאומי

עתירה בעניין פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה

בשם העותר:

בעצמו

בשם המשיב:

עו"ד אמיר אורנה

פסק-דין

השופטת י' וילנר:

1.עתירה נגד פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה בעב"ל 43403-05-16 מיום 19.9.2017, בגדרו נדחה ערעורו של העותר על פסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו בב"ל 19705-03-15. בית הדין האזורי קיבל באופן חלקי את תביעת העותר נגד המוסד לביטוח לאומי, הוא המשיב, וקבע כי כתוצאה משיהוי מינהלי בגביית חוב דמי ביטוח לאומי של העותר, יגבה החוב בערכו הנומינלי ליום הגשת התביעה.

2.העותר ערער לבית הדין הארצי לעבודה וטען כי בשל השיהוי המינהלי יש לבטל את החוב באופן מלא, אך כאמור, ערעורו נדחה. בית הדין הארצי קבע כי אין להתערב בפסק דינו הממצה של בית הדין האזורי אשר בחן את הנסיבות העובדתיות במקרה הנדון וערך איזון ראוי בין האינטרסים המתחרים, תוך יישום נכון של ההלכה החלה בעניין. 

3.כותרת העתירה דנן, שהוגשה על-ידי העותר המייצג את עצמו, היא "בקשה לרשות ערעור זמני". בעתירה שב העותר על טענותיו בדבר השיהוי המינהלי וטוען, בין היתר, לנקמנות מצד המוסד לביטוח לאומי ולהתרשלותו בגביית החוב. העותר מוסיף כי בשל השיהוי והזמן שחלף מאז שנוצר החוב הוא אינו יכול לאתר את תלושי השכר הרלוונטיים על-מנת להוכיח כי העביר תשלומים למוסד לביטוח הלאומי בתקופה הרלוונטית.

4.דין העתירה להידחות על הסף.

הלכה היא כי בית משפט זה אינו יושב כערכאת ערעור על פסקי הדין של בית הדין הארצי לעבודה וכי התערבות בפסיקתו תוגבל אך למקרים מיוחדים וחריגים בהם נתגלתה טעות משפטית מהותית בעלת חשיבות משפטית או ציבורית, וההתערבות נדרשת לשם עשיית צדק (ראו: בג"ץ 525/84 חטיב נ' בית הדין הארצי לעבודה, פ"ד מ(1) 673, 693 (1986); בג"ץ 7848/13 פלוני נ' המוסד לביטוח לאומי (10.12.2013)). העתירה דנן אינה נמנית על מקרים חריגים אלו.

5.הכתרת העתירה כ"בקשה לרשות ערעור זמני" מעידה על מהותה. רוב רובן של טענות העותר מכוונות כנגד ממצאים עובדתיים שנקבעו בערכאה הדיונית. כך למשל, העותר שב וטוען כי השיהוי בגביית החוב גרם לו נזק ראייתי, וזאת חרף קביעת בית הדין האזורי לפיה העותר לא הוכיח קיומו של נזק זה. יצוין כי בית הדין הארצי הוסיף כי קביעה זו מעוגנת היטב בחומר הראיות. בית הדין האזורי אף קבע כי בהתחשב במכלול השיקולים יש להכיר בשיהוי המינהלי, אך הוסיף כי דרגת החומרה של השיהוי אינה גבוהה דיה כדי להצדיק מתן פטור מלא מהחוב. העותר משיג על קביעות אלה בעתירתו, אך כאמור, המדובר בטענות שנדונו ונדחו באופן מנומק על-ידי שתי ערכאות, ולא מצאנו להתערב בהן. העותר אף לא הצביע על טעות משפטית בעלת חשיבות ציבורית המצדיקה התערבות בפסקי הדין בעניינו, ומשכך, כאמור, העתירה נדחית.

6.בשולי הדברים אוסיף כי לא נעלמה מעינינו הערתו של העותר לפיה הוא פנה לסיוע המשפטי לצורך ייצוגו בבית משפט זה, וכי הוא "שומר לו את הזכות לתקן את הערעור ולהוסיף לערעור ברגע שימונה לו עו"ד מהסיוע המשפטי". אולם, נוכח נימוקי פסק הדין, לא מצאנו לנכון להשהות את הטיפול בעתירה.

בנסיבות העניין, ומשלא נתבקשה תגובה, אין צו להוצאות.

ניתן היום, ‏י"ז בכסלו התשע"ח (‏5.12.2017).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17094060_R01.doc   אש

 

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי קצין שב"ס מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע עבירות מרמה והונאה סגירת תיק פרקליטות בחוסר אשמה ללקוח שהואשם במעשה מגונה סגירת תיק פרקליטות לאם שנחשדה בתקיפת בתה הקטינה סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשים מגונים ומעשי סדום בקטין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014