חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 8622/17 מזומן בזמן נ. משרד האוצר- המפקח על נתוני שירותים פיננסים
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 8622/17 מזומן בזמן נ. משרד האוצר- המפקח על נתוני שירותים פיננסים

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופט א' שהם

כבוד השופט ד' מינץ

העותרת:

מזומן בזמן בע"מ

נ  ג  ד

המשיב:

משרד האוצר - המפקח על נותני שירותים פיננסים

עתירה למתן צו על-תנאי ובקשה לצו ביניים; בקשה בהסכמה למחיקת העתירה

בשם העותרת:

עו"ד יפית אופק

בשם המשיב:

עו"ד עמרי אפשטיין

פסק-דין

השופט נ' סולברג:

1.העותרת, חברה העוסקת במתן שירותי מטבע וניכיון שיקים, מחזיקה ברשיון מאת רשות המסים ומרשם נותני שירותי מטבע מזה כ-10 שנים. ביום 1.6.2017 (להלן: מועד התחילה) נכנס לתוקפו חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (שירותים פיננסיים מוסדרים), תשע"ו-2016 (להלן: החוק), המטיל חובת רישוי על העוסקים במתן שירותים פיננסיים, דוגמת העותרת.

2.ביום 30.8.2017 הגישה העותרת בקשה לרשיון כ'עוסק ותיק', בהתאם להוראות החוק. ביום 26.9.2017 נשלחה לעותרת תגובת המשיב, לפיה הופסק הטיפול בבקשה, שכן זו הוגשה לאחר מועד התחילה, וכי עליה להגיש את בקשתה כ'עוסק חדש'. כמו כן צוין, כי בהתאם להוראת סעיף 115 לחוק, משהגישה העותרת את בקשתה לאחר מועד התחילה, היא אינה רשאית להמשיך ולעסוק במתן אשראי בטרם ניתנה החלטה בבקשתה. העותרת שבה וביקשה מן המשיב לבחון את בקשתה כ'עוסק ותיק', אולם בקשתה נדחתה.

3.מכאן העתירה שלפנינו, בגדרה מבקשת העותרת להורות למשיב ליתן טעם "מדוע הוא דורש מן העותרת להגיש בקשה לרישוי כנותן שירותי אשראי כעוסק חדש ולא מכיר בעותרת כעוסק ותיק כהגדרתו בסעיף 115 לחוק [...] חרף העובדה כי העותרת עומדת בכל הקריטריונים לקבלת רישיון ומחזיקה בתעודת רישום לנותן שירותי מטבע זה עשר שנים" (סעיף 1.1 לעתירה). לטענת העותרת, החלטת המשיב לוקה בחוסר סבירות קיצונית ופוגעת בזכותה היסודית לחופש העיסוק. לצד זאת ביקשה העותרת להורות על מתן צו ביניים, "המורה למשיב להכיר בעותרת כעוסק ותיק ו/או להתיר לעותרת להמשיך ולעסוק במתן אשראי באופן זמני וזאת עד להכרעה בעתירה" (סעיף 1.1 לבקשה למתן צו ביניים). ביום 6.11.2017 ביקשתי את תגובת המשיב לבקשה למתן צו ביניים, ולצד זאת הצעתי לעותרת "להגיש בהקדם בקשה לקבלת רשיון כ'עוסק חדש', תוך שמירה על מלוא טענותיה – שמא יהיה בכך כדי לייתר את הדיון בעתירה".

4.ביום 13.12.2017 נתקבלה תגובת המשיב, ובה נטען כי דין העתירה והבקשה למתן צו ביניים להידחות על הסף לנוכח קיומו של סעד חלופי. לטענת המשיב, "עניינה של העתירה בתקיפת החלטה של רשות מכוח חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ואין מדובר בענייננו ב'החלטה של המפקח הקובעת כללים או הנחיות' לפי חוק זה). משכך, ניתן להגיש בעניינה עתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מנהליים, בהתאם לסעיף 5(1) לחוק בתי המשפט לעניינים מנהליים ופרק 21(28) לתוספת הראשונה לחוק זה" (סעיף 6 לתגובה). לצד זאת ציין המשיב, כי הוא "בוחן את בקשתה הקיימת של העותרת לקבלת רישיון למתן אשראי, בהתאם להוראות חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, ובחינה זו מצויה בעיצומה" (סעיף 8 לתגובה).

5.ביום 20.12.2017 הגישה ב"כ העותרת 'בקשה מוסכמת למחיקת העתירה והבקשה למתן צו ביניים'. בבקשה צוין, כי "לאחר קבלת תגובת המשיב ולאחר שהעותרת עיינה בתגובת המשיב לבקשה שהוגשה ע"י העותרת למתן רישיון, לרבות ההתייחסות בנוגע לכך שבחינת הבקשה מצויה בעיצומה, העותרת אינה עומדת עוד על עתירתה" (סעיף 1 לבקשה).

 

6.נוכח האמור בבקשה המוסכמת, אנו מורים על מחיקת העתירה והבקשה למתן צו ביניים, ללא צו להוצאות.

ניתן היום, ז' בטבת התשע"ח (25.12.2017).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17086220_O03.doc   שצ

 

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
ביטול הרשעה בעבירות של מכירת משקה משכר לקטין סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים המשטרה סגרה תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים נגד בת זוגו לקוח שהואשם בעבירות פדופיליה חמורות ברשת לא יועמד לדין פלילי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014