חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 9094/17 נאדיה כנאענה נ. בית הדין השרעי לערעורים באקה אלגרביה
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 9094/17 נאדיה כנאענה נ. בית הדין השרעי לערעורים באקה אלגרביה

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופט ד' מינץ

כבוד השופט י' אלרון

העותרת:

נאדיה כנאענה

נ  ג  ד

    

המשיבים:

1. בית הדין השרעי לערעורים באקה אלגרביה

2. בית הדין השרעי עכו

3. האני כנאענה

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותרת:

עו"ד זוהיר זועבי

בשם המשיבים 1-2:

עו"ד ניבאל חסנין

פסק-דין

השופט י' אלרון:

לפנינו עתירה למתן צו על תנאי שיורה על פסלות בית הדין השרעי בעכו מלדון בהליך גירושין המתנהל בין העותרת לבין המשיב 3.

1.לטענת העותרת, משמש המשיב 3 בתפקיד מסדיר נישואין ("מאזון") בבית הדין השרעי בעכו, ומתוקף תפקידו הוא מקיים "קשר הדוק" עם אחד מהקאדים העובדים במקום, שאינו דן בהליך הגירושין בין הצדדים, וכן עם המזכירות הראשית בבית הדין. לשיטתה, קשר זה מעורר חשש ממשי למשוא פנים, ומשכך מתבקש בית המשפט להורות על קבלת העתירה, וליתן צו על תנאי המורה על פסלות בית הדין השרעי בעכו מלדון בהליך הגירושין, ועל העברתו לדיון בפני בית הדין השרעי בנצרת.

2.כעולה מטענות הצדדים בעתירה ובתגובה לה, טענת הפסלות נדונה בתחילה בפני המותב הדן בהליך הגירושין, ונדחתה. ערעור שהגישה העותרת לבית הדין השרעי לערעורים נדחה אף הוא, בנימוק שעצם עבודתו של צד להליך כמסדר נישואין בבית הדין אינה מהווה עילה לפסילת המותב או הערכאה הדנה בעניינו.

3.בתגובתם לעתירה, דוחים המשיבים 1-2 את טענות העותרת. לשיטתם, ובהתאם להחלטתם בבקשת הפסלות שהובאה בפניהם, נסיבות העניין אינן מגלות חשש למשוא פנים מצד הקאדי הדן בהליך הגירושין, ועל כן אין כל הצדקה להתערבות בית משפט זה.

4.דין העתירה להידחות על הסף.

5.כפי שנקבע לא אחת, בית משפט זה אינו יושב כערכאת ערעור על בתי הדין הדתיים, והתערבותו בהכרעותיהם שמורה "למקרים קיצוניים של חריגה מסמכות, פגיעה בעקרונות הצדק הטבעי, סטייה מהוראות חוק המכוונות לבית הדין הדתי, או כאשר נדרש סעד מן הצדק מקום שהענין אינו בסמכותו של בית משפט או בית דין אחר שנקבעו בפסיקת בית משפט זה" (ראו: בג"ץ 8638/03 אמיר נ' בית הדין הרבני הגדול בירושלים, פ''ד סא(1) 259, 271 (2006)). כלל אי-התערבות זה, נכון גם לעניין גדרי ההתערבות בהחלטות בתי הדין השרעים בעניין פסלות קאדי (ראו והשוו: בג"ץ 1923/91 רוזנצויג נ' בית הדין הרבני האזורי בחיפה, פ"ד מו(2) 1, 11-10 (1991)).

6.לאחר עיון בנימוקי העתירה, אנו סבורים כי העתירה דנן אינה באה בגדרם של אותם החריגים המנויים לעיל המצדיקים את התערבותנו.

7.בדומה לכללים החלים על שופטי בתי המשפט, מורים כללי הפסלות בעניינם של קאדים כי עילת פסלות תתעורר מקום בו קיים "חשש ממשי למשוא פנים" או בהתקיים אחת מעילות הפסלות הספציפיות המנויות בחוק (ראו: סעיף 6ב לחוק הקאדים, התשכ"א-1961; סעיף 77 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב] התשמ"ד-1984; וכן יגאל מרזל דיני פסלות שופט 380-379 (2006)).

8.בחינתן של נסיבות העניין מבעד לכללים האמורים, מגלה כי אין בטענות העותרת ממש. "הקשר ההדוק" לו טוענת העותרת, אינו נוגע לקאדי הדן בהליך הגירושין, אלא לקאדי אחר הדן בבית הדין השרעי בעכו. במצב דברים זה, טענתה כי הקרבה האמורה, ככל שזו קיימת, משפיעה על המותב הדן בעניינה, אינה באה בגדרן של עילות הפסלות המנויות בחוק. המדובר בטענה לקיומו של קשר עקיף ורופף, אשר אין בו כדי להצביע על חשש בעל משקל לפגיעה באובייקטיביות השיפוטית, לעורר משוא פנים, או כדי לפגום במראית פני הצדק. משכך, העתירה אינה מגלה עילה להתערבותנו.

9.אשר על כן, העתירה נדחית בזאת.

ניתן היום, ‏א' בשבט התשע"ח (‏17.1.2018).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   17090940_J11.doc   אר

 

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשה סדום בנסיבות אינוס בקטין זיכוי לקוחות המשרד מעבירות מרמה והונאה במכללת אורט בראודה שחרור ממעצר מעסה החשוד באונס מטופלת במהלך מסאז' קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה הגורמת חבלה של ממש ואיומים הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014