חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 8858/16 תנו לחיות לחיות נ. משרד החקלאות ופיתוח הכפר
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 8858/16 תנו לחיות לחיות נ. משרד החקלאות ופיתוח הכפר

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט י' עמית

כבוד השופט א' שהם

העותרת:

תנו לחיות לחיות

נ  ג  ד

    

המשיב:

משרד החקלאות ופיתוח הכפר

עתירה למתן צו על תנאי; בקשה למחיקת העתירה ולהשבת האגרה; בקשה לפסיקת הוצאות

בשם העותרת:

עו"ד יוסף וולפסון

בשם המשיב:

עו"ד ליאורה וייס-בנסקי

פסק-דין

השופט נ' הנדל:

1.בעתירתה, הלינה העותרת על התעלמותו של המשיב מפניותיה בעניין הפרות חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), התשנ"ד-1994. לצד הסעד הפרטני – מענה לשלוש עשרה פניות שהגישה במהלך השנים 2014-2016 – ביקשה העותרת גם סעד כללי, בדמות מתן מענה לפניות עתידיות "בתוך זמן סביר". ערב הדיון שנקבע בתיק, הודיע המשיב על השלמת גיבוש "נוהל הטיפול בעבירות של צער בעלי חיים" – בו הוסדרה, בין היתר, סוגיית העדכון בנוגע לטיפול בפניות – וציין כי בנוהל זה "יש כדי ליתן מענה לטענותיה הכלליות של העותרת". אשר לסעד הפרטני, הובהר כי פניות העותרת מטופלות, וכי מתקיים בעניינן שיח בין הצדדים. בעקבות הודעה זו, ביקשה העותרת למחוק את העתירה. על פי השקפתה, ספק אם הנוהל החדש מייתר את הסעד הכללי שביקשה, אך די בו כדי ליטול את העוקץ מהמשך הדיון בעניין לאור השינוי המהותי בתשתית העובדתית הרלוונטית.

2.בהתאם להחלטתי מיום 31.12.2017, הגישה העותרת בקשה לפסיקת הוצאות – ובה טענה כי הגשת העתירה הייתה מוצדקת וחשפה ליקויים מהותיים בהתנהלות המשיב, וכי בעקבות צעד זה פעל המשיב לגיבוש הנוהל הכללי, ולמתן טיפול ומענה בפניותיה הפרטניות. מנגד, המשיב גורס כי הנוהל המדובר כלל לא התבקש כסעד בעתירה, וכי מדובר ביוזמה עצמאית שלו – אשר יצאה לדרכה עוד לפני הגשת העתירה. לפיכך, לדעתו, לא התקיימו המבחנים לפסיקת הוצאות ביחס לסעד הכללי שהתבקש. אשר לסעד הפרטני, המשיב טוען כי חלק הארי של פניות העותרת טופלו לגופן, גם אם לא נמסרה לה הודעה על כך, ומדגיש כי בהתחשב בהיקף הרחב של הפניות המובאות לטיפולו, "העתירה אינה משקפת את מצב העניינים הקיים ביחס לרוב המכריע של התלונות". כך או כך, הוא מבקש לתת משקל למועד סיום ההליך – לפני קיום דיון בתיק.

3.לבקשת העותרת, ומן הטעמים שפורטו, העתירה נמחקת. בהתחשב במכלול הנתונים שהוצגו לעיל – מועדי הפניות הפרטניות שבגינן הוגשה העתירה; מתן טיפול ומענה לפניות אלה בעקבות הגשתה; התרומה המסוימת של העתירה לקידום גיבוש נוהל הטיפול על ידי המשיב, והעדר הזהות בין הסעד הכללי שהתבקש לנוהל זה; ולבסוף, מועד סיום ההליך – המשיב יישא בהוצאות העותרת בסך כולל של 2,500 ₪. האגרה תושב לעותרת בהתאם לתקנות.

ניתן היום, ‏כ"ד באדר התשע"ח (‏11.3.2018).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16088580_Z14.doc   מא

 

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשה סדום בקטינה שחרור נאשם ממעצר בית לעבודה בעבירות גידול סמים סגירת תיק פלילי לקטין שנחשד בביצוע מעשה סדום בקטינה ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים מקרה של גניבה על ידי עובד הסתיים בהסדר פשרה ומבלי שהוגשה נגדו תלונה במשטרה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014