חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 7805/16 החברה להגנת הטבע נ. השר להגנת הסביבה
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 7805/16 החברה להגנת הטבע נ. השר להגנת הסביבה

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופט י' אלרון

כבוד השופטת י' וילנר

העותרת:

החברה להגנת הטבע

נ  ג  ד

    

המשיבים:

1. השר להגנת הסביבה

2. המשרד להגנת הסביבה

3. משרד החקלאות ופיתוח הכפר

4. רשות הטבע והגנים הלאומיים

5. הרשות הממשלתית למים וביוב

עתירה למתן צו על-תנאי

תאריך הישיבה:

י"ח באדר התשע"ח      

(5.3.2018)

בשם העותרת:

עו"ד נועה יאיון

בשם המשיבים 3-1 ו-5:

עו"ד ערין ספדי-עטילה

בשם המשיבה 4:

עו"ד אור סיון

פסק-דין

השופט נ' סולברג:

העתירה העלתה על סדר היום סוגיה חשובה – צמחי מים פולשים המהווים איום לטבע, למקורות המים ולאדם. אין עוררין על כך שצמחי המים הפולשים המתבססים בטבע אכן גורמים נזקים לבתי הגידול, למגוון הביולוגי ולערכי הטבע בישראל, בכללם ערכי טבע מוגנים. יש צורך בפעולות מניעתיות ובפעילות נמרצת לביעור צמחי מים פולשים המאיימים על מערכות אקולוגיות.

כמסתבר, לעת הזאת אין חקיקה ראשית העוסקת במינים פולשים, המורה על התקנת תקנות למניעת יבוא, שיווק, מכירה או החזקה שלהם. הרִיק החקיקתי מחייב חקיקה מתאימה. נמסר על בחינה שנעשית במשרד להגנת הסביבה לבדיקת האפשרויות להסדרה חקיקתית של טיפול בצמחי המים הפולשים. נבחנת גם אפשרות לפעולה במסגרת חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, לגיבוש תנאים שיוטמעו ברשיון עסק למחצבות, המורה לבעלי מחצבות לנטר מינים פולשים, לטפל בהם או לבער אותם, כדי למנוע את הפצתם אל מחוץ למחצבה. כמו כן נדונות תקנות הגנת הצומח (יבוא צמחים, מוצרי צמחים, נגעים ואמצעי לוואי), תשמ"ט-2009, מכוחן הוגדרו מינים שיבואם יכול לפגוע בצומח בישראל, ולפיכך טעון יבוא זה רישיון, או שחל לגביו איסור. גם הצעת חוק פרטית עומדת על הפרק, למניעת פלישות ביולוגיות מזיקות ולטיפול בהן, התשע"ח-2017. טרם נקבע מועד לדיון בהצעה בוועדת השרים לענייני חקיקה.

טוב שכך, שנבחנות דרכי הפעולה במישור החקיקתי – חקיקה ראשית וחקיקת משנה, ויש לקוות לסיום המלאכה בהקדם. בד בבד נמסר על השקעת משאבים בקנה מידה משמעותי במיגור צמחי מים פולשים ספציפיים, אלו שנשקף מהם סיכון מוגבר ומיידי (אמברוסיה מכונסת, חסת המים, יקינטון המים). נמסר על תכנית לאומית לטיפול במין הפולש "אמברוסיה מכונסת", צמח גדות המתפשט לאורך נחלים. מונה צוות לפעול בהקשר זה ברחבי הארץ כולה. כמתחייב מאמנת המגוון הזואולוגי, שלגביה הוכנה תכנית אסטרטגית, עושים המשיבים, במסגרת ועדה מקצועית, לזיהוי ולתיעדוף של המינים הפולשים, לקביעת אמות מידה לצרכי מניעת חדירה והתבססות של אותם צמחים פולשים. בחלקם כבר הושגה שליטה. במקביל, תודרכו עובדי המכס בהדרכות מקצועיות על מינים פולשים, ועל הצורך במניעת חדירתם לישראל.

עוד כהנה וכהנה פעולות נוקטות הרשויות, הן בבחינת תיקוני החקיקה הנדרשים, הן בפעולות מעשיות בשטח. ברי כי המשאבים מוגבלים, אך הצורך ניכר. הטיפול בנושא מתבצע בהווה, ועתיד להתבצע ביתר הרחבה בעתיד, בהתאם לסדרי העדיפויות, על-פי שיקול דעתם המקצועי של הרשויות המופקדות על המלאכה.

 

על רקע הדברים הללו, סברנו כי בשלב זה מיצתה העתירה את עצמה. העותרת אמנם אינה שבעת רצון מקצב הטיפול, ולא שלמה עם סדר העדיפויות שנקבע, אך בשלב זה, בהמלצתנו, ובשים לב למה שנעשה ב'שטח', חזרה בה מן העתירה.

העתירה נדחית אפוא בזאת.

ניתן היום, ז' באייר התשע"ח (22.4.2018).

 

ש ו פ ט

       ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   16078050_O11.doc   אמ

 

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי לקוח מעבירת מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס דחיית בקשה למתן צו הרחקה נגד לקוחה בעקבות חשיפת הקלטה שהוכיחה שדווקא מבקש הצו הוא שאיים ותקף סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה זיכוי לקוח שהואשם בהדלפת שאלון בחינה באוניברסיטה שחרור ממעצר לקוח שנחשד בתקיפת שוטרים עקב סירוב המשטרה לגבות עדות מזכה מעד מרכזי ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014