חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | ע"פ 140/19 עומר עמאש נ. מדינת ישראל
קטגוריות: משפט פלילי

ע"פ 140/19 עומר עמאש נ. מדינת ישראל

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

לפני:

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופטת י' וילנר

המערער:

עומר עמאש

נ  ג  ד

המשיבה:

מדינת ישראל

ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי חיפה מיום 27.11.2018 בת"פ 5857-04-18 שניתן על ידי כבוד השופט א' לוי

תאריך הישיבה:

כ"ב בתמוז התשע"ט      

(25.07.2019)

בשם המערער:

עו"ד וליד גאנם

בשם המשיבה:

עו"ד אפרת גולדשטיין

בשם שירות המבחן למבוגרים:

עו"ס ברכה וייס

פסק-דין

השופט נ' הנדל:

1. מונח לפנינו ערעור על חומרת העונש שנגזר על המערער – מאסר בפועל בן תשעה חודשים מאחורי סורג ובריח. כתב האישום ייחס למערער ארבע עבירות: קשירת קשר לביצוע עוון, הכנת עבירה בחומרים מסוכנים, מעשה פזיזות ורשלנות ונסיון איומים. ברקע – קשירת קשר של המערער יחד עם קטין להשלכת חפץ המכיל חומר נפץ לעבר אטליז, לשם איום על בעל האטליז. מכתב האישום המתוקן עולה כי המערער היה הדמות הדומיננטית והמובילה בנסיונות השונים להוציא את התכנית לפועל. בסופו של דבר קטין אחר השליך את החפץ לעבר רכב שחנה ליד האטליז, מבלי שהחפץ הספיק להתפוצץ. הקטין שקשר קשר עם המערער והקטין האחר נמלטו מן המקום, ולאחר מכן חזרו אליו במטרה להעלים את החפץ.

2. הסנגור טען כי נסיבות ביצוע העבירה אינן חמורות, היות שלא ברור מהו טיבו של החפץ ששימש לביצוע העבירה, וכן לא נגרמה פגיעה ברכוש או בנפש. לדברים אלה אכן יש משקל. ברם, בבואנו לבחון את העונש שהוטל בהליך קמא, יש להדגיש כי החפץ הכיל חומר נפיץ והיה מצויד בפתיל. הגם שלא נגרם נזק, המערער הודה בעובדות כתב האישום, לפיהן לא נקט אמצעי זהירות "מפני סכנה מסתברת הכרוכה באש או בחומר", כלשון סעיף 338(א)(3) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, שבו הורשע המערער. מכאן ניתן ללמוד על הפוטנציאל ההרסני של הפעלת החפץ, גם אם ישנם חפצים מסוכנים יותר. לכך יש להוסיף כי המערער – כבן 26 ביום ביצוע העבירה – עירב שני קטינים במעשה, והיה הגורם הדוחף והמניע לביצוע העבירה. לכך נוסיף כי קטין אחד נדון לעשרה חודשי מאסר בפועל והשני לשישה חודשי עבודות שירות.

המסקנה היא שלא נפלה טעות בגזר דינו של בית משפט קמא. תקופת המאסר אינה ארוכה, והעבירה אינה כזו שמחייבת מתן אפשרות לריצוי עונש המאסר בפועל בדרך של עבודות שירות. נהפוך הוא, דווקא הנסיבות והסיכון שנוצר לציבור ולמתלונן מצדיקים הטלת עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, ולו לתקופה קצרה יחסית. לא פעם ולא פעמיים אדם לוקח את החוק לידיים ויוצר סכנה ממשית כלפי האחר וכלפי הסביבה האנושית. בית המשפט חייב להודיע, באמצעות הטלת עונשים חמורים ומוחשיים, כי היד הזורקת חומר נפץ "תזכה" ליד הקשה של כללי הענישה. כך, גם אם במקרה הספציפי , ושלא מתוך כוונה, לא נגרם נזק.

3. הערעור נדחה. על המערער להתייצב לתחילת ריצוי עונשו בבימ"ר קישון, ביום 1.9.2019, לא יאוחר מהשעה 10:00, או על פי החלטת שב"ס, כשברשותו תעודת זהות או דרכון. על המערער לתאם את הכניסה למאסר, כולל האפשרות למיון מוקדם, עם ענף אבחון ומיון של שב"ס בטלפונים: 08-9787377, 08-9787336.

ניתן היום, ‏ז' באב התשע"ט (‏8.8.2019).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט ת

_________________________

   19001400_Z05.docx   מא

  l

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע סגירת תיק במסגרת הליך שימוע בעבירות איומים והיזק לרכוש אי הרשעה לקטין בעבירות תקיפה בנסיבות מחמירות ואיומים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באיומים כלפי בת זוגו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב שחרור ממעצר לקוח שתקף ופצע את בעל הבית שלו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014