חזרה לעמוד הראשי | פסיקת בית המשפט העליון | בג"ץ 4840/19 עאטף ג'ברין אלג'מיל נ. מפקד דוחות צה"ל בגדה המערבית
קטגוריות: משפט פלילי

בג"ץ 4840/19 עאטף ג'ברין אלג'מיל נ. מפקד דוחות צה"ל בגדה המערבית

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני:

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופט ד' מינץ

כבוד השופט ע' גרוסקופף

העותר:

עאטף ג'ברין אלג'מיל, ראש מנהלת חינוך בעיר חברון

נ  ג  ד

המשיב:

מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותר:

עו"ד סלימאן שאהין

בשם המשיב:

עו"ד יונתן נד"ב

פסק-דין

השופט ע' גרוסקופף:

1. המשיב מגביל את התנועה בגרם מדרגות שנמצא בחברון (להלן: "ההגבלה"). בתחתית המדרגות יש עמדת בידוק, והמעבר בה מותר רק לבעלי אישור, והם דיירי בתים סמוכים ובאי בית הספר "קורדובה" (להלן: "בית הספר"). לאחרונה דחה בית משפט זה עתירה של תושב חברון שההגבלה מאריכה מאוד את דרכו. אותו עותר ביקש לבטל את ההגבלה, אולם נקבע שיש לה הצדקה ביטחונית ושהיא מידתית (בג"ץ 3043/18 עמרו נ' מפקד כוחות צה"ל באזור יהודה ושומרון (2.12.2018) (להלן: "פסק הדין הקודם")). את העתירה שלפניי הגיש ראש מנהלת החינוך בחברון. לטענתו, הגבלה פוגעת ב-163 תלמידי בית הספר, במשפחותיהם ובצוות בית הספר. העותר מפרט שחלו לא פעם עיכובים בפתיחת השער למדרגות ושמתנחלים מתנכלים לבאי בית הספר. בשל כך, נטען, ירדו ההישגים האקדמיים של התלמידים ומעורבות ההורים בבית הספר. עוד נטען שבפסק הדין הקודם לא שקלו באיזון הכולל את זכויות באי בית הספר. לכן מבוקש לבטל את ההגבלה, ולחלופין לפתוח דרך גישה ייעודית לבית הספר או לקבוע הסדרי כניסה מיוחדים אליו. עוד מבוקש לקיים דיון דחוף בעתירה לפני פתיחת שנת הלימודים בחודש ספטמבר. המשיב מבקש לדחות את העתירה על הסף. לשיטתו, אין היא אלא ניסיון לפתוח מחדש את ההכרעה בפסק הדין הקודם, אולם בו נדונה ההגבלה כולה ולא רק הפגיעה בעותר שם. המשיב מוסיף שפתיחת דרך גישה חלופית לבית הספר כרוכה בפריצת מערך האבטחה הקיים במקום ואולי בתפיסת שטח. כעת אפשר להגיע לבית הספר בגרם המדרגות (שכאמור באי בית הספר רשאים לעבור בו) או בדרך אחרת שצוינה בפסק הדין הקודם.

2. דין העתירה להידחות על הסף. אך לפני כחצי שנה דחה בית משפט זה עתירה נגד ההגבלה שנתקפת בעתירה זו. בשקילת המידתיות בפסקה 6 לפסק הדין הקודם התייחס בית המשפט לבית הספר ובאיו:

התרשמנו כי במסגרת תפיסתו המקצועית-ביטחונית, המשיב חותר להסדר מידתי שפגיעתו בתושבים פחותה. על רקע זה באה החלטתו של המשיב מחודש אוגוסט 2017 לרכך את המגבלה המוחלטת ולאפשר מעבר במדרגות לתלמידי ומורי בית הספר ולדיירי הבתים הסמוכים. לעומת זאת, לא הוצגה בפנינו חלופה ראויה להשגת התכלית הביטחונית תוך הסרת ההגבלה על מעבר במדרגות.

זאת ועוד, טענות העותר בדבר הפגיעה בבאי בית הספר נסבות בעיקרן על יישום ההגבלה ולא על עצם קיומה. ככל שלעותר תלונות קונקרטיות בעניין אופן יישום הסדרי המעבר וזמני התגובה לבקשות מעבר או בעניין התנכלות לבאי בית הספר עליו להפנותן לגורמים המתאימים אצל המשיב. חזקה על גורמים אלה שיטפלו בפניות כראוי, בזכרם את החשיבות להבטיח בפועל חינוך תקין ורציף לתלמידי בית הספר.

העתירה נדחית אפוא על הסף. בנסיבות העניין אין צו להוצאות.

ניתן היום, ז' באב התשע"ט (8.8.2019).

ש ו פ ט

ש ו פ ט

ש ו פ ט

_________________________

   19048400_Y03.docx   מג

  l

משרדנו לא ייצג בתיק זה

אודות המחבר:

בית המשפט העליון הוא ערכאת הערעור העליונה ומתוקף תפקיד זה הוא שומע ערעורים (בזכות) על פסקי דין של בית משפט מחוזי, ויכול לשמוע ערעורים, לאחר בקשת רשות, על החלטות של בית משפט מחוזי שאינן "פסק דין", וגם ערעור על פסקי דין של בית המשפט המחוזי, כאשר המחוזי דן בערעור על פסק דין של בית משפט השלום. כמו כן, הוא משמש כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ) וככזה אמון על קיומו של שלטון החוק והבטחת חוקיות פעולתן של רשויות המדינה. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
משפט פלילי | פסיקה | פסקי דין | פסקי דין פלילי | מאגר משפט פלילי | מאגר משפטי | פסיקה עליון | פס"ד פלילי

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר קצין משטרה שנחשד בעבירות פדופיליה אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה והארכת פסילה בפועל בעבירות סמים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בהחזקת נשק שלא כדין סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעשה מגונה כלפי קרובת משפחתו הקטינה פרשת "קוד מקור" בשיתוף ה-FBI - בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להמשיך ולהחזיק במחשביו של לקוח המשרד

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 14:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:08 07/02/2017
ביטול משפט פלילי
יצחק | 08:13 14/10/2016
ביטול משפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:53 14/10/2016
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
גילי | 21:37 28/11/2014
חוסר וודאות לגבי משפט פלילי
עו''ד איילון בירנבוים | 06:59 02/12/2014