פניה ישירה אל עורך דין פלילי - ייעוץ אישי ודיסקרטי ( לא יפורסם בפורום)

מלא את פרטיך בטופס הבא ופנייתך תועבר ישירות אל עורך דין פלילי ללא פרסום בפורום. הפניה הינה ללא התחייבות מצדך או מצד עורכי הדין והאתר. בהצלחה!

×

פורום משפט פלילי

זומנתם לחקירה? הוגש נגדכם כתב אישום? בוצעה כלפיכם עבירה? מעוניינים למחוק רישום פלילי או משטרתי? פורום משפט פלילי הוקם במטרה להעניק לציבור הגולשים מענה וסיוע מיידי לשאלות בתחום המשפט הפלילי, הצבאי והתעבורתי, לרבות: הכנה לחקירה, ייצוג בהליך המעצר והשחרור, ייצוג בהליך השימוע, סגירת תיק פלילי, ביטול כתב אישום, שלבי המשפט והערעור, מחיקת רישום פלילי, הגשת בקשת חנינה, יעוץ משפטי לנפגעי עבירה ועוד.

מנהלי הפורום הפלילי

פרסומים אחרונים

חשוב שתדעו

הצלחות המשרד

הודעות אחרונות בפורום

הזמנה לחקירה, וחקירה במשטרה

פרסם תגובה


שאלת אימות זו היא אמצעי למניעת שליחה אוטומטית של טפסים על ידי בוטים.
   

הרחב תצוגה תקציר הנושא: הזמנה לחקירה, וחקירה במשטרה

הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה

הודעה על ידי חסוי » 12:32 12/07/2015

תודה רבה על התשובה המפורטת סייעת לי רבות.

הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה

הודעה על ידי עו''ד אסף דוק » 16:29 10/07/2015

ישראל שלום,

שאלת חובתו של חשוד להיענות להזמנה לחקירה במשטרה

אין כיום חוק המחייב אדם להגיע לחקירה במשטרה. יחד עם זאת, סירוב להיחקר עשוי להוות סיבה מספקת בשביל המשטרה להוציא צו מעצר נגדך. ככלל, לא מומלץ להתחמק מהזמנת המשטרה לחקירה שכן הדבר כשלעצמו מחשיד ולרוב מיותר. עליך להיערך מבעוד מועד ולהיפגש עם עורך דין פלילי לשם ייעוץ והכנה טרם חקירתך.

על אף העובדה שהזמנה לחקירה במשטרה היא דבר מלחיץ ולא נעים, חובה עליך להיות שקול מאוד בדברייך ומעשייך שם. להלן מספר נקודות שיסייעו לך לצלוח את החקירה בשלום:

1. תקדים והתייעץ עם עו"ד פלילי בסמוך לחקירה או ביום החקירה בתחנת המשטרה.
2. ברגע שאתה מתיישב על כיסא הנחקרים ברר את מעמדך כנחקר (תבקש לדעת האם אתה נחקר באזהרה או שמה הנך נחקר כעד. ההבדל בין השניים הוא של שמיים וארץ. כאשר החוקר סבור שהחקירה שלך עלולה להוביל להעמדתך לדין פלילי הוא חייב להזהיר אותך מפני הצפוי לך ומכאן השם חקירה תחת אזהרה.
3. ברר את החשדות המיוחסים לך כבר בתחילת החקירה.
4. תהיה ער לזכויותיך (זכות השתיקה והזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית).
5. היזהר מפני תרגילי חקירה - היצמד ל"סיפור" שלך מבלי לסטות ממנו ימינה או שמאלה.
6. אם החוקר יאמר לך "אני פה בשביל לעזור לך" או משפט דומה לזה, זכרי כי האינטרס שלו בראש ובראשונה הוא לעזור לעצמו לסיים את עבודתו במהירות האפשרית על מנת לסיים את המשמרת בזמן וכך לחסוך את זמנו וזמנה של המשטרה להמשיך ולהעמיק בפרטי המקרה ולהביא לחקר האמת. טובתך כלל אינה נמנית בסדר עדיפויותיו.

מידע נוסף שיסייע לך להתכונן לבאות תוכלי למצוא במאמר שכתבתי בנושא חקירה במשטרה.

הקלטת חקירה באופן סמוי באמצעות מכשיר הקלטה

הנחיית פרקליט המדינה בנושא "הקלטת חקירה על ידי נחקר" קובעת שהקלטת חקירה באופן סמוי על ידי נחקר אסורה ויכולה להקים חשד לשיבוש הליכי חקירה ומשפט. לאור כך, הקלטה סמויה של חקירה מנוגדת גם לסעיף 3 לחוק האזנת סתר הקובע בזאת הלשון:

"האזנה לשיחה והקלטתה, אף שהן נעשות בהסכמת אחד מבעלי השיחה – אסורות, ודינן כדין האזנת סתר, אם נעשו למטרת ביצוע עבירה או מעשה נזק..."

במקרים בהם מתעורר חשד מצד החוקר לביצוע עבירה של האזנת סתר ושיבוש מהלכי חקירה מוסמך הוא להודיע לנחקר על מעצרו ולבצע חיפוש על גופו לצורך תפיסת מכשיר ההקלטה.יחד עם זאת, הקלטת חקירה על ידי נחקר מותרת רק כאשר הדבר נעשה באופן גלוי, מוסכם ובכפוף לתנאים הבאים:

1. על הנחקר להודיע לחוקר מייד על רצונו להקליט את החקירה ולפעול על פי הנהלים.
2. אם הנחקר מבקש להקליט את החקירה במכשיר הקלטה שהביא עימו – יש להציב את המכשיר במקום גלוי.
3. לנחקר לא תהיה גישה למכשיר ההקלטה בזמן ההקלטה.
4. על החוקר להימנע מכל מגע עם מכשיר ההקלטה.
5. מכשיר ההקלטה יופעל על ידי הנחקר בתחילת החקירה ויופסק על ידו בסיומה.
6. בסיום החקירה תישמר הקלטת בתוך תיק החקירה, לאחר שסומן עליה באופן ברור כי היא נעשתה לבקשת הנחקר, בציוד שסיפק הנחקר והופעל על ידו בלבד.
7. הנחקר רשאי לקבל לידיו מזכר המאשר כי לבקשתו בוצעה הקלטה של החקירה וכי הקלטת נמצאת בחומר החקירה.

נוכחות עורך דין בחקירת חשוד במשטרה

המשפט הישראלי אינו מכיר בזכותו של חשוד להיחקר במשטרה בנוכחות עורך דינו (זאת בשונה ממדינות כדוגמת ארה"ב שם ההלכה הפסוקה הכירה בזכותו של חשוד לנוכחות עורך דין בחקירתו).

למידע נוסף אני מציע לך לקרוא את הסקירה המשווה שערך מרכז המחקר והמידע של כנסת ישראל - http://knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m01794.pdf 

בכבוד רב,
עו"ד אסף דוק
052-6885006

הזמנה לחקירה, וחקירה במשטרה

הודעה על ידי ישראל » 15:49 10/07/2015

קראתי כמה כתבות באתר ויש 2 דברים שלא היו ברורים. במקום אחד נכתב שכאשר המשטרה מזמנת לחקירה בטלפון או מכתב, לא חובה לבוא, אבל רצוי להגיע. במקום אחר באתר קראתי שלתת לחוקר לעבוד קשה ולהוציא צו. לא ברור לי מה עדיף? מתי ללכת מרצוני ומתי לתת לחוקר לעבוד קשה כהגדרתכם?
ושאלה שנייה: במקום אחד באתר כתוב שרצוי לבקליט את החקירה במכשיר סמוי. במקום אחר כתוב שאסור להקליט ללא שהודעתי לחוקר, ובסוף החקירה אני צריך לתת לו את הקלטת ולבקש שיכניס אותה למעטפה חתומה. אז מה בעצם נכון או רצוי?
ואחרון אחרון, האם זכותי שכשאני בחקירה יהיה נוכח עו"ד מטעמי? האם אני יכול לעמוד על כך? האם המשטרה חייבת להיענות לבקשה? אני שואל כי קראתי באתר שלא לומר לחוקר שאני רוצה שעוה"ד יהיה נוכח, אלא רק לומר שאני מבקש להתייעץ איתו, ואז לומר לעוה"ד לבוא.
תודה מראש

חזור למעלה

cron